Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Επεισόδιο 3ο - Second of his Name
#4
Πολύ δυνατό το σημερινό επεισόδιο, ενδεχομένως το καλύτερο από τα τρία μέχρι στιγμής.

Μερικές σκέψεις-παρατηρήσεις τώρα:

1. Σιγά-σιγά πλέον διευρύνεται το πλήθος των οίκων που κάνουν την εμφάνισή τους στη σειρά. Νομίζω ότι θα μπορούσε εδώ να γίνει ιδιαίτερη μνεία για τους Strong, καθώς είναι ένας οίκος που έχει εξαφανιστεί την εποχή του GoT και άρα παρουσιάζεται για πρώτη φορά. Έδρα του οίκου είναι το γνωστό μας Harrenhal, ενώ την περίοδο κατά την οποία διαδραματίζεται η σειρά κεφαλή του οίκου είναι ο Lyonel Strong, Master of Laws στο Μικρό Συμβούλιο του Viserys, τον οποίο έχουμε ήδη δει από το πρώτο επεισόδιο. Οι δύο γιοι του, Harwin & Larys, γνωστοί με τα προσωνύμια Breakbones & Clubfoot αντίστοιχα, νομίζω εμφανίστηκαν για πρώτη φορά (ο δεύτερος σίγουρα, ο πρώτος υποθέτω ότι είναι ο μακρυμάλλης δίπλα στον Larys που χαμογελάει στη Rhaenyra όταν επιστρέφει ματωμένη στον πρόχειρο καταυλισμό του βασιλιά – ο θυρεός που έχει πάνω στο ρούχο του ταιριάζει με αυτόν των Strong) σε αυτό το επεισόδιο. Σημαντικοί χαρακτήρες όλοι τους για το μέλλον της σειράς.

2. Και πιάνοντας αυτή την τελευταία (πραγματικά φοβερή) σκηνή, όπου η Rhaenyra εισέρχεται ματωμένη στον καταυλισμό με τους πάντες (ή μάλλον σχεδόν όλους) να την κοιτούν αποσβολωμένοι με δέος, νομίζω δύσκολα μπορεί κανείς να μην την συγκρίνει με την προηγούμενη εικόνα του Viserys, που χρειάστηκε δεύτερο χτύπημα και καθοδήγηση για να σκοτώσει ένα ακινητοποιημένο ελάφι.

3. Απ’ ότι φαίνεται, η συγγένεια του Vaemond Velaryon με τον Corlys είναι επινόηση της σειράς. Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε τον λόγο για τον οποίο προχώρησαν στην αλλαγή αυτή σε μελλοντικά επεισόδια.

4.
(05-09-2022, 12:54 PM)nirne link Wrote: Απορία: ο Νταίμον γιατί έσπασε στο ξύλο τον απεσταλμένο του βασιλιά; Τι τον νευρίασε τόσο πολύ; Γιατί δεν το εξήγησαν; Ελπίζω να μην αρχίσουν κι αυτοί τα ίδια με τους προηγούμενους και να πρέπει να καταλαβαίνουμε από τις φάτσες των ηθοποιών όλη την πλοκή!

Η δική μου ερμηνεία είναι η εξής: δεδομένου ότι ο Daemon έχει περάσει όλη του ζωή χτίζοντας το image του αυτοδημιούργητου και αυτόνομου αδελφού του βασιλιά, που ξεκίνησε τον πόλεμο στα Stepstones για να αποδείξει την αξία του αφότου ο βασιλιάς τον έβγαλε εκτός διαδοχής, το να λάβει τώρα την βοήθειά του θα κατέστρεφε αυτό το image καθώς θα τον έκανε φανεί αδύναμο. Γι’ αυτό ριψοκινδύνεψε τα πάντα στην αμέσως επόμενη σκηνή, παίζοντας ακόμη και τον θάνατό του αν το σχέδιο δεν λειτουργούσε καλά (όπως είπε ο ίδιος ο Viserys, θα προτιμούσε να πεθάνει παρά να ζητήσει βοήθεια). Νομίζω πως είναι μοτίβο που θα δούμε και άλλες φορές στη σειρά κρίνοντας από τον χαρακτήρα του Daemon.
“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply


Messages In This Thread
Απ: Επεισόδιο 3ο - Second of his Name - by odykal - 05-09-2022, 01:53 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)