Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΠΑΓΟΣ-ΤΟ ΠΟΙΗΜΑ ΠΟΥ ΕΝΕΠΝΕΥΣΕ ΤΟΝ ΜΑΡΤΙΝ
#1
Ο Μάρτιν εν  μέρει εμπνεύστηκε από το ποιήμα του Ρόμπερτ Φροστ, Φωτιά και Πάγος,

Quote:Some say the world will end in fire,
Some say in ice.
From what I’ve tasted of desire
I hold with those who favor fire.
But if it had to perish twice,
I think I know enough of hate
To say that for destruction ice
Is also great
And would suffice.

Επίσης σε συνέντευξη του ο Μάρτιν συσχέτισε την φωτιά με την αγάπη και το πάθος ενώ τον πάγο με εκδίκηση και προδοσία.

He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#2
Τι όμορφο!!!!!!!

Κοίτα, ως τώρα στη σειρά έχουμε δει προδοσίες (άπειρες) και πολλούς να ζητούν εκδίκηση.
Η αγάπη και το πάθος μου θυμίζει τον έρωτα Λυάννα-Ραίγκαρ αν και ακόμα δεν ξέρουμε τι προεκτάσεις μπορεί να έχει στην πορεία. Επιπρόσθετα, έχουμε δει ότι η αγάπη και το πάθος ως τώρα έχουν αποδειχθεί μάλλον ατελέσφορα, ίσως και "καταραμένα", ενώ η προδοσία και η εκδίκηση αποτελούν μοχλούς κίνησης της ιστορίας. Ποιος μπορεί να πει με σιγουριά αν τα βιβλία τελειώσουν με τον θρίαμβο της αγάπης ή με την καθολική υπεροχή της εκδίκησης; Θα ξεφύγει ο Μάρτιν απ΄το κλισέ αλλά πολυπόθητο τέλος ή η κατακλείδα του θα είναι τύπου "η ζωή είναι άδικη";
"Μόνοι γεννιόμαστε και μόνοι πεθαίνουμε,αλλά καθώς περπατούμε μέσα σε αυτό το μαύρο πέπλο παίρνουμε δύναμη ο ένας από τον άλλο." - Μελισάντρα
Reply
#3
(30-06-2014, 11:17 PM)Venier link Wrote:Τι όμορφο!!!!!!!

Κοίτα, ως τώρα στη σειρά έχουμε δει προδοσίες (άπειρες) και πολλούς να ζητούν εκδίκηση.
Η αγάπη και το πάθος μου θυμίζει τον έρωτα Λυάννα-Ραίγκαρ αν και ακόμα δεν ξέρουμε τι προεκτάσεις μπορεί να έχει στην πορεία. Επιπρόσθετα, έχουμε δει ότι η αγάπη και το πάθος ως τώρα έχουν αποδειχθεί μάλλον ατελέσφορα, ίσως και "καταραμένα", ενώ η προδοσία και η εκδίκηση αποτελούν μοχλούς κίνησης της ιστορίας. Ποιος μπορεί να πει με σιγουριά αν τα βιβλία τελειώσουν με τον θρίαμβο της αγάπης ή με την καθολική υπεροχή της εκδίκησης; Θα ξεφύγει ο Μάρτιν απ΄το κλισέ αλλά πολυπόθητο τέλος ή η κατακλείδα του θα είναι τύπου "η ζωή είναι άδικη";

Ενδιαφέρον..

Ο Μαρτιν είχε πει ότι το τέλος θα είναι γλυκόπικρο, και δεν νομίζω να είναι τύπου Τόλκιν, όπου ο Αραγκορν παντρεύεται την Αργουεν και ζουν ευτυχισμένοι.
Νομίζω ότι η σχέση Λυάννα-Ραίγκαρ έχει σχέση με την φωτιά και τον πάγο, αν και ακόμα δεν έχουμε μάθει τι εννοούσε ο Ραίγκαρ όταν μίλαγε για τον Αίγκον, και έλεγε ότι το τραγούδι του είναι του Πάγου και της Φωτιάς.
Όσο για την εκδίκηση,

Show Content
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#4
να σου πω... πρακτικά, απ'ό,τι έχω δει μέχρι τώρα, όντως δε νομίζω να έχει τέλος... ρόδινο Tongue
αλλά δε θα ήταν ωραία αν είχε;  8)
πιστεύω πως στο τέλος θα πεθάνουν πολλοί αλλά θα υπάρχει ελπίδα, θα έχουν εξολοθρευτεί οι Άλλοι, θα έχουν σταματήσει οι πόλεμοι στο westeros... αν κ στον θρόνο παίζει να ανέβει κάποιος που δεν το δικαιούται.

για το άλλο που λες, αν παίζει τόοοοσο μεγάλο ρόλο στα βιβλία να το δεχτώ αλλά δε νομίζω να είναι το μόνο που εννοεί, κ άλλοι γυρεύουν εκδίκηση... ίδωμεν!
"Μόνοι γεννιόμαστε και μόνοι πεθαίνουμε,αλλά καθώς περπατούμε μέσα σε αυτό το μαύρο πέπλο παίρνουμε δύναμη ο ένας από τον άλλο." - Μελισάντρα
Reply
#5
(07-07-2014, 12:20 PM)Σιέρα link Wrote:Ο Μαρτιν είχε πει ότι το τέλος θα είναι γλυκόπικρο, και δεν νομίζω να είναι τύπου Τόλκιν, όπου ο Αραγκορν παντρεύεται την Αργουεν και ζουν ευτυχισμένοι.


Δεν ξέρω αν υπάρχει ανάλογο θέμα κάπου στο φορουμ αλλά θέλω να τολμήσω μια σκέψη για το ποιο θα είναι το τέλος του G.O.T.
Πιστεύω λοιπόν ότι μιας και ο Μάρτιν λέει ότι θα έχουμε γλυκόπικρο τέλος ,  ίσως ο ή οι ΑΑ (Τζον,Ντανι,Αιγκον) νικήσουν τους Άλλους σε μια μάχη χωρίς προηγούμενο άλλα θα πεθάνουν και οι τρεις. Χάνοντας έτσι το Westeros και τους τρεις πιο ικανούς ανθρώπους για να το κυβερνήσουν βυθίζοντας το στην εσωστρέφεια και τους εσωτερικούς πολέμους για κανα αιώνα ακόμα.
Ακόμα δεν ξέρω τι ρόλο μπορει να παίξει εκείνο το υλικό από το οποίο ήταν φτιαγμένο το μαχαίρι με το οποίο ο Σάμ σκότωσε τον white walker.

Μάλλον η σκέψη μου είναι η προφανής σκέψη όλων για το τέλος(όχι τι πραγματικά θέλουμε) και ίσως ο Martin  να μας εκπλήξει για άλλη μια φορά. Άλλωστε αν ήταν αυτό το τέλος θα ήμουν εγω ο συγγραφέας(και μερικοί χιλιάδες άλλοι σαν εμένα) και οχι ο ίδιος.. Tongue

edit:διορθώθηκε το πρόβλημα με την παράθεση - mod
Reply
#6
Πολλοί έχουν προσπαθήσει να ερμηνευσουν το τέλος με βάση το ποιήμα.
Κάποιοι λένε ότι η φωτιά καταστρέφει ενώ ο πάγος συντηρεί, άρα η Ντανυ καταστρέφει ενώ ο Τζον είναι ο καλός.
Δεν ξέρω κατά πόσο συμφωνώ με αυτή την ερμηνεία πάντως.

@elefantas
συμφωνώ με αυτό που λες, ότι είναι πιθανό το τέλος να σημαίνει ότι οι Άλλοι θα ηττηθούν όμως και πάλι οι άνθρωποι θα τσακώνονται μεταξύ τους.
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#7
Αυτό το ποίημα μου θυμίζει για κάποιο λόγο την ατάκα του Jojen ότι  If ice can burn, then love and hate can mate.. Επίσης έχω μια θεωρεία ότι το Τοίχος έχει χτιστεί με μαγικά τόσο του πάγου και της φωτιάς αλλά και ένας από του ήρωες έχει μέσα του και τον πάγο και την φωτιά. Ουσιαστικά ότι από τον πάγο και την φωτιά γεννιέται το τραγούδι τ όποιο στην ουσία είναι η  αρμονία.
(20-04-2015, 07:08 PM)Σιέρα link Wrote:συμφωνώ με αυτό που λες, ότι είναι πιθανό το τέλος να σημαίνει ότι οι Άλλοι θα ηττηθούν όμως και πάλι οι άνθρωποι θα τσακώνονται μεταξύ τους.
Η ότι ναι μεν οι άνθρωποι θα νικήσουν αλλά επειδή είναι A dream of spring αυτό θα είναι παροδικό γιατί οι Others θα παραμείνουν "ζωντανοί" και θα ξαναεπιτεθουν στο μέλλον.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#8
(21-04-2015, 05:48 PM)Jons Spearwife link Wrote:ένας από του ήρωες έχει μέσα του και τον πάγο και την φωτιά.

Ποιος να' ναι, μα ποιος να' ναι;;;;

Ονόματα δεν λέμε, Τζον τον λένε;;;  Wink
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#9
(21-04-2015, 07:19 PM)nirne link Wrote:Ποιος να' ναι, μα ποιος να' ναι;;;;

Ονόματα δεν λέμε, Τζον τον λένε;;;  Wink
No. Daeron the Third of his name.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#10
Γιατί ο Νταίρον φωτιά και πάγος;
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)