Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Επεισόδιο 4ο- The Spoils Of War.
#14
Γίνεται αναφορά στον Χρυσό Λόχο, αναρωτιέμαι εαν αυτό θα παίξει κάποιο ρόλο, ίσως έρθουν να στηρίξουν την Σέρσει?


Το Χαος είναι Σκάλα? Όπως και στο προηγούμενο επεισόδιο υπάρχουν αναφορές στους προηγούμενους κύκλους, όπως ο Τύριον και ο Ντάβος που μίλαγαν για τον Μαυροπόταμο. Όμως το περίεργο είναι ότι ο Μπραν δεν ήταν παρόν όταν το είπε ο ΜΔ...


[size=78%]


Μήπως ο Μπραν γίνεται  κακος? Πρώτα θυμίζει στην Σάνσα τον βιασμό της μετά αποχωρίζεται με την Μήρα τόσο ψυχρά...Λέτε να τον έχει κάνει γουαργκ ο Μπλαντρέηβεν? Είναι πολύ τρομακτικό και ούτε η Άρυα ούτε η Σάνσα φαίνονται άνετα μαζί του.


Τι ωραίο που ο Τζον φωνάζει την Ντάνυ Μεγαλειότατη!


Η σκηνή στην σπηλιά με τις σπηλαιογραφίες ήταν περίεργη, αναρωτιέμαι εαν υπάρχει και στα βιβλία κάτι παρόμοιο.


Βλέπω να επαναλαμβάνεται η σχέση Τάηγουην-Αίρυς και να έχουμε ανταγωνισμό Τζον-Τύριον για την Ντάνυ.


Όσο ρεαλιστικό ήταν η Μπριέν να νικήσει τον Σάντορ, τόσο ρεαλιστικό είναι η Άρυα να νικήσει την Μπριεν. Λογικά στο επόμενο επεισόδιο θα έχουμε τον Γκοστ να νικάει τον Ντρόγκον.


Έχει πλάκα το πως είναι όλοι χωρισμένοι, Λάννιστερ εναντίον Λάννιστερ, Γκρέυτζου εναντίον Γκρέυτζου.


Δεν έπρεπε ο Τζον να φερθεί έτσι στον Θήον.... (shake)


Μου την σπάει που ο Χάρινγκτον και ο Κάνιγκχαμ μιλάνε με σκοτσέτζικη προφορά και γενικότερα έτσι μιλάνε οι περισσότεροι νότιοι. Τουλάχιστον ο Σων Μπην δεν μίλαγε έτσι.


Πολύ καλή η σκηνή της μάχης, πολύ καλοδουλεμένη ειδικά η αρχή με την παράταξη με τις ασπίδες. Όλο το επεισόδιο άξιζε μόνο και μόνο για αυτή την σκηνή!


Χωρίς να είμαι ειδική νομίζω ότι η τεχνική των Ντοθράκι που σημαδεύουν έφφιποι λέγεται πάρθιο βέλος.


Μια βασική ερώτηση: υπάρχει κάποιος λόγος που τελικά ο Μπρον είναι ο πιο αξιόπιστος σε όλες τις μάχες?


Από τότε που ακολούθησε την τρελό Στάρκαινα στα βουνά μέχρι που η Ταργκάραινα  ξαμόλυσε τον δράκο της, ο Μπρον είναι στην πρώτη γραμμή και βγάζει τους Λάννιστερ ασπροπρόσωπους.


Θλιβερή η σκηνή όπου ο Τζέιμυ κοιτάζει τους πληγωμένους άντρες του.
Επική η σκηνή όπου ο Τζέιμυ πάει κόντρα στον Ντρόγκον ή μήπως πήγαινε για την Ντάνυ?
Θέλω πολύ να δω το επόμενο επεισόδιο όπου θα έχουμε την αντίδραση της Ντάνυ αφού είναι η πρώτη φορά που βλέπει από κοντά τον δολοφόνο του μπαμπά της.


Και νομίζω ότι πια επιβεβαιώνεται η θεωρία που θέλει τον Τύριον να προδίδει την Ντάνυ για την αγάπη του για τον Τζέιμυ.


[Image: d12b9f68c1b6522b4a11d248184e6e769a9357c9_hq.jpg]











[/size]
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply


Messages In This Thread
Απ: Επεισόδιο 4ο- The Spoils Of War. - by Σιέρα - 06-08-2017, 07:34 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 3 Guest(s)