Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Η γωνιά της Team!Rhaegar
Quote:Σύμφωνα με τα βιβλία, η άποψη που είχε για την Λυάννα ο Ρόμπερτ ήταν καταφανώς πλαστή. Το λέει ακόμη και ο Νεντ, που εθελοτυφλούσε συστηματικά για χρόνια όσον αφορούσε τον Ρόμπερτ, όταν ο Ρόμπερτ του λέει ότι η Λυάννα ποτέ δεν θα του έλεγε να μην πιει ή να μην αγωνιστεί ή κάτι τέτοιο. Την είχε πλάσει στο μυαλό του όπως ήθελε (δεν ήταν και πολύ σκεπτόμενο άτομο ο Μπόμπι έτσι κι αλλιώς) και φοβάμαι ότι θα έτρωγε μεγάλη "φόλα" αν τελικά την παντρευόταν και ανακάλυπτε ποια ήταν η Λυάννα.

Μ...όντως, να συμπληρώσω σε αυτό πως την πρώτη φορά που διάβαζα το πρώτο βιβλίο, μου είχε κάνει εντύπωση και το έχω συγκρατήσει, όταν ο Ned επισκέπτεται  το πορνείο του (Littlefinger?), πάντως πορνείο ήταν, έχοντας πια μάθει για τις πομπές του Ρόμπερτ, αναρωτήθηκε αν ο Rhaegar θα επισκεπτόταν ποτέ το πορνείο και η απάντηση που ο ίδιος έδωσε στον εαυτό του ήταν Όχι.

Θυμάμαι μου προκάλεσε έκπληξη γιατί λόγω του βιασμού της Λυάννας (ακόμα δεν είχα μπει σε mode θεωριών) σκέφτηκα: "Μα αυτό είναι το πρόβλημα τώρα; Πως μπορεί να είναι τόσο εγκρατής και να σκέφτεται έτσι για αυτόν που βίασε την αδελφή του.

Νομίζω πως και ο ίδιος ο Ned ανακάλυψε πολύ αργότερα, τελικά πόσο ακατάλληλος θα ήταν ο Ρόμπερτ σαν σύζυγος....

Προσωπικά νομίζω τον Ρόμπερτ τον τρέλανε η ευθύνη της θέσης του -δεν ήταν αυτός ο τύπος ανθρώπου - ήθελε μόνο να καλοπερνά και να μην έχει ευθύνες και για την όλη του τη δυστυχία είχε φτιάξει μία δικαιολογία πως δεν παντρεύτηκε τελικά τη γυναίκα που αγάπησε. Και όπως είπες έφτιαχνε σενάρια πως αν ήταν εκείνη θα μπορούσε να έχει ελευθερίες που τώρα η Σέρσει του στερεί.

Νομίζω πως και αυτός ζούσε το δικό του μύθο...

Στην ερώτηση του thread ο Τάιγουην νομίζω ακόμα και αν έκανε γαμπρό του τον Rheagar - τον οποιοδήποτε να πω την αλήθεια- θα ήθελε να τον ελέγχει, όπως έλεγχε και παλιότερα τον θρόνο και το βασίλειο πριν να τρελαθεί ο Άιρης, όταν ακόμα όλοι έλεγαν πως ουσιαστικά ήταν ο Τάιγουην που διοικούσε.

Την ίδια μούρλα για βασιλικά αξιώματα και διεκδικήσεις την πέρασε και στη Σέρσει, που από πολύ μικρή το έδεσε κόμπο πως θα γίνει μια μέρα βασίλισσα.

Και αυτό θα μπορούσε να ευνοϊκό όσο ο Rhaegar και ο Τάιγουην ταυτίζονταν, αν ο Rheagar ήθελε την δική του διοίκηση, πάλι θα υπήρχε θέμα εδώ και θα ήταν στη μέση και η Σέρσει.
Μπορεί να τον κράταγε ζωντανό, αλλά θα τον έκανε ποτέ ευτυχισμένο; Αμφιβάλλω.

Και οι Λάνιστερ γενικότερα είναι υπόγεια ρεύματα...δεν θα πουν ευθέως όχι, αλλά όλο και κάποιο λάκκο θα σκάψουν...

Η στάση του Ταίγουην -που δεν πήγε ευθέως κόντρα- στον Άιρυς, πιστεύω πως είχε να κάνει
α) με τον Jamie που ήταν ουσιαστικά δίπλα στον Άιρυς και ήταν ένα είδος αιχμαλωσίας για το γιο του
β) στο ότι καιροφυλακτούσε να ζυγιάσει τα δρώμενα, μη γίνει από μεριάς Rheagar καμία έκπληξη στο τέλος...εναντίον των επαναστατών.





Reply


Messages In This Thread
Η γωνιά της Team!Rhaegar - by arwyn - 25-07-2015, 08:51 AM
Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - by summer - 05-08-2015, 01:09 AM
Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - by K. - 09-12-2015, 08:29 AM
Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - by K. - 10-12-2015, 11:52 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 5 Guest(s)