Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Επεισόδιο 4ο- The Spoils Of War.
#20
Αν και το μικρότερο επεισόδιο της σεζόν, μπορώ να πώ πως είχε πολύ δράση και δεν φάνηκε να υστερεί σε διάρκεια (σε αντίθεση με το προηγούμενο που ήταν μεγαλύτερο και σε ορισμένα σημεία το παρατραβήξαν με τους διαλόγους).


Στα θετικά σημεία του, επιτέλους η Ντάνυ παίρνει την κατάσταση στα χέρια της αν και όπως πρέπει να κατάλαβε είναι πολύ επικίνδυνο καθώς αν ευστοχούσε με το τεράστιο τόξο ο άλλος θα είχε έναν δράκο λιγότερο και λογικά οι Ντοθράκι θα μαζεύαν τα κομματάκια της. Επίσης, αν ο Τζέιμυ δεν είχε μόνο ένα χέρι θα είχε πετάξει και το δόρυ και λογικά θα την είχε πετύχει διάνα! Αλλά αρκετά με τις υποθέσεις. H σκηνή με τον Μπρόν να ρίχνει βέλη στον Ντρόγκον, να αστοχεί και με το ένα και μοναδικό που ευστόχησε να τον πετυχένει στο φτερό θύμησε σε κανέναν άλλον τον Girion Lord of Dale απο το Χόμπιτ ή μόνο σε εμένα?


Πολύ αναφορά προς τον Τύριον για την σχέση του με την αντίπαλη μεριά! Μία απο την ίδια την Ντάνυ και μία απο τον Ντοθράκι με το "μακιγιάζ"! Πραγματικά αρχίζω να πιστεύω και εγώ ότι ο Τύριον θα είναι η 3η προδοσία για την "αγάπη" που ανέφερε και η [member=157]Σιέρα[/member] πιο πάνω (αν δεν κάνω λάθος). Πραγματικά αν κατάλαβα καλά ο χρυσός κατάφερε να φτάσει στο Κινγκς Λάντινγκ και με αυτό η Σέρσει θα κάνει leasing με re-financing απο την Τράπεζα του Μπραάβος τον Χρυσό Λόχο? Δηλαδή εκεί που λέμε ζήτω καταστράφηκε ο στρατός των Λάνιστερ-Τάρλυ και με μεγάλες απώλειες έρχεται η νέα πληροφορία για αντικατάσταση του!!!




Στα αρνητικά, όχι άλλο Μπρόν!! Πραγματικά έχει μείνει ζωντανός πάρα πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα μόνο και μόνο για να τον έχουμε να πλαισιώνει τον Τζέιμυ με απίστευτους διαλόγους (π.χ. Μπρόν-Ντίκον Τάρλυ) ή στην φυλακή με τα συγχωρεμένα Sand Snakes. Martin σε παρακαλώ σκότωσε τον!!!


Στα επίσης αρνητικά οι τοιχογραφίες στις σπηλιές του Ντράγκονστόουν. Η συνάντηση πρώτων ανθρώπων και Παιδιών του Δάσους για την συνθηκολόγηση απέναντι στον κοινό εχθρό τους White Walkers δεν έγινε σε άλλο μέρος? Ή προσπαθούν να βγάλουν απο το σενάριο το Isle of Faces όπως έκαναν με την Lady Stoneheart?? Ή οι τοιχογραφίες δεν έχουν κανέναν άλλο λόγο απλά απο το να πείσουν την Ντάνυ για την ύπαρξη των W.W.??


Για τον Βορρά δεν έχω και πάρα πολλά να πώ καθώς ουσιαστικά δεν έγιναν και πάρα πολλά. Ο Μπράν δεν μου αρέσει έτσι όπως πάνε να τον παρουσιάσουν. Ο ρόλος του ουσιαστικά είναι να κάνει πειστευτό το ότι είναι το Κοράκι με τα 3 μάτια και να μας ενημερώσει για ότι έχει δει και να επαληθεύσει την καταγωγή του Τζον... Απλά χάσαμε τον Μπράν Στάρκ στην πορεία!! Θέλω όμως να δώ τι έχει στο μυαλό του ο Μικροδάχτυλος γιατί πραγματικά σηκώνω τα χέρια ψηλά!




Αυτά μέχρι στιγμής τα βασικότερα που κράτησα απο το 4ο Επεισόδιο! Μπορεί να συμπληρώσω με 2ο πόστ αν θυμηθώ κάτι που μου διέφυγε!
“Your words will disappear. Your house will disappear. Your name will disappear. All memory of you will disappear.”  The revenge of Sansa Stark.

"The last thing you're ever going to see is a Stark smiling down at you as you die." "Winter came for House Frey". The revenge of Arya Stark.
Reply


Messages In This Thread
Απ: Επεισόδιο 4ο- The Spoils Of War. - by jermn - 07-08-2017, 10:39 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 4 Guest(s)