Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Spoilers] θεωρίες συνωμοσίας
#1
Η τελευταία συνεντευξη που εδωσε ο Μαρτιν στο Telegraph ειναι εδω! επιβεβαιωνει πως μερικοι αναγνωστες εχουν ξεφυγει με τις θεωριες τους για το τελος των βιβλιων, αλλα υπαρχουν και ορισμενοι που το εχουν καταλαβει σωστα! (εγω αραγε σε ποια κατηγορια να ανηκωWink
ηθελα λοιπον να σας ρωτησω,απο ολα αυτα που εχουν γραφτει τοσα χρονια,ποια ειναι η πιο αγαπημενη σας τρελη θεωρια; αυτη που σας εκανε να γελασετε,να χαμογελασετε η ακομη και να λυπηθειτε;
α,και η συνεντευξη ειναι εδω http://www.telegraph.co.uk/culture/tvand...rones.html
and now his watch has ended
Reply
#2
Μπήκα στο φόρουμ για να γράψω ακριβώς αυτό  ;D
Θέλω να πιστεύω πως αναφέρεται στη θεωρία για τους γονείς του Τζον. Κατ εμέ θα είναι η πιο ενδιαφέρουσα εξέλιξη
Reply
#3
Μερικές "τρελές" θεωρίες που έχω ακούσει:

Υψηλός Σπουργίτης=Χάουλαντ Ρηντ
Τζότζεν=Χάουλαντ Ρηντ
Κρυοχέρης=Μπέντζεν Σταρκ
Λυάννα+Άρθουρ Ντέυν=Τζον
Η πιο αστεία για μένα: Νταάριο Ναχάρις=Μπέντζεν Σταρκ

Η αγαπημένη μου (όχι και τόσο "τρελή" ωστόσο):Ραίγκαρ+Λυάννα=Τζον!
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#4
Πολύ ενδιαφέρον θέμα!

Υπάρχουν τόσο πολλές "τρελές" θεωρίες που έχω δει τον τελευταίο καιρό που δεν ξέρω για ποια να πρωτογράψω. Αυτή που όμως μου τράβηξε την προσοχή ήταν η θεωρία που ισχυρίζεται ότι ο Όμπερυν δηλητηρίασε τον Τάιγουιν.

Όταν είδα για πρώτη φορά την θεωρία την αντιμετώπισα με δυσπιστία, σκεπτόμενος πώς είναι δυνατόν να έχει συμβεί κάτι τέτοιο χωρίς να το έχω πάρει χαμπάρι. Ούτως ή άλλως, τα κεφάλαια στα οποία εμφανίζεται ο Όμπερυν δεν είναι και πάρα πολλά, οπότε η πιθανότητα να έχω χάσει κάποιο πιθανό στοιχείο μου φάνηκε δύσκολη, εάν όχι αδύνατη.
Όσο περισσότερο όμως διάβαζα τα στοιχεία, άρχισα σιγά σιγά να έχω αμφιβολίες (από μέσα μου σκεφτόμουν "λες?!"). Τα στοιχεία έμοιαζαν σαν να οδηγούσαν κάπου...
Σε κάποιο σημείο μάλιστα σχεδόν πείστηκα, αλλά ένα κομμάτι μέσα μου έλεγε ότι κάτι δεν πάει καλά με αυτή την θεωρία.
Ως fan του Όμπερυν ήθελα πραγματικά να πιστέψω την θεωρία, αλλά αντικειμενικά υπήρχαν πάρα πολλά "αν" στην όλη θεωρία και το κείμενο σε κάποια σημεία είχε αναλυθεί υπερβολικά, πράγμα που δεν σε οδηγεί πάντα σε σωστά συμπεράσματα...

Τελικά αν και δεν απέρριψα την θεωρία εντελώς (κρατάω πάντα μια πισινή γιατί με τον Μάρτιν ποτέ δεν ξέρεις), την θεώρησα εξαιρετικά αμφίβολη για τους δύο λόγους που ανέφερα παραπάνω.

Μία άλλη, επίσης, πολύ "τρελή" θεωρία (η οποία παρόλα αυτά είναι πολύ ενδιαφέρουσα) που διάβασα σχετικά πρόσφατα είναι η εξής:
Howland Reed+Ashara Deyne=Meera & Jojen Reed
“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply
#5
Μόλις θυμήθηκα κι άλλη μια τρελή ( ; ) θεωρία:

Ασάρα Ντέυν+Άρθουρ Ντέυν=Τζον!

Αυτή η θεωρία έχει βάση ως προς τη χρονολογική σειρά των γεγονότων, αλλά εκεί που χωλαίνει για μένα είναι στο ερώτημα: Αν ήταν ο Τζον παιδί της Ασάρα και του Άρθουρ (είναι αδέρφια αυτοί οι δυο για όσους δε γνωρίζουν), γιατί ο Νεντ να κρατήσει επτασφράγιστο το μυστικό της ταυτότητας του Τζον, με συνέπεια να δημιουργήσει σκιά στο γάμο του και να μεγαλώσει ο Τζον με μια μητριά που τον μισεί, αφού το μυστικό δεν ήταν επικίνδυνο για τη ζωή του και για τη ζωή όσων το γνώριζαν. Ένα άλλο ερώτημα που ανακύπτει σ' αυτήν την περίπτωση είναι γιατί να πάρει ο Νεντ αυτό το παιδί και να το μεγαλώσει αυτός σαν παιδί του.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#6
(14-08-2014, 06:44 PM)Godric link Wrote:Μπήκα στο φόρουμ για να γράψω ακριβώς αυτό  ;D
Θέλω να πιστεύω πως αναφέρεται στη θεωρία για τους γονείς του Τζον. Κατ εμέ θα είναι η πιο ενδιαφέρουσα εξέλιξη
κι εγω σε αυτο νομιζω πως αναφερεται,αλλα αν δεν ισχυει,μας εχει τρολαρει ασχημα τοσα χρονια!
and now his watch has ended
Reply
#7
(14-08-2014, 07:25 PM)nirne link Wrote:Μερικές "τρελές" θεωρίες που έχω ακούσει:

Υψηλός Σπουργίτης=Χάουλαντ Ρηντ
Τζότζεν=Χάουλαντ Ρηντ
Κρυοχέρης=Μπέντζεν Σταρκ
Λυάννα+Άρθουρ Ντέυν=Τζον
Η πιο αστεία για μένα: Νταάριο Ναχάρις=Μπέντζεν Σταρκ

Η αγαπημένη μου (όχι και τόσο "τρελή" ωστόσο):Ραίγκαρ+Λυάννα=Τζον!
οντως,πολυ αστεια αυτη για τον Ντααριο Ναχαρις!
Λυάννα+Άρθουρ Ντέυν=Τζον. τοτε γιατι οι υπολοιποι της βασιλικης φρουρας να προστατευουν τη Λυαννα;εφοσον ο Σερ Αρθουρ παραβιασε τους ορκους του;
Κρυοχέρης=Μπέντζεν Σταρκ αυτο εχει μια λογικη αλλα δε θα τον ειχε αναγνωρισει ο Μπραν;εστω αδιορατα,δε θα του θυμιζε κατι;

Υψηλός Σπουργίτης=Χάουλαντ Ρηντ
Τζότζεν=Χάουλαντ Ρηντ
οποιαδηποτε απο τις δυο ειναι απλα γαματη σαν ιδεα!
and now his watch has ended
Reply
#8
(15-08-2014, 10:32 PM)nirne link Wrote:Μόλις θυμήθηκα κι άλλη μια τρελή ( ; ) θεωρία:

Ασάρα Ντέυν+Άρθουρ Ντέυν=Τζον!

Αυτή η θεωρία έχει βάση ως προς τη χρονολογική σειρά των γεγονότων, αλλά εκεί που χωλαίνει για μένα είναι στο ερώτημα: Αν ήταν ο Τζον παιδί της Ασάρα και του Άρθουρ (είναι αδέρφια αυτοί οι δυο για όσους δε γνωρίζουν), γιατί ο Νεντ να κρατήσει επτασφράγιστο το μυστικό της ταυτότητας του Τζον, με συνέπεια να δημιουργήσει σκιά στο γάμο του και να μεγαλώσει ο Τζον με μια μητριά που τον μισεί, αφού το μυστικό δεν ήταν επικίνδυνο για τη ζωή του και για τη ζωή όσων το γνώριζαν. Ένα άλλο ερώτημα που ανακύπτει σ' αυτήν την περίπτωση είναι γιατί να πάρει ο Νεντ αυτό το παιδί και να το μεγαλώσει αυτός σαν παιδί του.
οντως τρελη θεωρια!!!!τι στο καλο;ολοι ταργκαρυεν και λαννιστερ την ειδαν;
and now his watch has ended
Reply
#9
(15-08-2014, 03:35 PM)odykal link Wrote:Πολύ ενδιαφέρον θέμα!

Υπάρχουν τόσο πολλές "τρελές" θεωρίες που έχω δει τον τελευταίο καιρό που δεν ξέρω για ποια να πρωτογράψω. Αυτή που όμως μου τράβηξε την προσοχή ήταν η θεωρία που ισχυρίζεται ότι ο Όμπερυν δηλητηρίασε τον Τάιγουιν.

Όταν είδα για πρώτη φορά την θεωρία την αντιμετώπισα με δυσπιστία, σκεπτόμενος πώς είναι δυνατόν να έχει συμβεί κάτι τέτοιο χωρίς να το έχω πάρει χαμπάρι. Ούτως ή άλλως, τα κεφάλαια στα οποία εμφανίζεται ο Όμπερυν δεν είναι και πάρα πολλά, οπότε η πιθανότητα να έχω χάσει κάποιο πιθανό στοιχείο μου φάνηκε δύσκολη, εάν όχι αδύνατη.
Όσο περισσότερο όμως διάβαζα τα στοιχεία, άρχισα σιγά σιγά να έχω αμφιβολίες (από μέσα μου σκεφτόμουν "λες?!"). Τα στοιχεία έμοιαζαν σαν να οδηγούσαν κάπου...
Σε κάποιο σημείο μάλιστα σχεδόν πείστηκα, αλλά ένα κομμάτι μέσα μου έλεγε ότι κάτι δεν πάει καλά με αυτή την θεωρία.
Ως fan του Όμπερυν ήθελα πραγματικά να πιστέψω την θεωρία, αλλά αντικειμενικά υπήρχαν πάρα πολλά "αν" στην όλη θεωρία και το κείμενο σε κάποια σημεία είχε αναλυθεί υπερβολικά, πράγμα που δεν σε οδηγεί πάντα σε σωστά συμπεράσματα...

Τελικά αν και δεν απέρριψα την θεωρία εντελώς (κρατάω πάντα μια πισινή γιατί με τον Μάρτιν ποτέ δεν ξέρεις), την θεώρησα εξαιρετικά αμφίβολη για τους δύο λόγους που ανέφερα παραπάνω.

Μία άλλη, επίσης, πολύ "τρελή" θεωρία (η οποία παρόλα αυτά είναι πολύ ενδιαφέρουσα) που διάβασα σχετικά πρόσφατα είναι η εξής:
Howland Reed+Ashara Deyne=Meera & Jojen Reed
σε παρακαλω πολυ εξηγησε αυτο για τη δηλητηριαση του Τάιγουιν!!!δεν την εχω στα υποψιν!ετσι απλα,για τη χαρα της συνομωσιολογιας!  ;D ;D
οσο για τη μαμα του Τζοτζεν,λες εφοσον δεν την πηρε ο Νεντ,να την αποκατεστησε ο καλος φιλος;
and now his watch has ended
Reply
#10
(16-08-2014, 09:17 AM)kallia link Wrote:[quote author=odykal link=topic=10421.msg13398#msg13398 date=1408116906]
Πολύ ενδιαφέρον θέμα!

Υπάρχουν τόσο πολλές "τρελές" θεωρίες που έχω δει τον τελευταίο καιρό που δεν ξέρω για ποια να πρωτογράψω. Αυτή που όμως μου τράβηξε την προσοχή ήταν η θεωρία που ισχυρίζεται ότι ο Όμπερυν δηλητηρίασε τον Τάιγουιν.

Όταν είδα για πρώτη φορά την θεωρία την αντιμετώπισα με δυσπιστία, σκεπτόμενος πώς είναι δυνατόν να έχει συμβεί κάτι τέτοιο χωρίς να το έχω πάρει χαμπάρι. Ούτως ή άλλως, τα κεφάλαια στα οποία εμφανίζεται ο Όμπερυν δεν είναι και πάρα πολλά, οπότε η πιθανότητα να έχω χάσει κάποιο πιθανό στοιχείο μου φάνηκε δύσκολη, εάν όχι αδύνατη.
Όσο περισσότερο όμως διάβαζα τα στοιχεία, άρχισα σιγά σιγά να έχω αμφιβολίες (από μέσα μου σκεφτόμουν "λες?!"). Τα στοιχεία έμοιαζαν σαν να οδηγούσαν κάπου...
Σε κάποιο σημείο μάλιστα σχεδόν πείστηκα, αλλά ένα κομμάτι μέσα μου έλεγε ότι κάτι δεν πάει καλά με αυτή την θεωρία.
Ως fan του Όμπερυν ήθελα πραγματικά να πιστέψω την θεωρία, αλλά αντικειμενικά υπήρχαν πάρα πολλά "αν" στην όλη θεωρία και το κείμενο σε κάποια σημεία είχε αναλυθεί υπερβολικά, πράγμα που δεν σε οδηγεί πάντα σε σωστά συμπεράσματα...

Τελικά αν και δεν απέρριψα την θεωρία εντελώς (κρατάω πάντα μια πισινή γιατί με τον Μάρτιν ποτέ δεν ξέρεις), την θεώρησα εξαιρετικά αμφίβολη για τους δύο λόγους που ανέφερα παραπάνω.

Μία άλλη, επίσης, πολύ "τρελή" θεωρία (η οποία παρόλα αυτά είναι πολύ ενδιαφέρουσα) που διάβασα σχετικά πρόσφατα είναι η εξής:
Howland Reed+Ashara Deyne=Meera & Jojen Reed
σε παρακαλω πολυ εξηγησε αυτο για τη δηλητηριαση του Τάιγουιν!!!δεν την εχω στα υποψιν!ετσι απλα,για τη χαρα της συνομωσιολογιας!  ;D ;D [/quote]

Επειδή η θεωρία περιέχει αρκετά στοιχεία και είναι σχεδόν όλα quotes μέσα από το κείμενο Tongue, έλεγα μήπως ήταν καλύτερο να ανοίξω ξεχωριστό θέμα γιατί θα έχει αρκετά μεγάλη έκταση. Smile

Quote:οσο για τη μαμα του Τζοτζεν,λες εφοσον δεν την πηρε ο Νεντ,να την αποκατεστησε ο καλος φιλος;
και αυτή και τον αδελφό της (τουλάχιστον αυτό ισχυρίζεται η θεωρία ;D).
“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)