Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Θάνατος-Ανάσταση Τζον Σνόου
#19
(18-06-2015, 01:09 PM)Jons Spearwife link Wrote: [quote author=nirne link=topic=10525.msg16083#msg16083 date=1434632201]
Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν θεώρησα απαραίτητο τον θάνατο του χαρακτήρα που θα είναι ο νέος Άζορ Αχάι . Νομίζω ότι με τον όρο "αναγεννημένος Άζορ Αχάι" εννοείται "νεότερος Άζορ Αχάι", "νέος Άζορ Αχάι", "Άζορ Αχάι στη θέση του Άζορ Αχάι". Και πάντα μου έκανε εντύπωση που τόσοι πολλοί ερμήνευαν το reborn ότι ο ήρωας θα πρέπει να πεθάνει για να ξαναγεννηθεί. Σ' εκείνη την περίπτωση είναι ανάσταση κι όχι αναγέννηση. Βέβαια, δεν αποκλείεται και να πεθάνει, αλλά εγώ την προφητεία ποτέ δεν την ερμήνευσα μ' αυτόν τον τρόπο.

Για παράδειγμα, αν ο νέος Άζορ Αχάι είναι η Ντάνυ, τότε θεωρείται ότι αναγεννήθηκε μέσα από τις φλόγες. Δεν πέθανε, αλλά αναγεννήθηκε ως Άζορ Αχάι.
Kαι ναι και οχι. Η γέννηση της Dany εχει μεσα σχεδον ολα τα στοιχεία, η γέννηση του Jon στο Tower of Joy εχει μεσα ολα τα στοιχεία αν και μεταφορικά κάποια.
[/quote]

Η κουβέντα δεν ήταν για το ποιος είναι ο Άζορ Αχάι και ποιος δεν είναι αλλά για το τι σημαίνει reborn (αναγεννημένος).
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply


Messages In This Thread
Απ: Θάνατος-Ανάσταση Τζον Σνόου - by nirne - 18-06-2015, 01:22 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 17 Guest(s)