Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mockingbird-7o επεισόδιο
#1
Το μεγαλύτερο μέρος του επεισοδίου ήταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ κατά την άποψή μου. Το υπόλοιπο έτσι κι έτσι αλλά δε με πειράζει καθόλου γιατί απέδωσαν υπέροχα όλες τις σκηνές στη φυλακή και στο Έυρι.

Θα ξεκινήσω από το τέλος. Η σκηνή που η Σάνσα βγαίνει έξω στην αυλή και αντικρύζει το χιονισμένο τοπίο. Η έκφρασή της, η πανέμορφη μουσική και το παραμυθένιο χιονισμένο σκηνικό... Η καρδιά μου σφίχτηκε καθώς αισθάνθηκα τη νοσταλγία που ένιωθε το παιδί για το σπίτι του και τη χαρά του που επιτέλους βρισκόταν σ' ένα μέρος που την έφερε πιο κοντά του έστω και νοερά. Πρέπει να τονίσω πάντως, ότι καθ' όλη τη διάρκεια της σκηνής, το σκηνικό γύρω από τους πρωταγωνιστές τραβούσε συνεχώς την προσοχή μου. It was brilliant!
Η επόμενη σκηνή πάντως ήταν όλα τα λεφτά. Καθώς η Κυρά του Έυρι πετούσε από τη Φεγγαρόπορτα ένα τραγούδι ηχούσε στο μυαλό μου: Fly me to the moon...  ;D

Στο Κινγκς Λάντινγκ τώρα. Η σκηνή με τον Τύριον και τον Τζέιμι σχεδόν τρυφερή, η σκηνή με τον Τύριον και τον Μπρον αρκετά δυνατή, η σκηνή με τον Τύριον και τον Όμπερυν κορυφαία! Όλοι οι ηθοποιοί πιστεύω ότι έπαιξαν θαυμάσια, και αν ο Τύριον άξιζε για Έμμυ (όπως είπαν πολλοί) με την ομιλία του στο προηγούμενο επεισόδιο, τώρα σίγουρα αξίζει να το πάρει με τις... σιωπές του. Εκπληκτική ερμηνεία. Μπράβο, Peter Dinklage! Respect! Οι σκηνές αυτές ακολούθησαν μία κορύφωση δραματική και συναισθηματική και, ναι, όταν ο Όμπερυν του αφηγούνταν για την πρώτη τους "συνάντηση" και την σκληρότητα της Σέρσεϊ, τελικά τα δάκρυα έτρεξαν από τα μάτια μου, δε θα πω ψέματα!  ;D

[Image: NlSb75z.png]

Στον αντίποδα για μένα ήταν η σκηνή του Νταάριο και της Νταινέρυς. Δυστυχώς, η σειρά μέχρι τώρα δεν κατάφερε να με πείσει ότι ο νέος ηθοποιός είναι εξίσου καλός με τον προηγούμενο για το συγκεκριμένο ρόλο. Εξακολουθεί να μου φαίνεται χλιαρός και χωρίς καμιά χημεία ανάμεσα σ' αυτόν και την Νταινέρυς. Για να μη μιλήσω καν για τα λόγια της Ντάνυ: "Βγάλε τα ρούχα σου".  :Smile Φάνηκε τόσο ξεκάρφωτο....

Τέλος, να εκφράσω και πάλι τη διαμαρτυρία μου για τη διάρκεια των επεισοδίων. Μοιάζει να το έχουν κάνει συνήθεια πλέον να μας τρώνε δέκα ολόκληρα λεπτά!  Sad
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#2
Δεν μπορώ να βλέπω αλλο ντενέρυς  Smile η κάμερα στο γουεστερος παρακαλώ  ;D
hear me roar
Reply
#3
Αχ, ευχαριστήθηκα την πτώση της Λάισα  8)  8)  8)
Reply
#4
Συμφωνώ για τις σκηνές με τον Τύριον. Ο Τζέιμι πολύ γλυκούλης..  Tongue
Κορυφαία στιγμή η αφήγηση της πρώτης συνάντησης του Όμπεριν με τον Τύριον βρέφος. Εκπληκτικοί και οι δυο ηθοποιοί. Παρόλο που το είχα καταλάβει ότι θα τον υπερασπιστεί εναντίον του Βουνού, ο τρόπος με τον οποίο γίνεται με ικανοποίησε πλήρως.
Η Σέρσει απ'την άλλη κάνει ότι μπορεί για να γίνει όσο πιο αντιπαθητική γίνεται. Προφανώς σ'αυτήν έμοιασε ο Τζόφρι...
Αντίθετα με τους προηγούμενους ο χαρακτήρας της Ντάνυ από ημίθεα όπως παρουσιαζόταν έχει αρχίσει να γίνεται πολύ πεζή. Τουλάχιστον δεν μας έδειξαν λίγο απ'το σεξ με τον τύπο να το φχαριστηθούμε Tongue . Ίσως οι παραγωγοί το έκαναν από σεβασμό στην βασίλισσα... μην την ξεφτιλίσουν τελείως. Αστειεύομαι βέβαια.. η πραγματικότητα είναι ότι δεν βρίσκω κανένα ενδιαφέρον στις σοφτ πορνό σκηνές της σειράς. Δεν είναι εκεί η ουσία φυσικά :Smile
Η Σάνσα ξεφορτώθηκε την τρελή, αλλά τον αρχιτρελάρα τον Μπέιλις δεν βλέπω να ξεφορτώνεται εύκολα. Αυτός εκτός απ'το να γίνει βασιλιάς έχει βαλθεί να ξεπαρθενιάσει και την Σάνσα. Καημένε Τύριον, παρόλο που είσαι νάνος δεν σε βλέπω να χωράς να περάσεις απ'την πόρτα όταν θα βγεις απ'τη φυλακή..
Έχω την αίσθηση ότι η συντροφιά της Άρυα με τον Σκύλο φτάνει στο τέλος της. Μου φαίνεται ότι η μικρή θα τον διαγράψει απ'τη λίστα της. Είχε πολύ πλάκα γιατί όταν πήγε να του κάνει τα ράμματα θυμήθηκα που λέει στο πρώτο βιβλίο (ναι! άρχισα να διαβάζω το 1ο βιβλίο) ότι ήταν πολύ κακή στο κέντημα και την κυνηγούσε η νταντά της για να μάθει να κεντάει. Να λοιπόν που της χρησίμεψε ;D Μάθε τέχνη κι άστηνε..
Η Μπριέν θα καταφέρει άραγε να πάει το μπισκότο στην Άρυα; Αναρωτιέμαι Tongue

Σιέρα! Στο άβαταρ σου δείχνει και ένα σπασμένο άγαλμα, ενώ στο επεισόδιο δεν υπήρχε κάτι τέτοιο. Εάν υπάρχει λόγος εξήγησέ μας περί τίνος πρόκειται. Αν είναι σπόιλερ απ'την άλλη save it, δεν είναι ανάγκη.

Τέλος εξηγήστε μας κάποιος/α. Ο τίτλος του επεισοδίου αναφέρεται στην πτώση της Λαΐσα (και καλά πέταξε σαν μοκινμπερντ) ή είναι κάτι άλλο;

ξνεθ

Hold the door!
Reply
#5
Mockingbird ή ελληνιστί Μίμος ο Πολύγλωσσος ή Ατριχόρνις είναι το πουλί-προσωπικό οικόσημο του Μπαίλις, το οποίο επέλεξε αντί του οικόσημου της οικογένειάς του. Γνωρίζω απλά ότι αυτό το πουλί μιμείται τις φωνές άλλων πουλιών αλλά δεν ξέρω το λόγο που το κάνει για να βρω αν υπάρχει (που σίγουρα υπάρχει) κάποια σημασιολογία στο όλο θέμα. Ο τίτλος λοιπόν του επεισοδίου θεωρώ ότι προαναγγέλει τη σημαντικότητα του Μπαίλις στο συγκεκριμένο επεισόδιο ή και - γιατί όχι; -  το "πέταγμα" της Λάισα.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#6
(19-05-2014, 09:22 PM)nirne link Wrote: Mockingbird ή ελληνιστί Μίμος ο Πολύγλωσσος ή Ατριχόρνις είναι το πουλί-προσωπικό οικόσημο του Μπαίλις, το οποίο επέλεξε αντί του οικόσημου της οικογένειάς του. Γνωρίζω απλά ότι αυτό το πουλί μιμείται τις φωνές άλλων πουλιών αλλά δεν ξέρω το λόγο που το κάνει για να βρω αν υπάρχει (που σίγουρα υπάρχει) κάποια σημασιολογία στο όλο θέμα. Ο τίτλος λοιπόν του επεισοδίου θεωρώ ότι προαναγγέλει τη σημαντικότητα του Μπαίλις στο συγκεκριμένο επεισόδιο ή και - γιατί όχι; -  το "πέταγμα" της Λάισα.

θενξ nirne. Πολύ κατατοπιστική η πληροφορία σου  Smile
Καληνύχτα westeronians!
Hold the door!
Reply
#7
Αν θυμαμαι καλα την ιστορια που λεει ο Σκυλος στην Αρυα για το πως καηκε, στα βιβλια την λεει στην Σανσα στο 1ο βιβλιο πηγαινοντας την πισω στο Κοκκινο Φρουριο μετα απο τη γιορτη προς τιμην του Χεριου και αφου ο αδερφος του, το Βουνο, ειχε σκοτωσει εναν στις κονταρομαχιες...
Επισης στα βιβλια, ο Ομπερυν λεει στον Τυριον οτι θα παρει την θεση του σαν μονομαχος του, αφου του απαντησει στο ερωτημα για το ποιος σκοτωσε την αδερφη του και τα παιδια της...
Νίκος
Reply
#8
(19-05-2014, 09:42 PM)Fixxxer link Wrote: Αν θυμαμαι καλα την ιστορια που λεει ο Σκυλος στην Αρυα για το πως καηκε, στα βιβλια την λεει στην Σανσα στο 1ο βιβλιο πηγαινοντας την πισω στο Κοκκινο Φρουριο μετα απο τη γιορτη προς τιμην του Χεριου και αφου ο αδερφος του, το Βουνο, ειχε σκοτωσει εναν στις κονταρομαχιες...

Πολύ μα πάρα πολύ δυνατή αυτή η σκηνή στο βιβλίο ή έτσι τη θυμάμαι εγώ!!!


Quote:θενξ nirne. Πολύ κατατοπιστική η πληροφορία σου  Smile

Anytime, chrmarl Smile
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#9
Πολυ ωραιο επεισοδιο σημερα! Το μονο που βαρεθηκα νομιζω ηταν η Ντανυ που πραγματικα με ξενερωνει σε αυτη τη σεζον. Συμφωνω με τα σχολια σας.  Sad

Ακομα και η σκηνη της Μπριεν με τον πιτσιρικα ειχαν την πλακα τους και φαινεται επιτελους στον οριζοντα καποιος ενδιαφερον ρολος γι αυτους.  ;D

Προβληματιστηκα με την σκηνη της Μελισσανδρας και την βασιλισσα και πολυ φοβαμαι οτι εχει κακο σκοπο για το κοριτσακι.  :-\

Συγκινητικη η σκηνη Αριας και Σκυλου. Θυμιστε μου για ποιο λογο υον ειχε βαλει στη λιστα της? Τουλαχιστον πηραν μια χαρα, εμαθαν για τον κακο ψοφο του Τζοφρευ.  8)

Υπεροχη η σκηνη της Σανσα και αναρρωτιεμαι τι θα γινει στο δικαστηριο που στηνεται στο επομενο επεισοδιο. Φαινεται σαν να παει να τον δωσει αλλα νομιζω οτι θα τον βγαλει ασπροπροσωπο.  Wink

Τωρα γι αυτο το Βουνο, βρε παιδια σας πειθει? Ετσι οπως τον βλεπω τον τυπο νομιζω οτι μετα βιας κουνιεται και στριβει, ποσο μαλλον πολεμαει. Βρηκα πολυ υπερβολικη ολη την σκηνη με αυτον να καθαριζει τους σκλαβους.

Για τον Τυριον και τον Ομπεριν δεν εχω λογια, πραγματικα δακρυσα! Νομιζω οτι πολυ δυσκολα ο Τυριον θα βγει αλωβητος απο αυτη την ιστορια, θα γινει αλλος ανθρωπος.
Reply
#10
Quote:Συγκινητικη η σκηνη Αριας και Σκυλου. Θυμιστε μου για ποιο λογο υον ειχε βαλει στη λιστα της?

Το Κυνηγόσκυλο είχε σκοτώσει το φίλο της το γιο του χασάπη (δε θυμάμαι το όνομά του) κατόπιν διαταγής του Τζόφρυ.

Quote:Υπεροχη η σκηνη της Σανσα και αναρρωτιεμαι τι θα γινει στο δικαστηριο που στηνεται στο επομενο επεισοδιο. Φαινεται σαν να παει να τον δωσει αλλα νομιζω οτι θα τον βγαλει ασπροπροσωπο.  Wink

Μη σποιλιάρεις, Nica!  Tongue

Quote:Τωρα γι αυτο το Βουνο, βρε παιδια σας πειθει?

Mε πείθει για killer όσον αφορά τη σωματική του διάπλαση, για να είμαι ειλικρινής. Κάπως έτσι τον φανταζόμουν και όταν διάβαζα τα βιβλία. Αυτό που πρόσεξα ωστόσο, είναι ότι έχει... baby face να το πω; Δεν έχει το ύφος του killer όσο τουλάχιστον το είχαν οι προκάτοχοί του. Ίσως όμως να κάνω λάθος. Στο επόμενο επεισόδιο θα φανούν όλα.

Quote: Ντανυ που πραγματικα με ξενερωνει σε αυτη τη σεζον

Η Ντάνυ δε με ξενερώνει από μόνη της, η υπόθεση καλά πάει σχετικά. Η ιστορία με τον Νταάριο στην τέταρτη σεζόν είναι που δε με πείθει. Καθόλου όμως. Η σχέση τους είχε πάθος, εδώ είναι σαν... one night stand!  ;D
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)