Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4ο επεισόδιο
#1
δεν ξέρω αν στα βιβλία πάει έτσι το πράγμα, αλλά έδειξε κάποια πράγματα η σειρά που τείνουν να γίνουν άκρως ενδιαφέροντα
Reply
#2
Στα βιβλία δεν πάει καθόλου έτσι το πράγμα, τουλάχιστον όσον αφορά Μπραν-Τζον και η συγκεκριμένη αλλαγή εμένα δε μου άρεσε καθόλου. Έβγαλαν απ' έξω σημαντικά και εντυπωσιακά πράγματα (Κρυοχέρης για παράδειγμα) και βάζουν αμερικανιές. Όσο για τους Άλλους που έδειξαν, επίσης δεν υπάρχουν αυτά στα βιβλία, η απάντηση για το τι γίνονται τα μωρά του Κρέιστερ δεν έχει δοθεί ακόμη εκεί. Αν λοιπόν αυτά που έδειξαν τους τα είχε αποκαλύψει ο Μάρτιν, είναι οκ, αν τα έκαναν από μόνοι τους όπως τόσα άλλα... χωρίς λόγια. Είδωμεν...
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#3
Εμένα πάλι μικρό μου φάνηκε.. Ψυχοβγαλτης είναι. Έτσι μου ρχεται να αρχίσω να διαβάζω τα βιβλία, απ´το τέταρτο και μετά βέβαια.

Το καλό είναι ότι μετά το θάνατο του τζοφρι δεν ειχαμε καποιον να μισήσουμε και τώρα έχουμε κάποιον!

Σχετικά με τα βιβλία.. Μπα βαριέμαι..
Hold the door!
Reply
#4
(28-04-2014, 02:27 PM)nirne link Wrote: Στα βιβλία δεν πάει καθόλου έτσι το πράγμα, τουλάχιστον όσον αφορά Μπραν-Τζον και η συγκεκριμένη αλλαγή εμένα δε μου άρεσε καθόλου. Έβγαλαν απ' έξω σημαντικά και εντυπωσιακά πράγματα (Κρυοχέρης για παράδειγμα) και βάζουν αμερικανιές. Όσο για τους Άλλους που έδειξαν, επίσης δεν υπάρχουν αυτά στα βιβλία, η απάντηση για το τι γίνονται τα μωρά του Κρέιστερ δεν έχει δοθεί ακόμη εκεί. Αν λοιπόν αυτά που έδειξαν τους τα είχε αποκαλύψει ο Μάρτιν, είναι οκ, αν τα έκαναν από μόνοι τους όπως τόσα άλλα... χωρίς λόγια. Είδωμεν...

Συμφωνώ απόλυτα!
Reply
#5
Βασικά... Οφείλω να ομολογήσω ότι μ' άρεσε το σκηνικό με τον Μπραν. Έδωσε αγωνία εκεί που δε το περιμένεις. Και έχει μια λογική το να καθυστερήσουν λίγο την ιστορία του, γιατί αλλιώς σε όλες τις σεζόνς η ιστορία του θα ήταν μονότονη.

Και το να πάει ο Τζον να καθαρίσει τους λιποτάκτες καλύπτει ένα λογικό κενό των βιβλίων. Γιατί στα βιβλία δεν είχαν παρθεί μέτρα γι αυτούς, και τα επιχειρήματα του Τζον ότι μπορεί να αποδειχθούν επικίνδυνοι στην μάχη με τους άγριους ήταν εύστοχα.

Για τα παιδιά του Κράστερ... Ε κάτι τέτοιο ψιλιαζόμασταν όλοι. Και ο Μάρτιν έχει ενημερώσει το HBO σχετικά με το τέλος της σειράς, οπότε φαντάζομαι ότι δε θα απέχει τρελά από τα βιβλία.

Για Ολένα - Μάρτζερυ τι έχετε να πείτε;

Και κάτι άσχετο, ή μάλλον πρόβλεψη για αρκετά μελλοντικές σεζόνς:

Ο Πυπ ίσως αντικαταστήσει τον Ντάρεον.
Τον έχουν παρουσιάσει ως τραγουδιστή, και δεν τον βάλανε να είναι ranger αλλά stewart.
Αυτό όμως που πρόσθεσε στις υποψίες μου είναι ότι δεν προθυμοποιήθηκε να πάει στην καλύβα του Κράστερ.
"Who are you, child?"
"No one."
Reply
#6
Καλησπερα! Το ειδα κι εγω σημερα (ενω ταυτοχρονα παρακολουθω τον τριτο κυκλο-οποία η ανωμαλια μου  Tongue ). Δεν μου λετε ο Λοκ εχει παει στο Καστρο σε αποστολη απο τον Μπολτον? Η δεν εχουν δειξει κατι τετοιο? Σιγουρα υπονοειται απο τη συμπεριφορα του.

Πολλη βια το επεισοδιο αλλα ηταν χορταστικο, ειχε λιγο απο ολες (σχεδον) τις ιστοριες.

Οι Αλλοι φαινονται λες και ειναι τιποτα εξωγηινοι η ισως θεοτητες  :o
Reply
#7
Τον Λοκ, τον έστειλε ο Ρους στο προηγούμενο επεισόδιο ναι. Τον έστειλε για να μάθει για τον Μπραν και γι'αυτό με το που άκουσε τον Τζον με τον Σαμ να μιλάνε γι αυτόν βόρεια, προθυμοποιήθηκε με τη μια να πάει μαζί τους! Τώρα γιατί έχει γίνει αυτό, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος.. Στα βιβλία δεν υπάρχει καν αυτό το τυπάκι, οπότε θα υπάρχει κάποια αναγκαιότητα για την ύπαρξη του.

Χθες με το που το είδα το  επεισόδιο, απογοητεύτηκα με τα τελευταία 15', αλλά όσο το σκέφτομαι, τόσο δεν έχω δίκιο να απογοητεύομαι. Απλά επειδή έχω διαβάσει τα βιβλία, το ότι μου παρουσιάζεται μια διαφορετική πτυχή της ιστορίας που ξέρω, με ξενίζει άμεσα.

Σήμερα που ξανασκέφτομαι το τι έγινε, συνειδητοποιώ ότι τηλεοπτικά έχει ΠΟΛΥ πιο πολύ ενδιαφέρον η ιστορία με τον Μπραν έτσι όπως διαδραματίζεται τώρα, όσο cool και μυστηριώδης χαρακτήρας και αν είναι ο κρυοχέρης. Και έχω και μεγάλη περιέργεια να δω τι θα γίνει τώρα που ο Τζον ανεβαίνει και λογικά θα ειδωθούν!

Εγώ μια που το πάνε αλλού θα ήθελα:
Να σώσει το παρεάκι με τους μικρούς ο Τζον και να σκοτώσει και τον Λοκ αν γίνεται και μετά
Show Content

Αλλά δε το βλέπω να το αλλάξουν και τόσο.. Tongue
Reply
#8
(29-04-2014, 06:42 AM)atropos link Wrote: .. όσο cool και μυστηριώδης χαρακτήρας και αν είναι ο κρυοχέρης.
Επειδή το έχω ξαναδιαβάσει το όνομα εδώ στο φόρουμ και δεν έχω καταλάβει ακριβώς... Ποιος είναι ο Κρυοχέρης;

Αυτό που έχω παρατηρήσει όσο καιρό είμαι στη παρέα του φόρουμ είναι ότι πολλοί παραπονιούνται για διαφορές μεταξύ των βιβλίων και της ιστορίας που αφηγείται η σειρά. Αυτό είναι κάτι που έχει συμβεί σχεδόν με όλες τις ταινίες που βασίζονται σε βιβλία. Δεν θεωρώ ότι είναι λάθος και δεν θα πρέπει να εκλαμβάνεται ως φάουλ η εκτροπή από το βιβλίο. Ο δημιουργός των ταινιών, ως δημιουργός, έχει κάθε δικαίωμα να ερμηνεύει και να παρουσιάζει την ιστορία με τον τρόπο που θεωρεί ότι εξυπηρετεί την πλοκή, την συντήρηση του ενδιαφέροντος και την αισθητική γενικότερα του έργου του. Άλλωστε δεν εξιστορούνται πραγματικά γεγονότα. Πρόκειται για φανταστική ιστορία. Θέλω να πω ότι αν βάζαμε πέντε διαφορετικούς σκηνοθέτες να κάνουν ταινία αυτό το βιβλίο, θα προέκυπταν πέντε διαφορετικές ιστορίες.
Θα συμβούλευα λοιπόν τους γνώστες των βιβλίων να προσπαθήσουν να "αφεθούν" στην αφήγηση της σειράς και να την απολαύσουν και να την κρίνουν ως ένα έργο διαφορετικό και ανεξάρτητο (ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά αξίζει η προσπάθεια). Πάνω σε αυτό χαίρομαι με την τοποθέτηση του προηγούμενου συνφορουμίτη που βρίσκει ένα νέο ενδιαφέρον στην ιστορία της σειράς, παρόλο που έχει διαβάσει τα βιβλία.
Επίσης αυτό που συμβαίνει είναι το εξής:
Όταν αυτοί που έχουν διαβάσει τα βιβλία σχολιάζουν τις αλλαγές, χωρίς να το θέλουν, σποϊλάρουν. Δηλαδή τώρα που διάβασα ότι αυτό με τον Μπραν δεν συμβαίνει στο βιβλίο ή ότι ο Λοκ δεν πάει στο Τείχος, στην ουσία μου αποκαλύπτεται ότι ο Μπραν θα τη βγάλει καθαρή από το αρχηγείο του Κραστερ (εκτός αν αποφάσισαν να τον σκοτώσουν πιο γρήγορα στη σειρά, αλλά δεν νομίζω να αλλάξουν τόσο πολύ την ιστορία του βιβλίου πια).
Για αυτό προτείνω στους διαχειριστές να δημιουργήσουν ένα topic ή thread στο οποίο να μπορούν ελεύθερα οι χρήστες που έχουν διαβάσει τα βιβλία να σχολιάζουν ελεύθερα τις διαφορές των βιβλίων με τη σειρά και να βγάζουν και το άχτι τους σχετικά με το θέμα, χωρίς να επηρεάζουν τον κόσμο που βλέπει τη σειρά και δεν γνωρίζει την πλοκή των βιβλίων. Έτσι τα τόπικς για τον σχολιασμό των επεισοδίων θα θωρακιστούν από σπόιλερς και θα σχολιάζουμε μόνο τα γεγονότα της σειράς.
Εδώ σημειώνω ότι έχω διαπιστώσει πως οι διαχειριστές του φόρουμ είναι πολύ προσεκτικοί με το θέμα των σπόιλερς. Αυτό που επισημαίνω εδώ είναι σπόιλερς που συμβαίνουν από σπόντα και χωρίς πρόθεση. Θα με καταλάβουν περισσότερο όσοι δεν έχουν διαβάσει τα βιβλία και τρώγονται για να μάθουν τι θα γίνει μετά, με αποτέλεσμα να μπαίνουν στην (άχαρη) διαδικασία να ερμηνεύουν (ίσως με λάθος τρόπο) τα σχόλια που μιλάνε για τις διαφορές με το βιβλίο.


Αυτά
Ααα και μην ξεχάσετε να μου πείτε ποιος είναι ο Κρυοχέρης!
Ευχαριστώ
Hold the door!
Reply
#9
Για να μη σε σποιλεριάσω αλλά και να είμαι και τυπικότατος όπως θες θα το βάλω μέσα σε spoiler αλλά δε θα αποκαλύπτω και κάτι.. ;D
Show Content

Και όσο για τα έμμεσα spoilers που θεωρείς ότι μπορεί να έκανα, είναι περισσότερο της φαντασίας σου, γιατί βγάζεις τα δικά σου συμπεράσματα. Μπορεί ο Μπράν να πεθαίνει κάπου εδώ στα βιβλία, μπορεί και όχι, μπορεί και να ζει ως το τέλος τους. Μπορεί να μένει εδώ ή παραδίπλα ή να προσωράει συνέχεια Tongue. Το ότι ανέφερα ότι στα βιβλία δεν πάει στου Κράστερ, δε σημαίνει τίποτα (σοβαρά..), απλά δεν πάει απο εκεί ποτέ.
Reply
#10
(29-04-2014, 07:36 AM)atropos link Wrote: Και όσο για τα έμμεσα spoilers που θεωρείς ότι μπορεί να έκανα, είναι περισσότερο της φαντασίας σου, γιατί βγάζεις τα δικά σου συμπεράσματα. Μπορεί ο Μπράν να πεθαίνει κάπου εδώ στα βιβλία, μπορεί και όχι, μπορεί και να ζει ως το τέλος τους. Μπορεί να μένει εδώ ή παραδίπλα ή να προσωράει συνέχεια Tongue. Το ότι ανέφερα ότι στα βιβλία δεν πάει στου Κράστερ, δε σημαίνει τίποτα (σοβαρά..), απλά δεν πάει απο εκεί ποτέ.

...άρα είναι σαν να μην πήγε..
Ελπίζω να μην το παίρνεις προσωπικά. Μιλάω γενικά, με αφορμή το δικό σου μήνυμα. Κάποιος που δεν έχει επαφή με τα βιβλία πιστεύω ότι θα με καταλάβει περισσότερο. Πάντως δεν είναι κακή ιδέα να δημιουργηθεί το topic που πρότεινα. (εκτός αν υπάρχει ήδη)
Όσο για τον Κρυοχέρη, από ότι κατάλαβα, δεν έχει εμφανιστεί καθόλου στη σειρά ακόμα... Ίσως και αυτό να μην χρειαζόταν να το ξέρει κάποιος που δεν έχει διαβάσει τα βιβλία.

εξηγούμαι:
Το ότι ανέφερες ότι ο Μπραν δεν πάει στου Κράστερ στο βιβλίο για σένα που έχεις διαβάσει το βιβλίο δεν σημαίνει τίποτα, όμως για μένα αποκαλύπτει ότι ο Μπραν θα φύγει σώος από του Κράστερ. Όταν τον πιάσανε το μυαλό μου πήγε στο κακό, ότι δηλαδή θα τον σκοτώσουν, θα τον βιάσουν κτλ. Τώρα όμως ξέρω ότι δεν θα του κάνουν τίποτα.

Εσύ πιστεύεις ότι δεν αποκαλύπτεις κάτι γιατί πολύ απλά ξέρεις τι θα γίνει. Ακόμα και στο παράδειγμά σου, αν έγραφες ότι η Άρυα δεν πάει στο Χάρενχαλ ή οπουδήποτε αλλού θα μου έδινες μία πληροφορία που μπορεί να είναι ασήμαντη για σένα, αλλά για κάποιον που δεν έχει διαβάσει τα βιβλία προκαλεί σύγχυση και ο κυριότερος λόγος είναι ότι γνωρίζει αυτός που δεν έχει διαβάσει τα βιβλία ότι εσύ ξέρεις τη συνέχεια και προσπαθεί να καταλάβει τι μπορεί να σημαίνει αυτή η πληροφορία.

Οπότε καλό είναι να τα λέμε όλοι μαζί, αλλά να μην αναφέρεστε καθόλου στο τι δεν γίνεται στο βιβλίο ενώ γίνεται στη σειρά και τούμπαλιν.
Hold the door!
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)