Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΩΝ ΜΕΙΣΤΕΡ ΕΝΑΝΤΙΑ ΤΩΝ ΤΑΡΓΚΑΡΥΕΝ
#5
[member=157]Σιέρα[/member]

Συμφωνώ στο ό,τι οι μέιστερ επηρεάζουν/συμβουλεύουν τους άρχοντες τους οποίους υπηρετούν, αυτό είναι άλλωστε ένα από τα βασικά τους καθήκοντα, απλά είναι εντελώς διαφορετικό να υπάρχει μια οργανωμένη συνωμοσία των μέιστερ με απώτερο  σκοπό την καταστροφή των Ταργκάρυεν (μέσω της καθοδήγησης των αρχόντων). Προσωπικά δεν ασπάζομαι την συγκεκριμένη θεωρία, αλλά αυτό είναι εντελώς υποκειμενικό.

Όσον αφορά τα προξενιά και την προσπάθεια δημιουργίας ισχυρών σχέσεων ανάμεσα σε ορισμένους από τους μεγάλους Οίκους του Γουέστερος, να συμπληρώσω μόνο ότι οι γάμοι ανάμεσα στους Οίκους αυτούς ήταν εξαιρετικά ασυνήθιστοι (συνήθως οι άρχοντες των μεγάλων Οίκων παντρεύονταν γυναίκες των οποίων η καταγωγή ανάγεται σε μικρότερους Οίκους της δικής τους επικράτειας – πχ. Ο Χόστερ είναι παντρεμένος με την Μινίσα Γουέντ, ο Μπέιλον με την Αλαννύς Χάρλοου, ο Στέφον με την Κασσάνα Έστερμοντ, ο Μέις με την Άλερι Χάιταουερ κλπ), ενώ στο ίδιο πλαίσιο μπορεί να τοποθετηθεί και το fostering του Ρόμπερτ και του Νεντ στο Έυρι από τον Τζον Άρρυν.

[Ξέχασα να το κάνω παραπάνω: για περισσότερες λεπτομέρειες πάνω σε αυτή τη θεωρία (Southron Ambitions) μπορεί κανείς να ανατρέξει στο παρακάτω λινκ:  http://towerofthehand.com/blog/2012/01/0...ambitions/ ]

Σχετικά με τον Λήο Ταϊρέλ, όπως το βλέπω εγώ δεν μου φαίνεται αρκετά πιθανό να γνωρίζει για την επερχόμενη κάθοδο των Άλλων όταν αναφέρεται στις “παλιές δυνάμεις”, θεωρώ πιο πιθανό να άκουσε κάτι παρόμοιο από το στόμα του Μάργουιν και απλώς να το μετέφερε στους υπόλοιπους. Γενικότερα, ο τρόπος που τον έχει μέχρι στιγμής παρουσίασει ο Μάρτιν σαν χαρακτήρα δεν μου γεμίζει και πολύ το μάτι.

“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply


Messages In This Thread
Απ: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΩΝ ΜΕΙΣΤΕΡ ΕΝΑΝΤΙΑ ΤΩΝ ΤΑΡΓΚΑΡΥΕΝ - by odykal - 20-12-2016, 08:38 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)