Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Θάνατος-Ανάσταση Τζον Σνόου
#42
[member=3233]Alysanne Targaryen[/member]

Αν αποδεχτούμε το γεγονός ότι, ναι, ο Jon θα παραμείνει νεκρός στη σειρά - πράγμα για το οποίο, προσωπικά, εξακολουθώ να αμφιβάλλω - τότε, με το σκεπτικό ότι τελικά η σειρά θα ολοκληρωθεί σε οκτώ κύκλους (αυτή είναι μια πρόσφατη πληροφορία που προκύπτει από τη συνέντευξη που παραχώρησε στο Entertainment Weekly o πρόεδρος του διοικητικού συμβουλίου του HBO: http://winteriscoming.net/2015/07/30/bre...t-seasons/), θα υπάρξουν και οι ανάλογες συνέπειες σε επίπεδο αφηγηματικής προσέγγισης, θα πρέπει επομένως να παραμερίσουν οι σεναριογράφοι εντελώς την ιστορία στο Τείχος, και αυτό θα μου φαινόταν πολυ παράξενο με τους Others να έχουν αποκτήσει πλέον έναν ολόκληρο στρατό από νεκρούς.

Βέβαια, δεν αποκλείω τίποτα, και φάνταζομαι πόσο...εξωφρενικό θα ήταν για τους φαν να βλέπουν τη Mel να επιστρέφει στο Τείχος την κατάλληλη στιγμή μονό και μόνο για να παρακολουθήσουμε στις οθόνες μας το Davos να τη δολοφονεί ώστε να πάρει εκδίκηση για τη Shireen.

Πάντως, σκέφτομαι ότι ένας από τους λόγους που η Stoneheart αφαιρέθηκε από την τηλεοπτική πλοκή ήταν και το γεγονός ότι δεν επιθυμούσαν οι σεναριογράφοι να εισάγουν τόσο πρόωρα την προοπτική της αναγέννησης, ώστε να διατήρησουν για μετέπειτα το στοιχείο της έκπληξης.

Πάντως στα βιβλία, νομίζω ότι η Stoneheart προοικονομεί αυτήν ακριβώς την εξέλιξη, εκτός απο το ότι ενισχύει το διαφαινόμενο μοτίβο της εκδίκησης και της θείας δίκης.

ΥΓ. Ευχαριστώ για το παράδειγμα της Sansa. Eίναι απίστευτο ότι ξέχασα να αναφέρω την αγαπημένη μου ηρωίδα από τα βιβλία.  Tongue
"Most have been forgotten. Most deserve to be forgotten. The heroes will always be remembered. The best. The best and the worst. And a few who were a bit of both. Like him."
Reply


Messages In This Thread
Απ: Θάνατος-Ανάσταση Τζον Σνόου - by karmarmi - 01-08-2015, 01:10 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 22 Guest(s)