Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Η γωνιά της Team!Rhaegar
(05-08-2015, 04:11 PM)arwyn link Wrote: αλλά μετα κατεληξε στο οτι εννοει οτι την αγαπαει ασχετως καταγωγης και ειναι μαζι (παρον), οχι οτι αγαπηθηκαν ασχετως καταγωγης και χωρισαν (παρελθον).

Λοιπόν, επειδή με τη φράση σου αυτή σάστισα, μιας και φαίνεται  να εννοείς ότι η μετάφρασή μου έδειχνε το δεύτερο, πρέπει να λύσουμε αυτήν την παρεξήγηση. Αγγλικά δεν ισχυρίζομαι ότι ξέρω καλά και γι' αυτό μόλις η φίλη σου η Αυστραλέζα είπε ότι ήταν λάθος η δική μου, κατευθείαν δέχτηκα τη δική της. Επειδή όμως τα ελληνικά μου δεν είναι και τόσο ανεπαρκή όσο τα αγγλικά μου, πρέπει να πω ότι η φράση "αν δεν ήμουν εγώ πρίγκιπας και εκείνη δεν ήταν Σταρκ, θα ήμασταν ακόμη μαζί" δεν αναφέρεται στο παρελθόν ντε και καλά. Απλώς, έχει διαφορετικό νόημα από τη δική σας μετάφραση. Δηλαδή με λίγα λόγια σημαίνει: "χωρίσαμε επειδή εγώ είμαι πρίγκιπας κι εκείνη Σταρκ" ή αλλιώς "αυτό που είμαστε μας χώρισε". Στην δική σας μετάφραση το νόημα είναι το αντίθετο: "θα ήμασταν μαζί ακόμη και αν δεν ήμουν πρίγκιπας κι εκείνη Σταρκ" ή αλλιώς "μας ένωσε το ότι είμαστε πρίγκιπας και Σταρκ αλλά δεν είναι ο λόγος αυτός που είμαστε μαζί".

Αυτό που καταλαβαίνω από την μετάφρασή σας είναι ότι φαίνεται να εννοεί πως το γεγονός ότι ο ένας ήταν πρίγκιπας και η άλλη Σταρκ τους ένωσε με κάποιον αναγκαστικό τρόπο. Και γι' αυτό ο Ραίγκαρ λέει ότι ακόμη κι αν δεν ενωνόμασταν γι' αυτό το λόγο, εμείς πάλι θα αγαπιόμασταν. Ποιο πράγμα μπορεί να ανάγκασε να είναι μαζί έναν πρίγκιπα με μία Σταρκ; Αυτό είναι το ερώτημα που γεννάται εδώ.

Στη δική μου μετάφραση, αυτό που εννοείται είναι ότι αναγκάστηκαν να χωρίσουν επειδή ως πρίγκιπας έπρεπε να κάνει το χρέος του και εκείνη ως Σταρκ έγινε εχθρός του λόγω του εμφυλίου ή κάτι τέτοιο.

(05-08-2015, 04:43 PM)arwyn link Wrote: Εχει αρχισει το παιχνιδι διαλεγοντας εναν λορδο που υποστηριζει φανατικα τον Ρομπερτ, γλυφτρακι οσο δεν παει, και εχει ξεραθει στο γελιο!  (rofl)

Τον Ρόμπερτ;;;;;; Κάνε αδέρφια, μετά σου λέει, να δεις καλό!!!  Tongue Tongue Tongue  Big Grin Big Grin Big Grin
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply


Messages In This Thread
Η γωνιά της Team!Rhaegar - by arwyn - 25-07-2015, 08:51 AM
Απ: Απ: Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - by nirne - 05-08-2015, 04:54 PM
Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - by K. - 09-12-2015, 08:29 AM
Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - by K. - 10-12-2015, 11:52 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 4 Guest(s)