Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Η γωνιά της Team!Rhaegar
Έχω μια μικρή ιδέα (όπως έλεγε και ο Πουαρώ...) Φυσικά να ομολογήσω εδώ, ότι όλες μου οι ιδέες σχετικά με το θέμα της απαγωγής προέρχονται από την απροθυμία μου να αποδεχθώ ότι ο Ραίγκαρ έκανε όλα όσα του καταλογίζονται. Έτσι ψάχνω για μια εναλλακτική και λέω ας την αναφέρω έτσι για να υπάρχει.

Θεωρώ πως ο Ιππότης του Γελαστού Δέντρου ήταν ο Χόουλαντ και πως γεννήθηκε μια συμπάθεια μεταξύ του ίδιου και της Λυάννα. Πιθανότατα, ο Ραίγκαρ να ανακάλυψε την ταυτότητά του και δέχθηκε να μην τον αποκαλύψει στον Αίρυς, ο οποίος πιθανότατα θα τον τιμωρούσε αυστηρά. Επίσης, πιθανώς, ο Ραίγκαρ να έστεψε τη Λυάννα εκ μέρους του Χόουλαντ. Στην ουσία λοιπόν, θεωρώ πιθανό ο Τζον να είναι καρπός της σχέσης Λυάννα και Χόουλαντ και κάπου εκεί μπλέχτηκε ο Ραίγκαρ. Πώς ειλικρινά δεν μπορώ να απαντήσω. Γι αυτό ανέφερα πως το διάστημα της απουσίας του είναι αυτό που θα λύσει το μυστήριο.

Εδώ να αναφέρω 2 “περίεργα”, χωρίς ωστόσο να ξέρω πως κολλάνε, απλά μου φαίνονται ενδιαφέροντα.  Το ένα είναι η παρουσία του Χόουλαντ με τον Νεντ στον Πύργο της Χαράς, δεν ξέρω πώς επιλέχθηκε να είναι μεταξύ των 6 συντρόφων, μιας και η πολεμική του δεινότητα δεν ήταν ο λόγος. Το άλλο είναι το όνομα της συζύγου του, (αγγλικά) Jyana, αν αντιστρέψουμε το 1ο γράμμα, τι μας κάνει;.. Lyana.. Φυσικά και τίποτα δεν είναι απόδειξη, απλά δεν μπορώ να ταυτίσω τον Ραίγκαρ, με τέτοια πράξη, ειδικά με αιτιολογία τον έρωτα.

Νομίζω ότι ο Ραίγκαρ είναι από τις πιο τραγικές φιγούρες του κόσμου του Μάρτιν και πολύ θα ήθελα να δοθεί μια αναλυτική και επεξηγηματική εξιστόρηση του τι σκεφτόταν και τι έπραξε ο Ραίγκαρ από το Χάρρενχαλ ως την Τρίαινα.
I will hear you say it! She was Elia of Dorne.
Reply


Messages In This Thread
Η γωνιά της Team!Rhaegar - by arwyn - 25-07-2015, 08:51 AM
Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - by phoenix - 08-08-2015, 12:00 PM
Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - by K. - 09-12-2015, 08:29 AM
Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - by K. - 10-12-2015, 11:52 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 6 Guest(s)