Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Η γωνιά της Team!Rhaegar
#65
Καθώς βλέπω στο wiki ο Τζόρα δεν συγκαταλέγεται ανάμεσα σ' εκείνους που παραβρέθηκαν στο Χάρρενχαλ. Ίσως και να παραβρέθηκε, αλλά να μην είναι γνωστό. Τέλος πάντων, ναι, ο Ραίγκαρ είχε τέτοια βιώματα μιας και ο πατέρας του βίαζε τη μητέρα του, αλλά θα μπορούσε να είχε γίνει κι ο ίδιος τέτοιος και να του  άρεσε να φέρεται έτσι στις γυναίκες. Το θέμα είναι πώς γνωρίζει ο Τζόρα ότι ο Ραίγκαρ δεν ήταν τέτοιος αλλά αντίθετα υπεράσπιζε τις γυναίκες. Κάτι θα πρέπει να έμαθε ή να είδε, υποθέτω.

Από την άλλη, πιστεύω ότι αυτός ο διάλογος της Ντάνυ και του Τζόρα  έχει μπει από το Μάρτιν απλά για να μας φυτέψει την ιδέα ότι ο Ραίγκαρ ήταν ευγενής και έντιμος. Εννοώ, πως αυτό δεν συνεπάγεται αυτόματα ότι θα πάρουμε τις απαντήσεις που γεννά αυτός ο διάλογος. Δυστυχώς.

Για παράδειγμα, έχουμε άλλο ένα τέτοιο περιστατικό στο Θύελλα από Ατσάλι:

Quote:«Εντάξει» συμφώνησε εκείνη. «Νομίζω πως πρέπει να επιτεθούμε σε τρεις μεριές. Γκριζοσκώληκα, οι Άσπιλοί σου θα τους χτυπήσουν από αριστερά και δεξιά, ενώ οι κο μου θα οδηγήσουν τα άλογα σε σφηνοειδή παράταξη για ένα χτύπημα στο κέντρο τους. Οι σκλάβοι στρατιώτες δε θα προβάλουν ποτέ αντίσταση στους έφιππους Ντοθράκι.» Χαμογέλασε. «Βέβαια, είμαι μόνο ένα μικρό κορίτσι και δεν ξέρω πολλά από πόλεμο. Τι λέτε, άρχοντές μου;»

«Νομίζω πως είσαι η αδελφή του Ραίγκαρ Ταργκάρυεν» είπε ο Σερ Τζόρα με ένα πικρό μειδίαμα.

«Ναι» είπε ο Άρσταν Ασπρογένης «και μια βασίλισσα.»

Σ' αυτήν την περίπτωση νομίζω ότι ο Μάρτιν θέλει απλά να μας δώσει την πληροφορία ότι ο Ραίγκαρ ήταν έξυπνος και καλός στρατιωτικός.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply


Messages In This Thread
Η γωνιά της Team!Rhaegar - by arwyn - 25-07-2015, 08:51 AM
Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - by nirne - 26-07-2015, 07:17 AM
Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - by K. - 09-12-2015, 08:29 AM
Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - by K. - 10-12-2015, 11:52 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 4 Guest(s)