Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ποιόν Βασιλιά θα προτιμούσατε?
#81
(23-06-2014, 06:55 PM)nirne link Wrote: Το ότι η γνώμη των πολλών για το Ραίγκαρ είναι θετική, δεν κάνει εσένα να συμφωνείς μαζί τους, έτσι δεν είναι; Ακριβώς το αντίθετο θα έλεγα  Wink. Έτσι κι εγώ δεν είναι ανάγκη να συμφωνώ με τους πολλούς στο ότι ο Στάννις είναι δίκαιος! Άλλωστε, αυτό έχει να κάνει γενικά με το πώς αντιλαμβάνεται κανείς τη δικαιοσύνη και τις άλλες αφηρημένες έννοιες κι εγώ δεν την αντιλαμβάνομαι όπως εσύ προφανώς.  Smile
Ναι αλλά δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να το αναφέρω και να πω ότι έχουμε στοιχειά για την δικαιοσύνη του Stannis ενώ κανένα για την καλοσύνη και καλά του Rhaegar. Anyway,  το τι είναι και τι δεν είναι ο Stannis δεν σημαίνει ότι ο Tyrion είναι έστω και στο ελάχιστο καλύτερος. Ο Τyrion έχει αποδείξει ότι είναι παρτάκιας, δεν μπορεί δεν θέλει αλλά ούτε καν νοιάζεται να κάνει καλό για κάποιον άλλο εκτός από τον εαυτό του. Αυτό και μονό τον κάνει ανίκανο για βασιλιά δεν χρειάζεται να ψάξει κάποιος παραπάνω. Μπορεί σε κάποια κοινωνία όπως αυτή των χρονών του War of the five Kings να ήταν κάλος σύμβουλος, ποτέ κυβερνήτης, αλλά σε μια κοινωνία που ο βασιλιάς πρέπει πάνω από όλα να είναι ένας από τους απλούς ανθρώπους ώστε όλοι μαζί να δημιουργήσουν από την αρχή την κοινωνία ο Tyrion είναι όχι μονό ανίκανος, αυτό μπορούσε να είναι οκ, αλλά είναι επικίνδυνος.



@ SANDOR CLEGANE welcome back! Μου έδωσες ωραία ιδέα. Χμ...
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply


Messages In This Thread
Απ: Απ: Απ: Απ: Απ: Απ: Απ: Απ: Απ: Απ: Απ: Απ: Ποιόν Βασιλι - by jons spearwife - 23-06-2014, 07:11 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)