Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Η γωνιά της Team!Rhaegar
Quote: αυτοί που ισχυρίζονται πως ο Rheagar ήταν obsessed

Και μάλιστα το παρουσιάζουν λες και μας το δίνει το κείμενο αυτό, ενώ πουθενά στα βιβλία δεν υπονοείται εμμονή για την προφητεία από την πλευρά του Ραίγκαρ. Το κείμενο μας δίνει πληροφορίες για το ότι ο πρίγκιπας είχε μεγάλο ενδιαφέρον για την προφητεία. Κι όπως είπες κι εσύ, πώς να μην έχει; Ποιος δεν θα είχε; Ο άνθρωπος ξέρει ότι έρχονται τα ύστερα του κόσμου και θα τον βγάλουμε εμμονικό επειδή νοιάζεται για τη σωτηρία του; Μαλλον οι φανς είναι obsessed, θα έλεγα...

Όσο για τη θεωρία του βιασμού, θα παραθέσω απλά το απόσπασμα από το Παιχνίδι του Στέμματος, όπου η Ντάνυ γλυτώνει μια γυναίκα από βιασμό και τα λόγια του Τζόρα με τα οποία τη συγκρίνει με τον Ραίγκαρ:

Quote:«Μην της κάνετε κακό» τον σταμάτησε η Ντάνυ. «Απαιτώ να μου την παραδώσετε. Κάνε ό, τι σε προστάζω, ειδάλλως θα τα μάθει όλα ο Καλ Ντρόγκο.»
«Όπως ορίζεις, Καλήσι» αποκρίθηκε ο Τζόγκο και κέντρισε με τις φτέρνες του τα πλευρά του αλόγου του. Ο Κιουάρο και οι υπόλοιποι ακολούθησαν ξοπίσω του με τα καμπανάκια στα μαλλιά τους να ηχούν.
«Πήγαινε μαζί τους» πρόσταξε τον Σερ Τζόρα.
«Όπως προστάζεις.» Ο ιππότης της έριξε ένα απορημένο βλέμμα. «Μα την αλήθεια, τον αδελφό σου μου θυμίζεις.»
«Τον Βισέρυς;» Δεν καταλάβαινε.
«Όχι» είπε εκείνος. «Τον Ραίγκαρ.» Και έφυγε καλπάζοντας. (Παιχνίδι του Στέμματος)

Αφηγηματικά, για κάποιο λόγο το έβαλε αυτό ο Μάρτιν στο βιβλίο στο οποίο προηγουμένως έχουμε τον Ρόμπερτ να λέει ότι ο Ραίγκαρ βίαζε την Λυάννα νυχθημερόν. Και αλήθεια, ποια πράξη του Ραίγκαρ έκανε τον Τζόρα να παρομοιάσει την Ντάνυ μαζί του όταν έσωσε τη γυναίκα από βιασμό; Είτε θα γνωρίζει κάτι ανάλογο που έκανε ο Ραίγκαρ, είτε θα ήταν γνωστή η θέση και η στάση του πρίγκιπα στο θέμα του βιασμού και των γυναικών.


Quote:Την έχω ήδη διαβάσει, όμως το ένα δεν αποκλείει το άλλο, δεν αποκλείεται η Λυάννα (που την θεωρούσε τόσο σημαντική) να κινδύνευε από τη μούρλα του Άιρης. Ίσα-ίσα που ο συνδυασμός και των τριών παραγόντων 1) έρωτας 2) σχέδιο εκπλήρωσης προφητείας 3) άμεσος κίνδυνος ενεργοποιούν μία άμεση αναγκαιότητα εξαφάνισης, χωρίς επιστροφή κιόλας. Και πράγματι αν υπήρχαν και τα τρία, αλληλοκαλύπτονται.

Κάτι τέτοιο εννοούσα κι εγώ όταν έλεγα ότι έπαιξαν ρόλο πολλά στην υπόθεση της Λυάννα και της αρπαγής της. Ακριβώς τι έπαιξε ρόλο δεν γίνεται να γνωρίζουμε γιατί το κείμενο πραγματικά δεν μας δίνει τις απαραίτητες πληροφορίες ώστε να καταλήξουμε με ασφάλεια - ούτε καν να εικάσουμε με ασφάλεια θα συμπλήρωνα εγώ - αλλά από όλα αυτά που περιβάλλουν το μυστήριο αυτό, εγώ συμπεραίνω ότι έβαλαν πολλοί το χεράκι τους με τον έναν ή τον άλλον τρόπο για να καταλήξουν τα πράγματα εκεί. Δεν μου βγαίνει άλλωστε από το μυαλό η δήλωση του Μάρτιν ότι για να γράψει κανονικά όλα όσα συνέβησαν στο Τουρνουά του Χάρρενχαλ, θα χρειαζόταν ένα ακόμη βιβλίο.

Quote:Μία ακόμα παρατήρηση με βάση τη θεωρία της προφητείας, σκόπευε να ενώσει τα βασίλεια και να απομακρύνει τον Άιρυς, όχι μόνο γιατί ο πατήρ  ήταν μουρλός αλλά γιατί ο Rheager γνώριζε την αλήθεια για την έλευση των Άλλων και ήθελε να οδηγήσει τα πράγματα σε μία ενοποίηση για να είναι έτοιμοι για το μεγάλο ΜΠΑΜ

Ναι, καθόλου δεν αποκλείεται αυτό. Μου φαίνεται μάλιστα πολύ πιθανό.

Quote:Και πάλι να πω πως μου θυμίζει τον Τζον και τις προσπάθειες του να ενώσει τον κόσμο ενάντια σε όλη αυτή τη μιζέρια που τους δέρνει; Να το πω…

"Κατά μάνα κατά κύρη" που λέει κι η παροιμία και "το μήλο κάτω από τη μηλιά θα πέσει"!  (happy)
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply


Messages In This Thread
Η γωνιά της Team!Rhaegar - by arwyn - 25-07-2015, 08:51 AM
Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - by K. - 09-12-2015, 08:29 AM
Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - by K. - 10-12-2015, 11:52 AM
Απ: Η γωνιά της Team!Rhaegar - by nirne - 16-03-2016, 11:55 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 8 Guest(s)