Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Η γωνιά της Team!Rhaegar
(05-08-2015, 01:09 AM)summer link Wrote: Μ...όντως, να συμπληρώσω σε αυτό πως την πρώτη φορά που διάβαζα το πρώτο βιβλίο, μου είχε κάνει εντύπωση και το έχω συγκρατήσει, όταν ο Ned επισκέπτεται  το πορνείο του (Littlefinger?), πάντως πορνείο ήταν, έχοντας πια μάθει για τις πομπές του Ρόμπερτ, αναρωτήθηκε αν ο Rhaegar θα επισκεπτόταν ποτέ το πορνείο και η απάντηση που ο ίδιος έδωσε στον εαυτό του ήταν Όχι.

Θυμάμαι μου προκάλεσε έκπληξη γιατί λόγω του βιασμού της Λυάννας (ακόμα δεν είχα μπει σε mode θεωριών) σκέφτηκα: "Μα αυτό είναι το πρόβλημα τώρα; Πως μπορεί να είναι τόσο εγκρατής και να σκέφτεται έτσι για αυτόν που βίασε την αδελφή του.

Ακριβώς. Δεν είναι το θέμα τόσο ότι ο Νεντ επαινεί σ' αυτό το σημείο τον Ραίγκαρ για το ότι δεν σύχναζε σε πορνεία, είναι κυρίως το ότι η συγκεκριμένη θετική σκέψη που κάνει για τον Ραίγκαρ έρχεται σε κόντρα με τα όσα γνωρίζουμε μέχρι εκείνη τη στιγμή γι' αυτόν και κυρίως με τα συναισθήματα που θα έπρεπε να διακατέχουν τον Νεντ για τον άντρα που έκλεψε, βίασε κι είναι υπεύθυνος για το θάνατο της δεκαεξάχρονης αδερφής του. Για τον ανυποψίαστο αναγνώστη δεν δικαιολογείται μια σύγκριση ανάμεσα στον αρραβωνιαστικό της αδερφής του και τον βιαστή της, η οποία μάλιστα να βγάζει τον βιαστή της καλύτερο. Δεν έχει καν λογική. Και γι' αυτό φυσικά, πιστεύω ότι την τοποθέτησε ο Μάρτιν στο κείμενο. Ώστε ο αναγνώστης να αναρωτηθεί "Επ, τι γίνεται εδώ;" και να μπει σιγά σιγά στο τριπάκι ότι κάτι δεν πάει καλά και να ψάξει το τι ήταν τελικά ο Ραίγκαρ.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply


Messages In This Thread
Η γωνιά της Team!Rhaegar - by arwyn - 25-07-2015, 08:51 AM
Απ: Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - by nirne - 05-08-2015, 11:57 AM
Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - by K. - 09-12-2015, 08:29 AM
Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - by K. - 10-12-2015, 11:52 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 5 Guest(s)