Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Σκηνές από τα βιβλία που θα θέλατε να είναι στην σειρά SPOILER
#1
Ποιές σκηνές διαβάσατε, σας συγκινήσανε, περιμένατε με αγωνία να τις δείτε στην σειρά και τελικά οι D&D ποδοπατήσανε τις ελπίδες σας?


Για μένα είναι αρκετές, όπως πχ όλα τα όνειρα και τα οράματα, αλλά τίποτα δεν μπορεί να συγκριθεί με την απογοήτευση μου όταν στο τελευταίο επεισόδιο του 4ου κύκλου ο Τζέιμυ ΔΕΝ είπε για την Τύσα στον Τύριον.

Γενικά ο Τζέιμυ είναι ο αγαπημένος μου χαρακτήρας, και από τον 4ο κύκλο και έπειτα οι παραγωγοί έχουν μακελέψει την πλοκή του. Η συνομιλία του με τον Τύριον στα βιβλία είναι απλά επική. Έχουν να ειδωθούν από την εποχή όπου ο Νεντ Σταρκ ήταν ακόμη Χέρι. Ο Τύριον, σε αντίθεση με τον Τάηγουην και την Σέρσεϊ, συμπονεί τον Τζέιμυ για το κομμένο χέρι του και ο Τζέιμυ είναι ο ιππότης με την λαμπερή πανοπλία που σώζει τον Τύριον. Για μια ακόμη φορά θα βοηθήσει τον μικρό και αδύναμο αδερφό του. Και μετά έχουμε αυτή την σκηνή:
Quote:“Σε ευχαριστώ Αδερφέ,” είπε ο Τύριον. “Για την ζωή μου.”

“Ήταν ένα... χρέος που σου όφειλα.” Η φωνή του Τζέιμυ ήταν παράξενη.

“Ένα χρέος?”Έγειρε λοξά το κεφάλι του.  “Δεν καταλαβαίνω.”

“Καλύτερα. Ορισμένες πόρτες είναι προτιμότερο να παραμείνουν κλειστές.”

“Ω θεοίO,” είπε ο Τύριον. “Υπάρχει κάτι σκοτείνό και άσχημο πίσω από αυτό? Μήπως είναι κάτι κακό που είπε κάποιος για μένα? Θα προσπαθήσω ναμην κλάψω. Πες μου.”

“Tύριον…”

Ο Τζέιμυ φοβάται. “Πες μου,” είπε ξανά ο Τύριον.

Ο αδερφός του κοίταξε αλλού. “Η Τύσα ,” είπε απαλά.

“Η Τύσα?” Το στομάχι του σφίχτηκε. “Τί?”

“Δεν ήταν πόρνη. Ποτέ δεν την αγόρασα για σένα. Ήταν ένα ψέμα που ο πατέρας με διέταξε να πω. Η Τύσα ήταν… ήταν αυτή που έλεγε ότι ήταν. H κόρη ενός αγρότη, που έτυχε να την συναντήσουμε στον δρόμο.”

Ο Τύριον μπορούσε να ακούσε τον αμυδρό ήχο της αναπνοής του να σφυρίζει μέσα από το κενό της ουλής στην μύτη του.Ο Τζέιμυ δεν μπορούσε να τον κοιτάξει στα μάτια. Η Τύσα. Προσπάθησε να θυμηθεί την εμφάνιση της. Ένα κορίτσι, ήταν απλώς ένα κορίτσι, ίδια ηλικία με την Σάνσα.  “Η γυναίκα μου,” είπε βραχνά. “Με παντρεύτηκε.”

Δεν είναι μόνο ότι είναι μια καλογραμμένη σκηνή που σε βοηθάει να καταλάβεις τα κίνητρα των Λάννιστερ, ούτε απλώς μια αποκάλυψη που αναγάγει τους Λάννιστερ στον μακράν πιο δυσλειτουργικό και περίπλοκο οίκο. Είναι το ότι πρόκειται για μια από τις ελάχιστες στιγμές όπου ένας χαρακτήρας στα βιβλία λέει την αλήθεια. Είναι η απόλυτη ειρωνεία ότι τις πιο σημαντικές αλήθειες τις έχουν αποκαλύψει Λάννιστερ. Στο πρώτο βιβλίο η Σέρσεϊ παραδέχτηκε στον Νεντ την σχέση με τον αδερφό της-και του είπε αυτό που ο Νεντ αρνήθηκε να παραδεχτεί, ότι ο Ρόμπερτ ήταν ανάξιος. Στο δεύτερο βιβλίο  ο Τζέιμυ είπε στην Κατ όχι μόνο για την σχέση του με την αδερφή του, αλλά και για το πως έπεσε ο Μπραν. Στο τρίτο βιβλίο η αλήθεια και πάλι αφορούσε τους Λάννιστερ, όμως οι παραγωγοί επέλεξαν να την αφαιρέσουν.
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply


Messages In This Thread
Σκηνές από τα βιβλία που θα θέλατε να είναι στην σειρά SPOILER - by Σιέρα - 07-06-2015, 04:12 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)