Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ποτέ μου δεν κατάλαβα...
#1
... γιατί ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ξεκίνησε η Επανάσταση του Ρομπ. Μπομπ και των άλλων μεγάλων Οίκων έναντια στους Ταργκ. Η απαγωγή της Λυάννα ήταν νομίζω η αφορμή, κάτι σαν την περίπτωση της ωραίας Ελένης στον Τρωικό πόλεμο. Για την Επανάσταση του Ρομπ όμως ποιά ήταν τα πραγματίκα αίτια; Η τρέλα του Αέρυς; Δεν ήταν ούτε η πρώτη, ούτε η τελευταία φορά που ένας ημίτρελος Ταργκάρυεν καθόταν στο θρόνο και ειδικά αν αναλογιστούμε ότι υπήρχε ο πολλά υποσχόμενος πρίγκηπας Ραέγκαρ στο προσκήνιο. Θα μπορούσαν απλά να περιμένουν να τα κακαρώσει ο Αέρυς ή να κάνουν μια βελούδινη επανάσταση/πραξικοπημα για την απομακρυνσή του. Μέσα σε όλα, ας λάβουμε υπόψην τον Ρομπ. Μπομπ που στα 20 του το μόνο που τον ένοιαζε ήταν να κυνηγά, να πινει και να πηδάει. Ήταν αρραβωνιασμένος με την αδερφή του καλυτερού του φίλου και από ότι κατάλαβα περνούσε ζωή χαρισάμενη πριν του ρθει ξαφνικά η επιφοίτηση για την επανάσταση. Άρα τι; Βαρέθηκε ο απλός κόσμος τους Ταργκ επειδή επί χρόνια δεν είχαν δράκους; Επειδή ο Αέρυς έκαψε τους 2 Σταρκ (Ρίκαρντ και Μπράντον) ήταν αυτός λόγος για καθαίρεση των Τάργκ; Πόσοι βασιλιάδες κάναν και κάνουν ό,τι τους καπνίσει και δεν ανοίγει ρουθούνι; Μάλιστα κάτι τέτοιο θα μπορούσε να απειλήσει και τους Greater Lords αν κάποιοι vassal Οίκοι τους συμμαχούσαν για την ανατροπή τους, φερ ειπείν, σε περίπτωση που κάποιος κυρίαρχος Οίκος έδειχνε αυταρχική συμπεριφορά.

Εδώ θέλω να πω πως εμένα ποτέ δεν μου κολλήσαν όλα αυτά περί απαγωγής αλλά δεν ξεχνώ πως η όλη ιστορία μαζί με το θέμα της πατρότητας του Τζον είναι ένα από τα μεγάλα μυστήρια του έργου του Μάρτιν.
Olga Markatou, First of her Name, Bouboulina of the Narrow Sea, Queen of the Tomatoes and Protector of Palaio Psychiko
Reply


Messages In This Thread
Ποτέ μου δεν κατάλαβα... - by Dimibon - 21-03-2019, 10:48 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)