Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Χαρακτήρες vs Ηθοποιοί
#1
Τις προάλλες έκανα μια μετάφραση ενός βίντεο και κάθισα λίγο να τσεκάρω το πρώτο βιβλίο και παρατήρησα κάπου στην αρχή πως την Arya την λένε συνέχεια \"αλογομουρα\" και σκέφτηκα λίγο τους χαρακτήρες πως τους είχα πλάσει εγώ στο μυαλό μου πριν δω την σειρά και κατά πόσο ταιριάζουν με τα χαρακτηριστά των ηθοποιών .

Αρχικά το μεγαλύτερο θέμα μου ήταν με τις ηλικίες τους περίμενα κάπως μικρότερους μερικούς.

Να ξεκινήσω με τους Λανιστερ που μπορώ να πω σχεδόν πως είναι ακριβώς όπως τους είχα στο μυαλό μου .
Ειδικά ο Τυριον !! Λίγο η Cersei δεν μ πολύ άρεσε.

Οι Starks εκτός από τους Jon,Sansa και Ned . Όλους τους υπόλοιπους τους φανταζόμουν αλλιώς κυρίως τον Robb και την Caitlin.

Οι Baratheon αν εξαιρέσεις τον Joffrey (για τυπικούς λογούς Baratheon Big Grin ) και λίγο τον Ρόμπερτ όλοι οι υπόλοιποι είναι !! Ο Στανις στην σειρά μου φαίνεται σαν κακομοίρης.

Targaryen εδώ καμιά σχέση απολύτως !! Καταρχάς την Daenerys την φανταζόμουν αρκετά πιο μικρή και τον Viserys λίγο πιο γεροδεμένο να το πω, λίγο πιο σοβαρό και όχι σαν έναν ψυχασθενή ανθρωπάκο.

Και last Smile O Syrio στο βιβλίο είναι φαλακρός και στην σειρά έχει αφάνα !

Και κάτι ακόμη ... είχα διαβάσει το πρώτο βιβλίο και ήμουν στα μέσα του δεύτερου όταν το σταμάτησα(για λίγο) λόγω πανελλήνιων . Μετά ξεκίνησε η σειρά και μόλις τελείωσε η πρώτη season διάβασα και το υπόλοιπο 2ο βιβλίο . Αυτό που θέλω να πω είναι πως όταν ξεκίνησα να ξανά διαβάζω το δεύτερο βιβλίο οι χαρακτήρες που είχα στο μυαλό μου εξαφανιστηκαν και πήραν οι ηθοποιοί τις θέσεις τους, συνεβη σε εσάς αυτό ?
There is only one god, and his name is Death. And there is only one thing we say to Death: ‘Not today’.
Reply
#2
Quote:Ο Στανις στην σειρά μου φαίνεται σαν κακομοίρης.
Blasphemy ! Stephen Dillane is GORGEOUS!

Η Κατ είναι ποιο όμορφη στα βιβλία απ\' ό,τι στην σειρά.
Η Σερσει είναι ποιο όμορφη στα βιβλία απ\' ό,τι στην σειρά.
H Brienne ποιο όμορφη στην σειρά απ\' ό,τι στα βιβλία.
Η Arya είναι σωστή. Ο Jοn δεν είναι (ειδικά στα μάτια, τα μαλλιά αλλά και την σωματοδoμή)
Που είναι τα μωβ μάτια των Ταργκ? Επίσης η Ντανυ δεν έχει καστανά φρύδια.
Ο Ρομπερτ δεν είναι a maiden’s dream…
Τα μάτια των Baratheon δεν έχουν το σωστό χρώμα
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#3
Ο Ρένλυ και ο Λόρας φαίνονται πιο αρρενωποί στο βιβλίο (σε εμφάνιση). Γεροδεμένοι και ψηλοί. Στη σειρά μου φάνηκαν μέτριοι στο ύψος και γενικά ο ηθοποιός για τον Λόρας δε μοιάζει για κάποιον που έχει νικήσει και τον Τζέιμι και το Βουνό.

Η ηθοποιός για την Σέρσει όταν την πρωτοείδα (δεν είχα διαβάσει τα βιβλία) μου φάνηκε πάρα πολύ όμορφη. Βέβαια στην πορεία έγινε τόσο αντιπαθητική που μόνο τις ατέλειές της προσέχω. Αλλά νομίζω ότι πέτυχε αυτό που ήθελε να περάσει στα βιβλία.

Τώρα η Κάτελυν όντως στα βιβλία περιγράφεται να είναι πολύ όμορφη, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια άλλη μορφή εκτός από αυτήν της Michelle Fairley. Με ικανοποιεί αρκετά θαρρώ.

Ο Τζόφρει περιγράφεται ιδιαίτερα όμορφος στα βιβλία, αλλά ο ηθοποιός το έχει πολύ το στριμμένο οπότε τον δέχομαι κι αυτόν...

Τα σταρκόπουλα και οι ηλικίες δεν έχουν καμία σχέση, η Άρυα μόνο ίσως...

Σε γενικές γραμμές το κάστινγκ αν είναι καλό... Αν είχαν και τις σωστές ηλικίες και χρώματα θα ήταν ακόμα καλύτερο, αλλά δε βαριέσαι...

Quote:Αυτό που θέλω να πω είναι πως όταν ξεκίνησα να ξανά διαβάζω το δεύτερο βιβλίο οι χαρακτήρες που είχα στο μυαλό μου εξαφανιστηκαν και πήραν οι ηθοποιοί τις θέσεις τους, συνεβη σε εσάς αυτό ?

Το αντίθετο. Όταν πρωτοείχα δει τη σειρά τα πρόσωπα δεν έφευγαν από το μυαλό μου όταν άρχισα και τα βιβλία. Ώσπου με την πάροδο του χρόνου, άρχισα να πλάθω τους ήρωες στο μυαλό μου και μου κακοφαίνονται τώρα οι ήρωες της σειράς.
"Who are you, child?"
"No one."
Reply
#4
Quote:Αν είχαν και τις σωστές ηλικίες
δεν ειναι δυνατον να ειχαν τις σωστες ηλικιες
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#5
Οι σωστές ηλικίες απλά θα κατέστρεφαν την παραγωγή!!! Πως να οργανώσεις τριάντα 10χρονα σε τέλειους ηθοποιούς;;;;

Παρ\'όλα αυτά εγώ επειδή είδα πρώτα την σειρά και μετά διάβασα τα βιβλία οι χαρακτήρες ήταν έτοιμοι φτιαγμ,ένοι!
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
Reply
#6
Quote:Οι σωστές ηλικίες απλά θα κατέστρεφαν την παραγωγή!!! Πως να οργανώσεις τριάντα 10χρονα σε τέλειους ηθοποιούς;;;;
οχι μονο αυτο... πως 13/14χρονο θα μπορουσε να κανει οτι εκανε η Ντανυ στο GoT?
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#7
Καλά, αν είχε η Ντενέρυς την πραγματική ηλικία (13 όταν την παντρεύουν με τον Ντρόγκο), τότε θα \'χαμε θέμα.
Και ο Ένταρτ με την Κατ είναι 15 χρόνια νεότεροι στο βιβλίο, όπως και η Σέρσει και ο Ρόμπερτ. Τα παιδιά καλά κάναν και τα μεγαλώσαν και λίγο, απλά ο Ρομπ και ο Τζον παραείναι μεγάλοι. Οι ηθοποιοί είναι και δείχνουν 24 όταν αρχίζει η σειρά, και παρουσιάζονται ως 16.

Δεν είναι δα και τόσο μεγάλο πρόβλημα (στην τελική του Sean Bean του πήγαινε για Νεντ), απλά σε έναν ιδανικό κόσμο τα 10χρονα θα παίζαν άψογα και οι βασικοί ήρωες θα είχαν τη μούρη που έχω γι αυτούς στη φαντασία μου, και η σειρά θα είχε το διπλάσιο (και βάλε) αριθμό επεισοδίων, και η Ντενέρυς θα εκπαίδευε τους δράκους της, και ο Τύριον θα έβρισκε την Τύσσα, και θα ξέραμε ποια στο καλό είναι η μάνα του Σνόου, και ο Μάρτιν θα έβγαζε το 1ο βιβλίο το 1996 και το τελευταίο το 2001... (τώρα αν ήμουν η Jon\'s spearwife εδώ θα πρόσθετα: και ο Τζον θα ήταν ο βασιλιάς του Βορρά).





Α! Και ο Πυπ θα κουνούσε τ\' αυτιά του. :mrgreen:
"Who are you, child?"
"No one."
Reply
#8
Quote:
\"Alie Kladis\":1z88wl02 Wrote:Οι σωστές ηλικίες απλά θα κατέστρεφαν την παραγωγή!!! Πως να οργανώσεις τριάντα 10χρονα σε τέλειους ηθοποιούς;;;;
οχι μονο αυτο... πως 13/14χρονο θα μπορουσε να κανει οτι εκανε η Ντανυ στο GoT?

Σωστό σκηνές όπως αυτές της Άρυα δεν θα επιτρέπονταν να παιχτούν από μια τόσο μικρή ηθοποιό!
Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of it all.
Reply
#9
Οι Lannister, κατά την άποψη μου, ήταν οι καλύτερες επιλογές στο casting. Έχω αρχισει να συμπαθώ τον Tywin μόνο και μόνο επειδή τον υποδύεται ο Charles Dance.
Οι Jaime, Tyrion, Lancel είναι ακριβώς όπως τους φαντάστηκα, όσο για την Cersei, την είχα φανταστεί ως Elizabeth Banks. Bέβαια η Lena Headey είναι πιο καλή ηθοποιός.
Έχω μια απορία, για ποιό λόγο η Dany δεν φοράει φακούς επαφής???Οι περούκες είναι τέλειες και η Clarke πολύ καλύτερη από την Merchant, που αρχικά προοριζόταν για τον ρόλο.
Οι Ned Stark και Jorah Mormont δεν είναι καθόλου ωραίοι στα βιβλία. Αυτός είναι ο λόγος που η Cat προτιμάει τον Brandon και που η Dany δεν βρίσκει τον Jorah καθόλου ελκυστικό. Στην σειρά έβαλαν τον Sean Beanκαι τον Iain Glen Tongue
http://www.seanbeanpix.de/
http://pinterest.com/pin/21955116905830968/
Εαν ο Jorah ήταν έτσι τα βιβλία θα είχαν τελειώσει εδώ και καιρό, η Dany θα πούλαγε τα αυγά και θα ζούσε με τον Jorah στο Pentos, Myr ή Lys....
H Ygritte επίσης δεν ήταν τόσο όμορφη, να πω την αλήθεια η Rose Leslie είναι πιο όμορφη από την τηλεοπτική Sansa...
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#10
Quote:Εαν ο Jorah ήταν έτσι τα βιβλία θα είχαν τελειώσει εδώ και καιρό, η Dany θα πούλαγε τα αυγά και θα ζούσε με τον Jorah στο Pentos, Myr ή Lys....
συμφωνω τοσο πολυ σε αυτο... Ο Jorah δεν ηταν ομορφος ενω ο Iain :roll:
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)