Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ο Bran και το weirwood του Winterfell.
#1
Στο Dance ο Μπραν αφού έχει φάει το paste of weirwood seeds βλέπει κάποια οράματα.
1 Τον Νεντ να καθαρίζει το Ice
2 Πάλι τον Νεντ νεότερο να προσεύχεται let them grow up close as brothers, with only love between them,\" he prayed, \"and let my lady wife find it in her heart to forgive...\"
3 Δυο παιδιά ένα κορίτσι που μοιάζει με την Αρυα και ένα αγόρι να παίζουν με ξύλινα σπαθιά
4 Μια γυμνή γυναίκα σε προχωρημένη εγκυμοσύνη να παρακαλάει τους θεούς για έναν γιο που θα πάρει εκδίκηση στο όνομα της
5 Μια λεπτή καστανομάλλα να φιλά έναν ιππότη ψήλο όσο και ο Hodor
6 έναν νέο να κόβει 3 κλαδιά και να φτιάχνει βέλη
7 παλιούς lords ή Kings in the North
8 έναν γενειόφορο μαζί με έναν αιχμάλωτο, τον όποιο τον σκοτώνει μια ασπρομάλλα

Εγώ τι πιστεύω:
1.Ο Ned
2.Ο Ned όταν έφερε τον Jon στο Winterfell μετά το Robert’s Rebellion
3.Lyanna & Benjen
4.Η μητέρα του Νεντ
5.Old Nan and Dunk
6.– 7.- 8. Παρελθον…

εσεις?
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
#2
1-2-3-5 συμφωνώ απόλυτα, είναι αρκετά προφανές.. Το 4 όμως... Δεν ξέρω τιποτε για την μητέρα του Νεντ. Τη εκδίκηση να παρει ;
Owner & Administrator
#3
Quote:1-2-3-5 συμφωνώ απόλυτα, είναι αρκετά προφανές.. Το 4 όμως... Δεν ξέρω τιποτε για την μητέρα του Νεντ. Τη εκδίκηση να παρει ;
Όντως, αν και η ταυτότητα της μητέρας του Ned, παραμένει ένα μυστήριο, για ποιό λόγο να πάρει εκδίκηση?
Συμφωνω με το 1, είναι απλώς ένα χτύπημα σε όσους αγαπούσαν τον Ned και μια υπενθύμιση τι τέλειος χαρακτήρας ήταν. Το 2, πιθανότατα να ζητάει συγχώρεση από τους θεούς που φέρνει τον Jon και για να μην πληγώσει την Cat και εαν ισχύει η θεωρία ότι είναι παιδί της Lyanna. 3, σχεδόν βέβαιο πως είναι η Lyanna με τον μικρό αδερφό της. 5, σχεδόν βέβαιο αυτό για τον Dunk, θα αποκαλυφθεί στην επόμενη νουβέλα.
Από όσο ξέρουμε, ο Rickard δεν είχε κάνει τίποτα που να χρειαζόταν τους γιούς του να τον εκδικηθούν? Αναφέρομαι πριν από την απαγωγή της Lyanna. Η γυναίκα θα μπορούσε να ήταν καμμία προγιαγια που οι Bolton της είχαν σφάξει τον άντρα ή ακόμα και οι Ironborn. O Victarion αναφέρει πως Starks και Lannisters είχαν αντιμετωπίσει τον Dagon αλλά τελικά οι Targaryens τον κατατρόπωσαν. Εαν θεωρήσουμε πως τα οράματα του Bran είναι χρονολογικά αντίστροφα και λάβουμε υπόψιν ότι στο Mystery knight γίνεται αναφορά στο γεγονός ότι ο Dagon έστειλε τους ανθρώπους του να επιτεθούν στον Βορρά και το ότι το αμέσως επόμενο όραμα είναι ο Dunk με την Nan Heart , τότε είναι πιθανότερο η γυναίκα να έχει σχέση με τον Beron Stark, ο οποίος πιθανολογείται να είναι ο πατέρας του Edwyle Stark, παππούς του Ned και πατέρας του Rickard. Σύμφωνα με το wiki, το 213, ο οίκος Stark είχε πρόβλημα διαδοχής, καθώς ο Beron αργοπέθαινε ύστερα από την μάχη με τον Dagon και οι διάφορες χήρες των Stark διεκδικούσαν το Winterfell για τα βλαστάρια τους. Για αυτό τον λόγο, ο Dunk βρέθηκε στον Βορρά. Για τα υπόλοιπα, 6,7,8 έχω ακούσει διάφορα αλλά δεν νομίζω ότι έχουν ιδιαίτερη σημασία.
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
#4
το μόνο σίγουρο είναι ότι τα οράματα του προχωρούν προς το παρελθόν...
#5
Quote:το μόνο σίγουρο είναι ότι τα οράματα του προχωρούν προς το παρελθόν...

αν εβλεπε και στο μελον τι θα γινοταν θα ηταν ακομα καλυτερο
#6
Quote:1-2-3-5 συμφωνώ απόλυτα, είναι αρκετά προφανές.. Το 4 όμως... Δεν ξέρω τιποτε για την μητέρα του Νεντ. Τη εκδίκηση να παρει ;
H crackpot θεωρεια που υπαρχει λεει οτι ηταν Skagosi και εξαναγκαστηκε να παντρευτει τον Rickard.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
#7
Quote:
\"Tywin Lannister\":poel9y0v Wrote:1-2-3-5 συμφωνώ απόλυτα, είναι αρκετά προφανές.. Το 4 όμως... Δεν ξέρω τιποτε για την μητέρα του Νεντ. Τη εκδίκηση να παρει ;
H crackpot θεωρεια που υπαρχει λεει οτι ηταν Skagosi και εξαναγκαστηκε να παντρευτει τον Rickard.
Ξέρω ότι παίζει η μυστηριώδης κυρία Rickard Stark να είναι από το νησί, παίζει ο Luwin να το είπε στην Osha και εκείνη να πήγε τον μικρό στο σόι του στο νησί. Εαν η γυναίκα ήταν η μητέρα του Ned και υποχρεώθηκε να παντρευτεί τον Rickard, τότε γιατί να τον εκδικηθεί? Μήπως ο Brandon δεν ήταν παιδί του Rickard?
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
#8
Quote:Ξέρω ότι παίζει η μυστηριώδης κυρία Rickard Stark να είναι από το νησί, παίζει ο Luwin να το είπε στην Osha και εκείνη να πήγε τον μικρό στο σόι του στο νησί. Εαν η γυναίκα ήταν η μητέρα του Ned και υποχρεώθηκε να παντρευτεί τον Rickard, τότε γιατί να τον εκδικηθεί? Μήπως ο Brandon δεν ήταν παιδί του Rickard?
Γιατί την ανάγκασαν να τον παντρευτεί και εκείνη δεν ήθελε...τελείως crackpot

αλλά υπάρχει και η θεωρεία ότι αυτή είναι η μητέρα του Rickard και ζητεί εκδίκηση γιατί είναι αιχμάλωτη των Stark μετά την επανάσταση στο Skagos
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
#9
Οκ, οπότε η γυναίκα, έγκυος, είναι στο weirwood και θέλει το παιδί που θα κάνει να πάρει εκδίκηση από τους Stark, δηλαδή να τους καταστρέψει?
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
#10
Quote:Οκ, οπότε η γυναίκα, έγκυος, είναι στο weirwood και θέλει το παιδί που θα κάνει να πάρει εκδίκηση από τους Stark, δηλαδή να τους καταστρέψει?
ή να τους οδηγήσει εκεί που εκείνη θέλει...
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)