Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Top 5 χαρακτήρων από GoT
#23
Quote:Ned Stark
Jon Snow
η γονεις του Jon Snow
tyrion Lannister
The others
Quote:The others
:o !!  ;D ;D (οι εκφράσεις μου με εικονίδια όταν το είδα) (σεβαστή η γνώμη)

Βλέποντας και διαβάζοντας τόσον καιρό τη σειρά και τα βιβλία (έχω ήδη αναφέρει ότι ακόμη δεν είδα από 5-10 του 4ου κύκλου ) θέλω δεν θέλω τις αντιπαραβολές και συγκρίσεις τις κάνω και ξανακάνω, για τους συμπαθείς, αντιπαθείς, και ... και ...
Το "τοπ 5" είναι αρκετά δύσκολο όπως και αν ήταν "τοπ 10" .  Υπάρχουν φιγούρες αντιπαθείς , όπως ο Τζόφρυ  αλλά ο τηλεοπτικός  είναι  λατρεία να τον βλέπεις και να βγάζεις από μέσα σου κι από πάνω σου όλα τα αρνητικά συναισθήματα...  Το ίδιο και για Τάιγουιν, ειδικά ο τηλεοπτικός , που όταν τον πρωτοείδα, αφού ήδη άκουγα γι' αυτόν και "ζούσα" το έργο,  "τα έκανα πάνω μου" ! (ακόμη και η εικόνα του στο παρόν σάιτ, εμπνέει δέος  και σου έρχεται να "κάτσεις  - ψηφιακά ή και εδώ στον υπολογιστή μου - προσοχή" !!
Για τη φάτσα του "Ίλυν Πέιν" τι να πρωτοπεί κανείς (ο βουβός είναι {ήταν δεν ξέρω αν ζει ακόμη, πιστεύω όμως ναι και να μακροημερεύσει} στην πραγματικότητα τραγουδιστής!! ) !! Τη γραφικότητα της φιγούρας του τη συγκρίνω μονάχα  με όλο το καστ των ηθοποιών απ' το "Όνομα του Ρόδου" (εκεί οι φάτσες είναι μια προς μια)

Οπότε ας προσπαθήσω να μια κατάταξη, που αναγκαστικά θα κάνω "ζαβολιές" :
α) Τηλεοπτικοί συμπαθητικοί χαρακτήρες:
    (εξαιρώ τον "Νεντ"  {πρώτη ζαβολιά} )
1. Τύριον
2. Μπρον
3. Τζόρα
4. Τζάκεν ("Βάλαρ Μοργκούλις" - για να μην ψάχνω)
5. Σερ Ντέβος
και αδικώ χωρίς να το θέλω :
Σάντορ Κλεγκεν, Σάνσα, Τζεορ Μόρμοντ, Μπεν Σταρκ,Τζον Σνόου, Σαμ Τάρλυ, Ρομπ, Θείον Γκρέιτζοϊ (στην αρχή τον είχα συμπαθήσει , όχι γι΄αυτό που έδειχνε αλλά για αυτό που έκρυβε  - η προδοσία ασυγχώρητη και θέλω να υποφέρει, αλλά δεν έγινε εκ προθέσεως, κατά τη γνώμη μου  * από οικογένειά μου κανείς δεν τον χωνεύει , ούτε εγώ φανερά ) , και πολλούς άλλους (τους οποίους διέγραψα), αλλά θε πρέπει να πω σε "δεύτερη φάση" την Ίγκριτ  και Τζέιμι.
  Γα τους συμπαθητικούς των βιβλίων : 
(εδώ θέλω να πω ότι ως πρωταρχικό μου κριτήριο θα βάλω την επιθυμία μου για να διαβάσω το POV κεφάλαιό τους  και στη συνέχεια τους ενδιάμεσους χαρακτήρες)
Α:
1) Τζον
2) Τύριον
3) Τζέιμι
4) Σαμ Τάρλυ
5) Άρυς Οουκχαρτ

Β)
1) Θλιμμένος Έντ *
2) Μελανιχθύς
3) Βικτάριον
4) Μανς
5) Βαλ
  και πολλούς άλλους τους οποίους δεν γράφω (- ουφ! ανακούφιση ) πχ όλοι οι Μαρτέλ.

* τον πάω τόσο πολύ (στα βιβλία) που θα ήθελα "Τα άπαντα" του !!  (στη σειρά είναι σχεδόν αφανής)
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply


Messages In This Thread
Top 5 χαρακτήρων από GoT - by nirne - 11-04-2013, 10:56 AM
Απ: Top 5 χαρακτήρων από GoT - by SANDOR CLEGANE - 06-07-2014, 10:33 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)