Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Επεισόδιο 5ο - Eastwatch
#21
Αυτό το επεισόδιο με έκανε να μισήσω τη Λυάννα και το Ραίγκαρ. Ακύρωσε το γάμο του με την Έλια; Τι; Στο Γουέστερος ένας γάμος μπορεί να ακυρωθεί αν α) δεν έχει ολοκληρωθεί (Σάνσα-Τύριον) και β) υπάρχουν σοβαροί λόγοι τύπου προδοσία (Σέρσεϊ και τα χρυσά μπασταρδάκια της). Η Έλια είχε δύο παιδιά, άρα δεν υπάρχει λόγος ή πάτημα να ακυρωθεί. Η ακυρωση γάμου δεν είναι το μεσαιωνικό αντίστοιχο του διαζυγίου. Αν ακυρώσεις γάμο, ουσιαστικά δεν τον λύεις απλά, λες ότι ποτέ δεν ήταν νόμιμος, που καθιστά όλα τα τέκνα του γάμου αυτού μπάσταρδα. Αν δεν κάνω λάθος, κάτι τέτοιο έκανε και ένας από τους Ερρίκους (αυτός στον οποίο είναι βασισμένος ο Αίγκον Δ'), κήρυξε τις κόρες του Μαίρη και Ελισάβετ μπάσταρδες (αλλα τελικά και οι δύο έφτασαν να φορέσουν κορώνες!). Αυτό που έκανε ο Ρέι Ρέι ήταν να κηρύξει τη Ραίνυς ΚΑΙ τον Αίγκον (τον κληρονόμο του) μπάσταρδα. Αποκλήρωσε δύο για να νομιμοποιήσει ένα. Σπουδαία πολιτική κίνηση Ρέι Ρέι, βάζω το χέρι μου στη φωτιά πως η Έλια ενθουσιάστηκε. Επίσης, ο Ραίγκαρ έναν Υπεσχημένο Πρίγκιπα έψαχνε να σώζει τον κόσμο, τι σημασία είχε αν ήταν γνήσιος ή μπάσταρδος;
Και η Λυάννα απ' ό,τι φαίνεται, είχε πρόβλημα ο σύζυγός της να κάνει μπάσταρδα παιδιά με άλλη γυναίκα, δεν είχε πρόβλημα όμως ο σύζυγός της να κάνει μπάσταρδα τα παιδιά του από άλλη γυναίκα. Τι παράδειγμα ηθικής αυτό το κορίτσι!
Αν ήμουν ο Τζον και μάθαινα την αλήθεια, θα ήμουν σε denial για το υπόλοιπο τον ημερών μου και όταν με ρωτούσαν "Τίνος είσαι εσύ;" θα απαντούσα "Είμαι του Νεντ Σταρκ το παιδί".
Η Έλια και τα μωρά της άξιζαν κάτι καλύτερο. Ο Ραίγκαρ Ταργκάρυεν παραείχε γρήγορο θάνατο και η Λυάννα ήταν μια υποκρίτρια.
She was his most trusted counsellor and his right hand
Reply


Messages In This Thread
Επεισόδιο 5ο - Eastwatch - by nirne - 13-08-2017, 09:49 PM
Απ: Επεισόδιο 5ο - Eastwatch - by Alyssane - 15-08-2017, 09:25 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)