Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Επεισόδιο 4ο- The Spoils Of War.
#78
Επίσης ήθελα να αναφερθω και στην ορθη παρατηρηση του [member=2820]odykal[/member] :
Quote: 
Μια παρατήρηση μόνο, επειδή έχει αναφερθεί αρκετές φορές παραπάνω. Στα βιβλία, ο Χρυσός Λόχος δεν υποστηρίζει την Νταινέρυς, αλλά έναν άλλο διεκδικητή του θρόνου ο οποίος έχει κοπεί από τη σειρά καθώς δεν υπήρχε αρκετός χρόνος για να αναπτυχθεί και η δική του πλοκή.
 

Το ταξίδι του Τύριον στο Έσσος  κι εννοώ τα POV του που ίσως να κούρασαν  δε νομίζω ότι ήταν χωρίς νόημα. Ήταν για να γνωρίσουμε το νέο αυτό διεκδικητή του θρόνου ,  μεγάλη συμβολή-συμβουλή του Τύριον  (ακόμη στα βιβλία είναι "μακριά" , κυριολεκτικά και μεταφορικά  ,  απ' τη Νταινέρις) .

  Σκεφτόμουν αυτό με το Χρυσό Λόχο στη tv-σειρά κι έλεγα ότι ήταν παράλογη αυτή η αντίθεση με τα βιβλία (γιατί στα βιβλία ... ) .
Οκ, τους φέρνουν τελικά και πολεμούν  τη Ντάνυ.  Γιατί;
Μήπως οι σεναριογράφοι ξέρουν κάτι παραπάνω (που σίγουρα ξέρουν,  κάτι παραπάνω) ;
Δηλ.,  λέτε και στα βιβλία  ο Χρυσός Λόχος  να πολεμήσει  εναντίον της Ντάνυ; Σε β' φάση, γιατί σε α' φάση ...  και
στο τέλος να είναι ένας στρατός ο πιο "ατσαλάκωτος",  σε σχέση με τους άλλους,  που θα πολεμήσει στη  "Μεγάλη Μάχη" ;

  Άρα, πάμε στην tv-σειρά,  να ετοιμαζόμαστε να τους υποδεχτούμε στο Westeros  και να χαμογελάει η Σέρσεί*    , αλλά
οχι τελευταία.

* Με άλλα λόγια,  "βλέπω" ο τωρινός κύκλος  να τελειώνει    με τη Σέρσεϊ **     να μειδιά στο νότο ,
και  τους Άλλους  ίσως  αφού "επιτέλους" έχουν φτάσει στο Τείχος  να το έχουν διασπάσει.

** άλλο εναλλακτικό σενάριο:  απλώς να τους περιμένει,  δηλ. αυτοί να 'ναι στο δρόμο για απόβαση
και στον επόμενο κύκλο  μπορεί να έχει τελειώσει το θέμα "Σέρσει"    κι όντως ο Λόχος  να είναι,  με μεταφορά πάλι,
κυριολεκτικά ατσαλάκωτος
***  .

*** τώρα τι νόημα έχει, θα μου πείτε ,  όταν ο ατσαλάκωτος στρατός θα αντιμετωπίσει τους  " Άλλους" ; Συμφωνώ.
Μήπως όμως θα τους έχει "προπονήσει" η Μελ;

ΥΓ: Θα παρατηρήσατε,  όπως πολλές φορές μου συμβαίνει,  ότι η σκέψη μου ήταν "κυλιόμενη" σ' αυτό το μνμ  και καταγραφόταν σε πραγματικό χρόνο
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply


Messages In This Thread
Απ: Επεισόδιο 4ο- The Spoils Of War. - by SANDOR CLEGANE - 10-08-2017, 07:15 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 4 Guest(s)