Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Η γωνιά της Team!Rhaegar
Εγώ ως συνήθως θα φανώ διστακτική απέναντι σε κάθε θεωρία που ακούγεται γι' αυτήν την υπόθεση, όχι επειδή δεν τις πιστεύω, ούτε επειδή θέλω να είμαι στο απυρόβλητο, αλλά επειδή αφενός μας λείπουν στοιχεία για να δημιουργήσουμε πειστικά σενάρια και αφετέρου τα σενάρια και οι επιμέρους λεπτομέρειές τους δεν μπορούν να στηριχτούν επαρκώς από τα υπάρχοντα στοιχεία. Δεν μπορώ να δώσω ολοκληρωμένη θεωρία για το τι συνέβη. Νιώθω ότι ο Μάρτιν έχει κρύψει κάτι πολύ σημαντικό το οποίο μας διαφεύγει διαρκώς.

Σημεία κλειδιά της υπόθεσης τα οποία μας λείπουν είναι τα εξής:

-Γιατί ξεκίνησε ο Ραίγκαρ από το Ντράγκονστοουν/Κινγκς Λάντινγκ με τους έξι πιστούς συντρόφους του.
-Ποιος ήταν ο ρόλος της Ασάρα Ντέυν στην υπόθεση, ποια ήταν η σχέση της με τον Σταρκ (ποιον από τους δύοWink, ποια ήταν η σχέση της με τον Ραίγκαρ.
-Ποια ήταν η σχέση του αδερφού της, Άρθουρ Ντέυν, και στενού φίλου του Ραίγκαρ με την υπόθεση.
-Ποιος ήταν ο Ιππότης του Γελαστού Δέντρου.Το σίγουρο είναι ότι ήταν πολύ σημαντικός για την υπόθεση, μιας και ο Μάρτιν αποφάσισε να εισάγει την ιστορία του στα βιβλία ως την μόνη λεπτομερή σχετικά περιγραφή των γεγονότων που αφορά τους Σταρκ και έλαβαν χώρα στο Τουρνουά του Χάρρενχαλ. Το αν ήταν ο Χάουλαντ ή η Λυάννα ή ο Νεντ ο Μυστηριώδης Ιππότης επηρεάζει πολύ την ερμηνεία των γεγονότων που ακολούθησαν.
-Το αν ανακάλυψε ο Ραίγκαρ κατά τη διάρκεια του τουρνουά το ποιος ήταν ο ΙτΓΔ.
-Το αν ανακάλυψε αργότερα ο Αίρυς το ποιος ήταν ο ΙτΓΔ.
-Το γιατί έστεψε ο Ραίγκαρ τη Λυάννα Βασίλισσα του Έρωτα και της Ομορφιάς.
-Το αν ο Ραίγκαρ πραγματικά συνωμοτούσε ενάντια στην εξουσία του πατέρα του και είχε πράγματι σκοπό να κάνει κάτι στο Τουρνουά του Χάρρενχαλ.
-Το αν ήταν ήταν τυχαία η συνάντηση του Ραίγκαρ και της Λυάννας όταν και έφυγαν μαζί.
-Το πού σκόπευε η Λυάννα να πάει όταν συνάντησε τον πρίγκιπα. Στο γάμο του αδερφού της στο Ρίβερραν ή κάπου αλλού;
-Το γιατί τελικά "έκλεψε" ο Ραίγκαρ τη Λυάννα.
-Το αν υπήρχε αίσθημα ανάμεσα στον πρίγκιπα των δράκων και την κόρη των λύκων από πριν.
-Το γιατί ο Ραίγκαρ εξαφανίστηκε για σχεδόν ένα χρόνο μετά την απαγωγή.
-Το αν ήταν ο Ραίγκαρ straight  Tongue Tongue Tongue

Σίγουρα υπάρχουν κι άλλα ερωτηματικά γι' αυτήν την ιστορία αλλά αυτά ήταν πρόχειρα όσα μπόρεσα να θυμηθώ. Μ' όλα τα παραπάνω θέλω να δείξω ότι τελικά μας λείπουν τόσα πολλά κομμάτια του παζλ, που τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να καταλήξω σ' ένα ασφαλές σενάριο για το τι συνέβη, αλλά τείνω να πιστέψω ότι τα γεγονότα που οδήγησαν στην "απαγωγή" της Λυάννα ήταν πολλά και ποικίλα. Δεν πιστεύω δηλαδή ότι όλα έγιναν μόνο εξαιτίας του έρωτα ή μόνο εξαιτίας της προφητείας ή μόνο εξαιτίας της πολιτικής ή μόνο εξαιτίας κάποιου κινδύνου που διέτρεχε η Λυάννα κλπ κλπ. Ήταν ένας συνδυασμός όλων αυτών ή κάποιων απ' αυτά που οδήγησε τους κύριους χαρακτήρες κοντά στο Χάρρενχαλ και τους ανάγκασε να φερθούν όπως φέρθηκαν.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply


Messages In This Thread
Η γωνιά της Team!Rhaegar - by arwyn - 25-07-2015, 08:51 AM
Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - by nirne - 09-08-2015, 07:18 AM
Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - by K. - 09-12-2015, 08:29 AM
Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - by K. - 10-12-2015, 11:52 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 9 Guest(s)