Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ποτέ μου δεν κατάλαβα...
#5
Πρώτα να σε ευχαριστήσω που μου έμαθες τον Σιενφουέγος.  Τώρα πηγή έμπνευσης για τον Μάρτιν ήταν ο πόλεμος των ρόδων όπως είχε πεί και ο ίδιος, και γενικότερη η ερωπαική ιστορία κατα την επικράτηση της φεουδαρχίας. Και η ιστορία του high sparrow ήταν σύνηθες την εποχή αυτή, καθώς όταν ο λαός ήθελε να βελτιώσει τiς συνθήκες ζωής του και να επαναστατήσει το έκανε συνήθως μέσω της θρησκείας και δη, μέσω δημιουργίας αίρεσης, καθώς η επίσημη θρησκεία κάθε χώρας τασόταν σχεδόν πάντα με τηv καθεστηκυία τάξη. Επίσης οι μόνοι που είχαν εκπαίδευση και χρόνο/διάθεση για φιλοσοφία εκείνη την εποχή ήταν οι κληρικοί. Οχι οτι δεν υπήρχαν και εξεργέσεις χωρικών βέβαια χωρίς θρησκευτικό προσανατολισμό, όπως η εξέγερση των χωρικών στην Αγγλία. Τεσπα, μη σε ζαλήσω άλλο, απλώς να πώ οτι θα το ήθελα ο μάρτιν να έχει επηρεαστεί απο τη κούβα, όμως δεν τον κόβω να έχει τέτοιες ευαισθησίες Wink.

ΥΓ: Επίσης για χαβαλέ σου προτείνω να δείς τη σειρά ντοκιμαντερ του BBC, Medieval Lives του Terry jones (απο monty python). Είναι πολύ κατατοπιστικά για μια πρωτη επαφή με τη ζωή της εποχής.
Reply


Messages In This Thread
Απ: Ποτέ μου δεν κατάλαβα... - by Zanvalor - 22-03-2019, 02:53 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)