Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Η γωνιά της Team!Rhaegar
(14-03-2016, 03:08 PM)summer link Wrote: edit: Το σχέδιο πάντως (όποιο και αν ήταν) δεν τους βγήκε, κατά διαόλου πήγαν όλα...

Εδώ θα διαφωνήσω. Είναι ένα κοινό λάθος που κάνουν πολλοί. Μπερδεύουν την εκπλήρωση της προφητείας με την ειρήνη του βασιλείου και την μακροημέρευση των χαρακτήρων. Στην πραγματικότητα, αν ο σκοπός του Ραίγκαρ ήταν η εκπλήρωση της προφητείας, τότε το σχέδιό του όχι μόνο του βγήκε, αλλά του βγήκε και κατά γράμμα. Γιατί, σε τι αποσκοπούσε αυτός σύμφωνα με τη θεωρία που αναλύεις; Να γεννηθεί ο Πρίγκιπας της Υπόσχεσης. Ο ΠτΥ λοιπόν γεννήθηκε και η προφητεία εκπληρώθηκε. Ο ΠτΥ είναι ζωντανός (λέμε τώρα  Tongue ) και βρίσκεται μάλιστα εκεί που πρέπει να βρίσκεται για να εκπληρώσει τον ρόλο του. Το ότι ακολούθησε πόλεμος στο βασίλειο, θάνατος των δικών του και της Λυάννας και εκθρόνιση του Οίκου των Ταργκάρυεν, δεν έχει καμιά απολύτως σημασία όσον αφορά την προφητεία. Η προφητεία εκπληρώθηκε.

Κι εκεί είναι που εγώ έχω μια ένσταση, γιατί δεν πιστεύω ότι ο Μάρτιν θα έγραφε ότι κάποιος ερμήνευσε ολόσωστα μια προφητεία, έφτιαξε ένα σχέδιο βασισμένος στην ερμηνεία της, το έβαλε σε εφαρμογή και η προφητεία εκπληρώθηκε. Στα βιβλία το μοτίβο είναι εντελώς διαφορετικό. Εκτός κι αν βέβαια, σκοπός του ήταν απλώς να δείξει ότι παρ' όλο που εκπληρώθηκε η προφητεία, αυτή οδήγησε και σε καταστροφή. Υπάρχει κι αυτή η περίπτωση, αλλά δεν μου φαίνεται αρκετά πιθανή μιας και σ' όλες τις άλλες περιπτώσεις στα βιβλία τονίζεται το πόσο παραπλανητικές είναι οι προφητείες, πόσο λάθος τις ερμηνεύει ο καθένας και σε τι λάθη τον οδηγεί η ερμηνεία του.

Μένει να το δούμε πάντως. Εγώ δεν αποκλείω κανένα από τα πιθανά κίνητρα που αποδίδονται στο Ραίγκαρ. Όλα έχουν τη βάση τους στο κείμενο. Εκτός βέβαια από την εκδοχή της αρπαγής και του βιασμού που τη θεωρώ αστήρικτη και απορρέει απλά από τους ευσεβείς πόθους όσων αντιπαθούν σφοδρά τον χαρακτήρα του Ραίγκαρ.

Προσωπικά, τείνω περισσότερο προς τη θεωρία της διάσωσης, όπου την αναλύω στο παρακάτω θρεντ. Πιστεύω όμως ότι έπαιξαν κι άλλοι παράγοντες ρόλο στην όλη υπόθεση της αρπαγής.

http://westeros.gr/forum/index.php/topic,10439.0.html
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply


Messages In This Thread
Η γωνιά της Team!Rhaegar - by arwyn - 25-07-2015, 08:51 AM
Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - by K. - 09-12-2015, 08:29 AM
Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - by K. - 10-12-2015, 11:52 AM
Απ: Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - by nirne - 16-03-2016, 09:04 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)