Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ (Τηλεοπτική Σειρά)
#41
(23-04-2015, 01:01 AM)Venier link Wrote:Με αφορμή ποστ σε άλλο τόπικ έχω την εξής απορία:  Η Λάισα με τον Μπέιλις σχεδιάσαν να δολοφονήσουν τον Άρρυν με ποιο σκοπό; Δλδ οκ, αυτή γούσταρε αυτόν.
Αυτός τι όφελος θα είχε; Θα την παντρευόταν κ θα γινόταν κυρίαρχος της περιοχής; Το είχε υπολογίσει ότι όλο αυτό θα κατέληγε σε πόλεμο και θα πλούτιζε μέσω αυτού; Είχε υπολογίσει ότι ο Ρόμπερτ θα ζητούσε απ΄τον Νεντ να κατέβει ως Χέρι κ θα έμενε χωρίς κεφαλή το Γουίντερφελ κ κατ'επέκταση όλος ο Βορράς; Στον Βορρά στόχευε δλδ; Στο να δώσει (μακροπρόθεσμα) εδαφικά προνόμια στους Μπόλτον; Αυτό δεν έχω καταλάβει, τη σκοπιμότητα πίσω απ΄τη δολοφονία του Άρρυν.

Έχω και απορία νο2: ποια είναι η θεωρία σχετικά με τα ρουμπίνια απ΄την πανοπλία του Ραίγκαρ που αναφέρεται στην 1η σελίδα του τόπικ;

Ο Μπαίλις σχεδίασε και πραγματοποίησε τη δολοφονία του Άρυν, του Χεριού του Βασιλιά, κι έπειτα, έβαλε τη Λάισα να στείλει γράμμα στην αδερφή της όπου κατηγορούσε τους Λάννιστερ γι' αυτό με σκοπό να σπείρει τη διχόνοια ανάμεσα σε δύο τόσο ισχυρούς οίκους του βασιλείου που άνετα θα μπορούσε να οδηγήσει σε πόλεμο (και οδήγησε). Σκοπός τόσο της δολοφονίας όσο και της επιστολής της Λάισα ήταν να προκαλέσει αποσταθεροποίηση ώστε να χρησιμοποιήσει την κατάσταση για να ανέρθει κοινωνικά. Δεν γνωρίζω πόσα από όσα έχουν συμβεί γνώριζε ότι θα συμβούν, αλλά σίγουρα είχε σκοπό να χρησιμοποιήσει υπέρ του όποιο γεγονός κι αν συνέβαινε από τη στιγμή που έβαλε μπρος να ανατρέψει την υπάρχουσα κατάσταση. Και ίσως να μην γνώριζε τα πάντα, αλλά όποια ευκαιρία του παρουσιαζόταν, έβαζε το χεράκι του, όπως στην περίπτωση της Κατ που πήγε σ' εκείνον ρωτώντας τον αν γνωρίζει τίποτα για το στιλέτο με το οποίο έγινε η απόπειρα δολοφονίας του Μπραν κι εκείνος κατευθείαν κατηγόρησε τον Τύριον, πράγμα που οδήγησε την Κατ στη σύλληψη του νάνου, στην οριστική ρίξη ανάμεσα στους Λάννιστερ και τους Σταρκ και κατ' επέκταση στον πόλεμο.

Αυτή τη στιγμή δεν είναι γνωστά τα πάντα για τον Μικροδάχτυλο, γιατί στα βιβλία δεν έχει δικά του κεφάλαια ώστε να βλέπουμε τα γεγονότα από τη δική του οπτική και να ξέρουμε όλα τα σχέδια και τους σκοπούς του.

Τη θεωρία με τα ρουμπίνια του Ραίγκαρ δεν τη γνωρίζω ή μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή. Ίσως κάποιος άλλος φίλος εδώ να μπορεί να βοηθήσει μ' αυτό.  Smile
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply


Messages In This Thread
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ (Τηλεοπτική Σειρά) - by nirne - 23-04-2015, 05:45 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)