Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Η Απαγωγή της Λυάννα Σταρκ
#34
(10-02-2015, 09:58 AM)nirne link Wrote:Πρόσφατα διάβασα για μια θεωρία που αφορά την «απαγωγή» της Λυάννα και τις αιτίες της, και άκουσα και μια ραδιοφωνική

εκπομπή η οποία την περιέγραφε και την στοιχειοθετούσε. Η θεωρία νομίζω ότι δεν είναι καινούργια αλλά μιας και δεν την

είχα ξανακούσει, μου τράβηξε ιδιαίτερα το ενδιαφέρον και απάντησε σε αρκετά ερωτήματα που είχα αναφορικά με την απαγωγή

της Λυάννα Σταρκ και τους λόγους αυτής. Δεν σας κρύβω ότι πλέον τη θεωρώ αρκετά πιθανή. Η θεωρία επιχειρηματολογεί για το

ότι η απαγωγή του Ραίγκαρ ήταν μια πράξη διάσωσης και δεν έγινε ούτε από αγάπη, ούτε από εμμονή στις προφητείες (έτσι κι

αλλιώς κανείς δεν αναφέρει ότι είχε εμμονή στις προφητείες ο πρίγκιπας, τα στοιχεία από τα βιβλία μιλάνε για έντονο

ενδιαφέρον και μόνο), ούτε επειδή την ποθούσε και ήθελε να την φυλακίσει για να μπορεί να την βιάζει με την ησυχία του.

Κατά τη γνώμη μου υπήρξε έρωτας, αλλά αυτός γεννήθηκε στην πορεία. Ίσως ο Ραίγκαρ να είχε γοητευτεί από τη Λυάννα στο

Χάρρενχαλ και ίσως και η Λυάννα από εκείνον, αλλά δεν νομίζω ότι υπήρχε κάτι περισσότερο μέχρι την ώρα της απαγωγής και εν

πάση περιπτώσει δεν πιστεύω πια ότι το κίνητρο της απαγωγής ήταν αυτό.

Γεια σας και απο μένα. Εχω πααααρα πολυ καιρο να γραψω, αν και κρυφοκοιταζω το φορουμ σας αρκετες φορες. Τις τελευταιες μερες με εχει πιασει μια... ραιγκαρλυαννανιτιδα,  Tongue,  βρηκα αυτο το ποστ που συμφωνει απολυτα με την αποψη που εχω διαμορφωσει κι εγω και θα ηθελα να μοιραστω και καποιες επιπλεον σκεψεις.

Για μενα εχει μεγαλη σημασια η σειρα των γεγονοτων στο Χαρρενχαλ.

- Γεννιεται το πρωτο παιδι του Ραιγκαρ, η κορη του.
- Για να ειναι η Ελια στο Χαρρενχαλ σημαινει οτι εχει αναρρωσει απο τη γεννα και δεν ειναι ακομα εγκυος παλι.
- Στο Χαρρενχαλ: Η Λυαννα βοηθαει τον Χαουλαντ Ρηντ και τον εχει στο ιδιο τραπεζι με την οικογενεια της. Το ιδιο εκεινο βραδυ ακουει το τραγουδι του Ραιγκαρ και συγκινειται, αδειαζοντας κι ενα ποτηρι κρασι στον κεφαλι του αδελφου της που την κοροϊδεψε.
- Δυο μερες μετα... τσουπ σκαει μυτη ο Ιπποτης του Δεντρου που Γελα. Ειναι κοντουλης, με πανοπλοια προχειροφτιαγμενη απο διαφορα ανισα κομματια, φωνη ιδιαιτερη, booming voice, και νικαει τους τρεις νταηδες που πειραξαν τον Ρηντ.
- Την επομενη μερα ολοι θελουν να μαθουν ποιος ειναι ο Ιπποτης, αλλά κοτζαμ Ραιγκαρ αργοτερα δεν βρισκει κανενα στοιχειο εκτος απο μια παρατημενη ασπιδα.
- Λιγο αργοτερα, ο Ραιγκαρ ειναι νικητης του τουρνουα και σκανδαλοδως δινει το στεμμα της Βασιλισσας της Αγαπης και Ομορφιας στην... Λυαννα.
- Τον ιδιο χρονο ή στην αρχη του επομενου, γεννιεται ο γιος του Ραιγκαρ. Η Ελια δεν μπορει να κανει άλλο παιδι.
- Η "απαγωγη" της Λυαννα γινεται ενα περιπου χρονο μετά το τουρνουά, δηλαδη με τον γιο του Ραιγκαρ νεογεννητο.

Λοιποοοον..... Με τη σειρα.

Πιστευω ακραδαντα οτι ο Ιπποτης ητανε η Λυαννα. Ηθελε να δωσει ενα μαθημα στους νταηδες και το εκανε. Ηξερε να ιππευει αριστα, η κονταρομαχια ειναι περισσοτερο ιππασια/ταχυτητα, άρα την εχω ικανη να το καταφερε. Αλλά.... πού βρηκε την πανοπλία και ποιος τη βοηθησε να βρει τη φορεσει, της εδωσε και αλογο κλπ?? Δεν μπορει ενας ιπποτης να ντυθει μονος του και σιγουρα καποιος κρατουσε τσιλιες. Ποιος??

Να πω... ο Ραιγκαρ? Να πω οτι ετσι γνωριστηκαν?

Απο τα λιγα που ξερουμε για τον Πριγκηπα Διαδοχο, εχουμε την εικονα ενος σοβαρου και εξυπνου ατομου. Υπαρχει μαλιστα η θεωρια οτι αυτος εδωσε κρυφα επιπλεον χρηματα στον Λορδο του Χαρρενχαλ για να διοργανωσει το τουρνουα, μεσω του οποιου ο Ραιγκαρ θα ειχε πρωτες επαφες με ολους τους Οικους για να εκθρονισει σιγα σιγα τον τρελο πατερα του. Ητανε δηλαδη ατομο με τις "κεραιες" του σε εγρηγορση. Καπως ισως εμαθε για το περιστατικο με τον Ρηντ. Ισως τον ειδε και στο τραπεζι με τους Σταρκς και ειδε και τη Λυαννα να λουζει τον αδελφο της με το κρασι. Ισως, λεω ισως, πειτε το και fanfiction  ;D Tongue, εκεινο το βραδυ να μιλησε με τη Λυαννα και η λυκαινα με το θαρρος που ειχε να του ειπε "θα θελα να μπορουσα εγω να παρω μερος και να νικησω, αλλά τωρα οι γυναικες δεν πολεμανε, οχι, ειμαστε για εργοχειρα και μωρα, μονο οι γιαγιαδες σου οι Ταργκαρυαν πολεμουσανε" ή κατι τετοιο τελωσπαντων.  Tongue Τον εχετε ή δεν τον εχετε ικανο να "συμμαχησε" με τη Λυαννα, να της μαζεψε κομματια πανοπλιων, να της εδωσε και αλογο που δεν θα αναγνωριζε κανεις και να σου ο Ιπποτης του Δεντρου που Γελαει. Και την βοηθησε και την εκρυψε/καλυψε οταν επρεπε. Μονη της η Λυαννα όλα αυτα; Ή να τη βοηθησαν τα αδελφια της; Δεν νομιζω. Ισως να ειχανε και τριτο συνεννοχο τον Ρηντ, το παιδι για τις τσιλιες. Στο τελος, ο εντιμος Ραιγκαρ θεωρησε σωστο και τιμιο να δωσει το στεμμα της Βασιλισσας στην αφανή γενναια ηρωιδα Λυαννα.

Ερωτευτηκαν; Μπορει. Εκανα τιποτα; Στο Χαρρενχαλ δεν το πιστευω. Ο Ραιγκαρ ειχε περιθωριο να αποκτησει κι αλλα παιδια τοτε με την Ελια, ενω η Λυαννα το ειχε δηλωσει οτι απεχθανεται τους τυπους σαν τον Ρομπερτ που ξενοκοιμουνται. Θα επεφτε στα ματια της Λυαννα ο Ραιγκαρ αν της την επεφτε παντρεμενος ων.

Και ερχομαστε... στην απαγωγη.

Δεν κολλαει για απαγωγη. Δεν. Ουτε στον χαρακτηρα της Λυαννα, ουτε στου Ραιγκαρ.

Η Λυαννα να μην αντισταθει? Η λυκαινα να πιαστει αιχμαλωτη? Μα ποτέ. Η λυκαινα ομως να θελει να ξεφυγει απο τον γαμο που της επεβαλε ο πατερας της... σιγουρα. Δεν τον ηθελε τον Ρομπερτ. Και το βλεπω ο Ρομπερτ μετά τα γεγονοτα στο Χαρρενχαλ να ηθελε να την παντρευτει οσο γινεται πιο γρηγορα. Ποιος θα τη βοηθουσε να ξεφυγει? Ποιον ειχε θαρρος? Μα τον Ραιγκαρ φυσικα. Ισως και να του ζητησε να της βρει άλλο συζυγο.

Ωστοσο, ο Ραιγκαρ ητανε πανω στη σχεδιαση της εκθρονισης του πατερα του. Εκανε τις μυστικες επαφες του. Πού ητανε σιγουρο οτι θα εβρισκε υποστηρικτες? Για σκεφτειτε? Από πού ειναι η γυναικα του? Από το Ντορν. Πού ητανε ο Πυργος της Χαράς; Στο δρομο για το Ντορν.

Ισως λοιπον πηρε τη Λυαννα μαζι του για να την προστατεψει, ξεροντας οτι ο Ρομπερτ και το Σταρκαιϊκο θα θυμωναν, πηρανε το δρομο για το Ντορν, αλλά... καπου στο δρομο τους χτυπησε και ο ερωτας στο κεφαλι. Μαλιστα, δεν ξερω, εχω ικανη την θερμοαιμη εφηβη Λυαννα να ητανε κάργα τσιμπημενη με τον Ραιγκαρ και να του τρίφτηκε κανονικότατα. Του ριχτηκε. Μα ριχτηκε σε παντρεμενο, αυτη που δεν χωνευε το κερατο? Εμ, συγκρινεται ο σωτηρας της, πανεμορφος, κλπ κλπ Ραιγκαρ με τον αξεστο Ρομπερτ? Γιατι να μην του ριχτει? Και ο Ραιγκαρ? Ο Ραιγκαρ ποτέ δεν ητανε ερωτευμενος με την Ελια, τη συμπαθουσε πολύ, αλλά μεχρι εκει. Ερωτευτηκε τη Λυαννα. Και μετά ξερετε, μελισσουλες, μέλι και σιγουρα R+L=J.

Αυτα τα ολιγα. Τα πα και ξαλαφρωσα.  Tongue Smile
Promise me, Ned...
Reply


Messages In This Thread
Απ: Η Απαγωγή της Λυάννα Σταρκ - by arwyn - 08-06-2015, 03:16 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)