Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Επεισόδιο 4ο- The Spoils Of War.
#18
(06-08-2017, 07:34 PM)Σιέρα link Wrote: Γίνεται αναφορά στον Χρυσό Λόχο, αναρωτιέμαι εαν αυτό θα παίξει κάποιο ρόλο, ίσως έρθουν να στηρίξουν την Σέρσει?


Το Χαος είναι Σκάλα? Όπως και στο προηγούμενο επεισόδιο υπάρχουν αναφορές στους προηγούμενους κύκλους, όπως ο Τύριον και ο Ντάβος που μίλαγαν για τον Μαυροπόταμο. Όμως το περίεργο είναι ότι ο Μπραν δεν ήταν παρόν όταν το είπε ο ΜΔ...


Μήπως ο Μπραν γίνεται  κακος? Πρώτα θυμίζει στην Σάνσα τον βιασμό της μετά αποχωρίζεται με την Μήρα τόσο ψυχρά...Λέτε να τον έχει κάνει γουαργκ ο Μπλαντρέηβεν? Είναι πολύ τρομακτικό και ούτε η Άρυα ούτε η Σάνσα φαίνονται άνετα μαζί του.


Μια βασική ερώτηση: υπάρχει κάποιος λόγος που τελικά ο Μπρον είναι ο πιο αξιόπιστος σε όλες τις μάχες?


Και νομίζω ότι πια επιβεβαιώνεται η θεωρία που θέλει τον Τύριον να προδίδει την Ντάνυ για την αγάπη του για τον Τζέιμυ.





Δεν έχω δει ακόμα το επεισόδιο αν και με κάτι spoilers από παντού και κάτι βιντεάκια στο YouTube που διαγράφηκαν κάτι πήρα μυρωδιά...


Μερικά points: διάβασα μια ενδιαφέρουσα εξήγηση για τον Μπραν όπου η δίκη του συνείδηση στην ουσία ενώθηκε με αυτή του Bloodraven και κατά συνέπεια και με πολλά κομμάτια συνειδήσεων από τις γνώσεις του Bloodraven. Υποτίθεται αυτή η εξήγηση προέρχεται από κάποιο quote στο βιβλίο όπου εξηγείται καλύτερα η σχέση του Μπραν με το Blood raven θα ήθελα να το βρω για το επιβεβαιώσω, αλλά έννμέρη και αν ισχύει εξηγεί γιατί ο Μπραν δεν νιώθει τον εαυτό του, είναι περισσότερο μια ακέραια συλλογική συνείδηση παρά το άτομο του. Και μέσω αυτης της συλλογικής συνείδησης γνωρίζει αυτά που γνωρίζει...Θα δείξει...


Τον Μπρον θα τον κάνω και αυτόν parody..


Δεν θυμάμαι καθόλου αν τελικά η σειρά έχει μιλήσει για τις προδοσίες όπως το βιβλίο, ακόμα και έτσι, βλέποντας τις προάλλες τη σειρά, η μια προδοσία ήταν της μάγισσας, η δεύτερη της κοπέλας που είχε πάρει σκλάβα ο αδελφός της και πήγε με αυτόν τον έμπορο από την Καρθ ενώ ήταν αυτή που φρόντιζε τους δράκους της και  του Τζορα. Όποτε νομίζω πως έχουν ολοκληρωθεί τελικά.


Επιφυλάσσομαι να δω και το επεισόδιο για περισσότερες απαντήσεις.





Reply


Messages In This Thread
Απ: Επεισόδιο 4ο- The Spoils Of War. - by summer - 06-08-2017, 10:46 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)