Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Σπόιλερς] - Επεισόδιο 7ο - The Gift
#1
Συζήτηση για το έβδομο επεισόδιο της σειράς, για όσους έχουν διαβάσει τα βιβλία και θέλουν να το συζητήσουν σε σχέση με αυτά. Προσοχή, σπόιλερς.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#2
Για το 7ο  Tongue
Νίκος
Reply
#3
Ουπς! Σόρι!!!

Είδατε πώς αποκαλύπτεται το κόπι-παστ;;;;;;  Tongue
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#4
Οι στιγμές του Aemon ήταν μοναδικές, σχετικά ίδιες με το βιβλίο αν εξαιρέσουμε την αλλαγή σκηνικού (και του Sam επίσης, δε θα πάει ποτέ στην Ολντάουν αυτόςWink. Πέρασαν πολύ καλά και τη σκηνή της Cersei, έδειξαν και πόσο αγαπάει τα παιδιά της, κάτι είναι και αυτό..

Να δούμε τώρα τι αλλαγές θα έχει το story των Danny-Tyrion-Jorah μιας και συναντήθηκαν και στο preview δείχνει να περνάνε από ακρόαση..

Τι θα γίνει εν τέλει με την Σιρίν, λέτε να αλλάξουν και εκεί την ιστορία της; Αν και προβλέπεται μεγάλη εσωτερική διαμάχη στον Stannis, θα βάλει το "καθήκον" πάνω από την οικογένειά του; Πριν λίγα επεισόδια κιόλας είδαμε ότι μιλούσε με την κόρη του και έλεγε πως την έσωσε ενώ όλοι του λέγανε ότι δε θα ζήσει, και πως θα έκανε τα πάντα για αυτήν.

Τώρα για το Dorne δεν έχω να πω κάτι.. Ότι να 'ναι με λίγο από όλα.

Ghost <3
Reply
#5
Κυρίως σε ότι αφορά την ιστορία της Σάνσα, είναι πολύ εκνευριστικό να παρακολουθείς κάτι που είναι πιο άθλιο και πιο εκνευριστικό από την πραγματικότητα...
Ο Θεός κρίνει το δέντρο από τους καρπούς, όχι από τις ρίζες. (Πάουλο Κοέλο)
Reply
#6
Νομίζω ότι οι σκηνές με Αίμον, Σαμ, Γκίλλυ και Γκοστ ήταν από τις καλύτερες στον 5ο κύκλο.
Ευχάριστη έκπληξη ότι κράτησαν το "Εγκ, ονειρεύτηκα ότι ήμουν γέρος".

Τα Φιδία είναι ρηχά, πιο ρηχά δεν γίνεται και αφήνω ασχολίστη την σκηνή στο κελί. Το καλό είναι ότι ακούσαμε Μπρον να τραγουδάει.

H Σάνσα βιώνει deja vu, μόνο αυτή την φορά δεν υπάρχει ο Σάντορ αλλά ο Ρηκ.
http://www.youtube.com/watch?v=nRoVIpczcrY

@bouzk77Νομίζω ότι το έχω ξαναπεί, οι τρεις αγαπημένοι μου χαρακτήρες στα βιβλία είναι Τζειμυ, Σάνσα και Θήον, όχι επειδή μου αρέσουν αλλά επειδή είναι από τους πιο καλογραμμένους χαρακτήρες. Ειδικά ο Θήον στο 5ο βιβλίο, όπου τα κεφάλαια του είναι συγκλονιστικά, πχ ο γάμος του Ράμσευ είναι σαν παραμύθι. Συμφωνώ με όσα λες και φαντάσου πως νιώθω με αυτά τα επεισόδια...

@chric23
όντως! Ο Σαμ στην Ολνταουν δεν νομιζω να κανει τπτ σπουδαιο, το πολύ να μάθει τπτ για τους δράκους ή για την πατρότητα του Τζον.
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#7
Στενοχωρια για τον Αιμον... :'(
Πιστευα οτι θα τον ειχαμε μεχρι το τελευταιο επεισοδιο. Η σκηνη με το μωρο στη οποια θυμαται τον Εγκ ειναι απο τις καλυτερες που εχω δει... Ο επερχομενος θανατος απεναντι στην ζωη που εχει μπροστα του το βρεφος...

Που πας Τζον;θα σε φανε αγορι μου...Ακομα και ο Αλλιστερ του ειπε οτι αυτο δεν καλη ιδεα λιγο πριν φυγει...
Οσο παει και σιγουρευει οτι ο Ολλι θα μπιξει πρωτος το μαχαιρι...Αλλα με ποια προφαση θα γυρισει πισω απο το Χαρντχοουμ...για να παει εκει γραμμα λιγο δυσκολο...

Εχω την εντυπωση οτι η Μελ θα φυγει απο το γουιντερφελ και θα γυρισει πισω στο μαυρο καστρο...Δεν βλεπω να βοηθαει για πολυ ακομα τον Σταννις..Τον ειδα καθετο οταν του ειπε η Μελ για την Σηρρην...και την εδιωξε...

Η Σανσα παρα τα κλαματα και τα παρακαλια, το λεει η κατδουλα της...νομιζω οτι θα υπομενει πολλα μεχρι να βρει την ευκαιρια της...αν δεν κανω λαθος κατι πηρε απο το βαρελι...σαν τιρμπουσον μου φανηκε...

Ψωφος στην Σερσει...Δεν βλεπω να αλλαζει ο χαρακτηρας της παντως...ακομα και μετα τη γυμνη πασαρελα...πιο πολυ μισος βλεπω...αρα ψωφος...

Το βλεμα της Ντανυ οταν ακουει το "ειμαι το δωρο βασιλισσα μου, ειμαι ο Τυριον Λαννιστερ"...επικο...εγω γελασα πολυ παντως...σιγουρα πιστεψε οτι την τρολαρουν... Tongue
Reply
#8
ΑΙΜΟΝ
Τίποτα άλλο.
Οι καλύτερες σκηνές ενός γενικά βαρετού κατά την άποψή μου επεισοδίου.
Όταν ο Μέιστερ Αίμον ανέφερε για πρώτη φορά τον Εγκ, με πήραν τα ζουμιά. Όταν είπε το "Εγκ, ονειρεύτηκα ότι ήμουν γέρος" ούτε μπορώ να σας περιγράψω τι ένιωσα. Με συγκλόνισε η σκηνή. Ίσως επειδή ήμουν προετοιμασμένη να συγκλονιστώ μιας και είχα συγκλονιστεί μ' αυτή τη σκηνή από τα βιβλία ή ίσως επειδή γνωρίζω τον Εγκ απ' όταν ήταν παιδάκι και τη σχέση που είχαν τα δυο αδέρφια έχοντας διαβάσει τα Ντανκ και Εγκ. Plus η ερμηνεία του ηθοποιού. Θεούλης λατρεμένος! Τι κρίμα που οι καλές σκηνές είναι τόσο σύντομες...

Σε άλλα μέτωπα τώρα:

Βορράς:
-Χαίρομαι που επιτέλους μας δείχνουν πραγματικό χιόνι. Yeah, winter is coming finally! Μ' άρεσε που έδειξε τους στρατιώτες του Στάννις να κρυώνουν. Ήταν πολύ πιο δραματικά τα πράγματα στα βιβλία και κάτι έπρεπε να μας δείξουν για τις συνθήκες που επικρατούσαν.
-Οι "μαγκιές" της Σάνσα στον Ράμσεϊ με ξενερώνουν αγρίως.
-Θυελλοκόρακες;;;;;;;; Είχε προσλάβει ο Στάννις τον μισθοφορικό λόχο του Νταάριο  και μου διέφυγε;;;
-Μας έπρηξαν με τα κοντινά του Όλλι. Εντάξει, το εμπεδώσαμε ότι αυτός θα κάνει τη βρώμικη δουλειά, όχι άλλο κάρβουνο, D&D!

Ντορν:
-Θεέ, πόσο πιο γελοία μπορεί να γίνει ακόμη αυτή η ιστορία;;;;;;;;;;

Έσσος:
-Συνάντηση Νταινέρυς-Τύριον. Ανυπομονώ για από δω και πέρα.
-Ο Τζόρα δεν τους σκότωνε τους μονομάχους, έτσι δεν είναι;

Κινγκς Λάντινγκ:
-Βαρετά σχεδόν όλα.

Για όσους δεν έχουν διαβάσει τα βιβλία και θέλουν να μάθουν ποιος ήταν ο Εγκ, μπορούν να κάνουν κλικ σ' αυτόν τον σύνδεσμο: Αίγκον V
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#9
Λοιπόν , το επεισόδιο πάλι δεν έλεγε τίποτα...
Στο Βορρά οι Σκηνές του Αίμον ήταν ωραίες αλλά υποτίθεται ότι η αποστολή στον Hardhome θα ηταν μεγαλη, εγω ειδα μονο 10-15 ανιχνευτές.
Η Σάνσα τώρα... τι να πω η ηθοποιος ειναι αδιαμφισβητητα καλη αλλά ο ρόλος της ετσι οπως των εχουν μπλέξει  οχι.
Ειδαμε αλλο ενα δειγμα της τερατωδιας του Ράμσει καθώς και το θυμο του οταν ακουει τη λεξη Μπάσταρδος.Πραγματικα εκείνη την ωρα φοβηθηκα για τη Σάνσα.Μιλούσε ομως για τον Τζον σαν καλο παραδειγμα αντι να τον αναφερει ως προδοτη.
Στο Ντορν τώρα, δεν μπορω να πω οτι με χαλασε η σκηνη Τυεν και Μπρον Big Grin Wink Wink Wink Wink Wink  αλλα νομιζω οτι θα ηθελα να δω τον Τζειμι να αποκαλυπτει στην Μυρσελλα την πατροτητα της(το υφος της θα ηταν ολα τα λεφτα).
Απο το Κινγκς Λαντινγκ μου αρεσει μονο ο Μικροδαχτυλος.Αυτον τον χαρακτηρα τον λατρευω, νομιζω οτι στα βιβλια ειναι πραγματικος παικτης τοθ παιχνιδιου του στεμματος.Αν και στη σειρα δεν πολυ καταλαβαίνω που το πανε.

Απορίες απο το επεισοδιο.

1)Τι δωρο εχει ο Μικροδαχτυλος για τη Ολέννα;Τι εννοει εναν ομορφο νεαρο;
2)Ο Θήον πηγε απο μονος του στον Ραμσει να του πει για τη Σανσα ή απλά τον ειδε στον παλιο πυργο και εκλασε μεντες;
Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΟΥ ΒΟΡΡΑ!
Reply
#10
1) Εγώ κατάλαβα ότι εννοούσε τον Λάνσελ, αν και έτσι όπως το κάνανε δεν ξέρω τι παίχτηκε.
2)Το δεύτερο. Πήγε στον πύργο να ανάψει το κερί και ΟΛΩΣ ΤΥΧΑΙΩΣ τον βρήκε εκεί και έκλ@σε μέντες.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)