Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ποσο καιρο διαβαζατε τα βιβλια?
#1
Ποσους μηνες σας πηρε(ενδεχομενως) να τελειωσετε τα βιβλια?
Reply
#2
Ξεκίνησα να τα διαβάζω τέλη Ιουνίου του 2012 και μέχρι το τέλος Αυγούστου είχα τελειώσει και έκτοτε περιμένω το επόμενο  :'(
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#3
Ξεκίνησα το διάβασμα τον Ιούλιο του 2013 και τελείωσα γύρω στα Χριστούγεννα του ίδιου χρόνου. Όμως στο ενδιάμεσο υπήρχαν καθυστερήσεις γιατί κάποια από τα βιβλία δεν υπήρχαν στο μέρος όπου ζω κι έπρεπε να τα παραγγείλω και να τα περιμένω.  Smile
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#4
(19-06-2014, 05:13 AM)Σιέρα link Wrote: Ξεκίνησα να τα διαβάζω τέλη Ιουνίου του 2012 και μέχρι το τέλος Αυγούστου είχα τελειώσει και έκτοτε περιμένω το επόμενο  :'(
More or less. Αρχισα τον Ιουλιο και τελειωσα τον Αυγουστο. Μετα επιασα τα Dunk&Egg τα οποια τα τελειωσα σε 3 μερες και τo Princess and the Queen σε μια μερα. Τωρα περιμενω το Rogues.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#5
πολυ γρηγοροι ειστε ολοι, εγω σχεδιαζω να τελειωνω του χρονου το Μαρτη προτου αρχισει ο επομενος κυκλος στο tv Tongue
Reply
#6
(19-06-2014, 03:40 PM)Winter is here link Wrote: πολυ γρηγοροι ειστε ολοι, εγω σχεδιαζω να τελειωνω του χρονου το Μαρτη προτου αρχισει ο επομενος κυκλος στο tv Tongue

Smile

Μην είσαι τόσο σίγουρος/η! Όταν ξεκινήσεις, δε θα τα αφήνεις από τα χέρια σου! Ειδικά από το δεύτερο βιβλίο και μετά, όπου έχει πολλά γεγονότα που δεν έχει η τηλεοπτική σειρά και θα σου τραβάει πιο πολύ το ενδιαφέρον!
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#7
το πρώτο το διάβασα σε ένα χρόνο
ΟΚ τις πρώτες 100 σελίδες τις διάβασα σε ένα χρόνο και το υπόλοιπο το ξεπέταξα σε μια βδομάδα

απ το δεύτερο διάβασα γύρω στις 100 σελίδες την πρώτη μέρα και το άφησα προσωρινά λόγω ανωτέρας βίας  Big Grin
Reply
#8
Εγω αρχισα να τα διαβαζω για 2η φορα βεβαια στο πολυ χαλαρο καθως ειμαι 10 κεφαλαια πριν τελειωσει το1ο βιβλιο και εχω αρχισει απο μεσα Απριλιου...
Δεν εχω πολυ χρονο για να καθισω να διαβασω,ισως να φταιει που τα εχω σε pdf...
Αλλα και την 1η φορα θυμαμαι οτι ειχα αργησει να τα τελειωσω...
Νίκος
Reply
#9
6 μηνες...την πρωτη φορα...τη δευτερη 4,αλλα ειλικρινα τη 2η φορα μου αρεσε ακομα περισσοτερο γιατι παρατηρεις λεπτομερειες που την πρωτη φορα δεν πολυδινεις σημασια... Wink
\'\'The Iron Throne is mine, by right!\'\'
Reply
#10
Άρχισα να τα διαβάζω Οκτώβρη ή Νοέμβρη του 2012 και τα τελείωσα 28 Μαρτίου το 2013.

Μ' αρέσει να διαβάζω αργά γενικά τα βιβλία και να προβλέπω πως θα εξελιχθεί η ιστορία πριν την τελειώσω. Και να απολαμβάνω τον τρόπο γραφής τους.

Η αλήθεια όμως είναι ότι ο Μάρτιν ενώ γράφει καλά έχει το εξής χαρακτηριστικό που προσωπικά το βρίσκω ενοχλητικό:
Γενικά αφηγείται την ιστορία μέσω κεφάλαια pov (point of view). Δηλαδή κάθε κεφάλαιο  το βλέπουμε από τη σκοπιά διάφορων χαρακτήρων, του Νεντ Σταρκ, της Νταινέρυς, της Σάνσας κτλ. Αυτό από μόνο του δεν είναι κακό, αντιθέτως όταν το πρωτοείδα μου άρεσε πάρα πολύ σαν τεχνική.

Το αρνητικό είναι το εξής φαινόμενο:
Κάθε κεφάλαιο ξεκινάει με μέσο όρο 6-7 σελίδων στο πρώτο βιβλίο και 8 χαρακτήρες με pov, ενώ στα επόμενα βιβλία οι σελίδες του κάθε κεφαλαίου αυξάνονται και καταλήγουν κοντά στις 12-13, ενώ οι χαρακτήρες που έχουν pov είναι πλέον 18.

Επίσης κάθε κεφάλαιο ο Μάρτιν το αναπτύσσει σιγά σιγά, με πολλές αναδρομές, πολλές λεπτομέρειες, και μόλις φτάσει στο πιο ενδιαφέρον σημείο του κεφαλαίου το κόβει και σε αφήνει σε cliffhanger.

Και αυτό είναι ιδιαίτερα κουραστικό μιας και κάθε χαρακτήρα τον βλέπεις κάθε 80 (ή και περισσότερες) σελίδες περίπου, και έχεις βγει τελείως από το κλίμα της ιστορίας του, και ακόμα και το πώς λύνεται το cliffhanger δεν έχει πλέον ιδιαίτερη σημασία.

Αυτό για εμένα είναι το μεγαλύτερο μειονέκτημα, αν και στα πρώτα 3 βιβλία δεν υπάρχει τόσο έντονα. Το 4ο το βρήκα ιδιαίτερα βαρετό, το 5ο είχε κάποιες από τις πιο εντυπωσιακές σκηνές που έχω διαβάσει, αλλά κι αυτό γενικά ήταν αργό.

Όλες αυτές οι παρατηρήσεις βέβαια δε σημαίνουν ότι δε μου άρεσαν τα βιβλία,  αντιθέτως θεωρώ την ιστορία ιδιαίτερα καλοφτιαγμένη και οι χαρακτήρες έχουν πολύ καλή ανάπτυξη. Είναι από τα βιβλία που δεν μπορείς να σταματήσεις να τα διαβάζεις και πολλά πράματα τα παρουσιάζει από σκοπιά που δεν είχες ξανασκεφτεί.

Προσφέρουν δράση, συγκίνηση, ίντριγκα, πολλών ειδών χαρακτήρες για να ταυτιστείς ή να αντιπαθήσεις, χτίζουν έναν τελείως καινούριο κόσμο και έχουν επική ιστορία.

Οπότε τα συνιστώ σε όποιον σκέφτεται να τα διαβάσει.
"Who are you, child?"
"No one."
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)