Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Επεισόδιο 4ο- The Spoils Of War.
#27

Το επεισοδιο μου φανηκε επικο. το ευχαριστηθηκα οσο λίγα κ ας ειχε μικρη διαρκεια!


Περισσοτερο φυσικα μου αρεσε η τελικη μάχη (καπου στα μετέωρα Tongue ), ανασα δε πηρα το τελευταιο δεκαλεπτο! Αν και πραγματικα απο ενα σημείο και μετα δεν ηξερα με ποια μεριά ειμαι. Η σκηνη με τον Τυριον να παρακολουθεί τον Τζειμι ηταν πολυ δυνατη (παιζει να μιλούσα στον Τζειμι της οθονης κι εγω απ εξω!! Τυπου,"φευγα απο κει  βρε κοτορνιθι, τρεχα!" αχαχα! By the way νομιζω ο Τυριον θα βρεθεί σε εξαιρετικά δυσκολη θέση αν δε συμμορφωθει ο Τζειμι.
Εγραψε επισης η σκηνη Τζον - Ντανυ στη σπηλιά, με την Ντανυ να τον φέρνει ακριβώς στο ιδιο δίλημμα που εφερε παλιότερα ο Τζον τον Μανς. Θυμαμαι ο Μανς τοτε του είχε πεί κατι τύπου "αν δεν μπορεις να καταλαβεις γιατί δεν γονατίζω, δεν υπάρχε λόγος να στο εξηγήσω."
Προφανώς ο Τζον τώρα καταλαβαίνει τα λόγια του Μανς οταν αρνηθηκε να γονατίσει στον Σταννις ωστε να εξασφαλίσει τον λαο του.
Πάντως φαινεται η Ντανυ να τον υπολογίζει μιας και αργότερα ζήτησε τη γνώμη του για το τι πρέπει να κανει.
Η σκηνη Μπριεν - Αρυα μου φανηκε λιγο υπερβολική, είπαμε εισαι καλη ρε Αρυα , αλλα ΤΟΣΟ?! Παντως μ αρεσε. Ωστοσο μπερδευομαι καπως με την στάση Σανσα και Μιικροδακτυλου. Τι φαση, η Σανσα ξενερωνει με την Αρυα? Γιατι?
Και κατι άλλο: Ο τρόπος που μαχεται η Αρυα μου θυμίζει καπως το στυλ μάχης του Ομπερυν. Ευέλικτη, μικρόσομη,αποφευγει το ξίφος του αντιπαλου με απαλες κινησεις, είναι σχεδον χορος η μαχη, και είναι ακριβής. Το σκεφτηκε και κανεις αλλος αυτο, η είναι ιδεα μου?
Αργότερα η σκηνη με τη Μισαντευ- Τζον και Νταβος, εχει εκπληκτικη πορεια κατα τη γνωμη μου, γιατι:
-Ξεκινάει με τον Νταβος να ψηνει το Τζον για την ξανθιά "καλο το γκομενακι ε?! Αντε κανε κατι!
-Βρισκουν τη Μισαντευ  οπου αυτη μαθαινει οτι ο Τζον ειναι μπασταρδος και ειναι σαν να του λεει  "νταξει κλαιν μαιν φιλε, στο νααθ δεν παντρευονται καν" και
- μετα γινεται ο παραλληλισμος των βασιλιαδων Τζον-Ντανυ, αφου και τους δυο ο λαος τους τους διαλεξε επειδη πιστευει σ αυτους, κι οχι λογω δικαιωματος σε θρονο απαραιτητα.
Το γαματο βεβαια είναι(κ αυτο ειναι που κανει σ εμενα τον Τζον φυσικα πιο σπουδαιο απο την Ντανυ), οτι τον Τζον δεν του καιγεται καρφι για το να ναι βασιλιάς καν! Ενω η αλλη εχει λυσσαξει "BEND THE KNEE" και "bend the knee"
Αν ημουν ο Τυριον θα της έλεγα με το γνωστο στυλακι"καποιος καποτε είπε οτι αυτος που φωναζει συνεχεια είμαι βασιλιάς, δεν είναι πραγματικος βασιλιάς" ) :p


Παίδες, αυτο που δεν καταλαβα με σιγουρια ειναι τι απεγιναν τα λαφυρα...Τελικα ολο το χρυσαφι και τα ρεστα είναι ηδη στα χερια της Σερσει? Τι παιζει μ αυτο? Αν καταλαβε κανεις, αν μ πει πλζ..

Reply


Messages In This Thread
Απ: Επεισόδιο 4ο- The Spoils Of War. - by efatsi - 07-08-2017, 01:41 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)