Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Σκηνές από τα βιβλία που θα θέλατε να είναι στην σειρά SPOILER
#1
Ποιές σκηνές διαβάσατε, σας συγκινήσανε, περιμένατε με αγωνία να τις δείτε στην σειρά και τελικά οι D&D ποδοπατήσανε τις ελπίδες σας?


Για μένα είναι αρκετές, όπως πχ όλα τα όνειρα και τα οράματα, αλλά τίποτα δεν μπορεί να συγκριθεί με την απογοήτευση μου όταν στο τελευταίο επεισόδιο του 4ου κύκλου ο Τζέιμυ ΔΕΝ είπε για την Τύσα στον Τύριον.

Γενικά ο Τζέιμυ είναι ο αγαπημένος μου χαρακτήρας, και από τον 4ο κύκλο και έπειτα οι παραγωγοί έχουν μακελέψει την πλοκή του. Η συνομιλία του με τον Τύριον στα βιβλία είναι απλά επική. Έχουν να ειδωθούν από την εποχή όπου ο Νεντ Σταρκ ήταν ακόμη Χέρι. Ο Τύριον, σε αντίθεση με τον Τάηγουην και την Σέρσεϊ, συμπονεί τον Τζέιμυ για το κομμένο χέρι του και ο Τζέιμυ είναι ο ιππότης με την λαμπερή πανοπλία που σώζει τον Τύριον. Για μια ακόμη φορά θα βοηθήσει τον μικρό και αδύναμο αδερφό του. Και μετά έχουμε αυτή την σκηνή:
Quote:“Σε ευχαριστώ Αδερφέ,” είπε ο Τύριον. “Για την ζωή μου.”

“Ήταν ένα... χρέος που σου όφειλα.” Η φωνή του Τζέιμυ ήταν παράξενη.

“Ένα χρέος?”Έγειρε λοξά το κεφάλι του.  “Δεν καταλαβαίνω.”

“Καλύτερα. Ορισμένες πόρτες είναι προτιμότερο να παραμείνουν κλειστές.”

“Ω θεοίO,” είπε ο Τύριον. “Υπάρχει κάτι σκοτείνό και άσχημο πίσω από αυτό? Μήπως είναι κάτι κακό που είπε κάποιος για μένα? Θα προσπαθήσω ναμην κλάψω. Πες μου.”

“Tύριον…”

Ο Τζέιμυ φοβάται. “Πες μου,” είπε ξανά ο Τύριον.

Ο αδερφός του κοίταξε αλλού. “Η Τύσα ,” είπε απαλά.

“Η Τύσα?” Το στομάχι του σφίχτηκε. “Τί?”

“Δεν ήταν πόρνη. Ποτέ δεν την αγόρασα για σένα. Ήταν ένα ψέμα που ο πατέρας με διέταξε να πω. Η Τύσα ήταν… ήταν αυτή που έλεγε ότι ήταν. H κόρη ενός αγρότη, που έτυχε να την συναντήσουμε στον δρόμο.”

Ο Τύριον μπορούσε να ακούσε τον αμυδρό ήχο της αναπνοής του να σφυρίζει μέσα από το κενό της ουλής στην μύτη του.Ο Τζέιμυ δεν μπορούσε να τον κοιτάξει στα μάτια. Η Τύσα. Προσπάθησε να θυμηθεί την εμφάνιση της. Ένα κορίτσι, ήταν απλώς ένα κορίτσι, ίδια ηλικία με την Σάνσα.  “Η γυναίκα μου,” είπε βραχνά. “Με παντρεύτηκε.”

Δεν είναι μόνο ότι είναι μια καλογραμμένη σκηνή που σε βοηθάει να καταλάβεις τα κίνητρα των Λάννιστερ, ούτε απλώς μια αποκάλυψη που αναγάγει τους Λάννιστερ στον μακράν πιο δυσλειτουργικό και περίπλοκο οίκο. Είναι το ότι πρόκειται για μια από τις ελάχιστες στιγμές όπου ένας χαρακτήρας στα βιβλία λέει την αλήθεια. Είναι η απόλυτη ειρωνεία ότι τις πιο σημαντικές αλήθειες τις έχουν αποκαλύψει Λάννιστερ. Στο πρώτο βιβλίο η Σέρσεϊ παραδέχτηκε στον Νεντ την σχέση με τον αδερφό της-και του είπε αυτό που ο Νεντ αρνήθηκε να παραδεχτεί, ότι ο Ρόμπερτ ήταν ανάξιος. Στο δεύτερο βιβλίο  ο Τζέιμυ είπε στην Κατ όχι μόνο για την σχέση του με την αδερφή του, αλλά και για το πως έπεσε ο Μπραν. Στο τρίτο βιβλίο η αλήθεια και πάλι αφορούσε τους Λάννιστερ, όμως οι παραγωγοί επέλεξαν να την αφαιρέσουν.
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#2
Μέσα σε πέντε τεράστια βιβλία σίγουρα υπάρχουν πολλές σκηνές που δεν κατάφεραν να βρουν το δρόμο τους για την τηλεοπτική σειρά, αλλά μόλις διάβασα την αρχική ανάρτηση, το μυαλό μου πήγε κατευθείαν σε ένα όνειρο. Σε ένα όνειρο που διαβάσαμε στο πρώτο κιόλας βιβλίο και είναι αυτό που βλέπει ο Νεντ μετά τον τραυματισμό του στο πόδι από την επίθεση των αντρών του Τζέιμι έξω από το πορνείο του Μικροδάχτυλου. Αφορά την συνάντηση του ίδιου και των ανδρών του με τους τρεις άντρες της Βασιλικής Φρουράς που φρουρούσαν την Λυάννα Σταρκ έξω από τον Πύργο της Χαράς.

Quote:Ο Νεντ είδε ξανά το ίδιο παλιό όνειρο. Τρεις ιππότες με λευκούς μανδύες, έναν πύργο εδώ και χρόνια γκρεμισμένο, τη Λυάννα να κείτεται σ' ένα αιματοβαμμένο κρεβάτι.

Ταξίδευε έφιππος με τους φίλους του στο πλευρό του. Στο όνειρο, όπως και στη ζωή. Ο περήφανος Μάρτυν Κασσέλ, πατέρας του Τζόρυ, ο πιστός Θήο Γουάλ, ο Ήθαν Γκλόβερ, ακόλουθος του Μπράντον, ο Σερ Μαρκ Ράυσγουελ, γλυκομίλητος και καλόκαρδος, ο Χάουλαντ Ρηντ, που κατοικούσε στο κράνογκ στη λίμνη, ο Άρχοντας Ντάστιν πάνω στο μεγάλο καστανοκόκκινο άτι του. Ο Νεντ ήξερε κάποτε τα πρόσωπά τους τόσο καλά όσο και το δικό του. Τα χρόνια όμως κατατρώγουν τις αναμνήσεις των ανθρώπων, ακόμη κι εκείνες που κάποτε δόθηκε όρκος να μη λησμονηθούν ποτέ. Στο όνειρο οι σύντροφοί του ήταν σκιές μονάχα, γκρίζα φαντάσματα καβάλα σε άλογα καμωμένα από ομίχλη.

Επτά εναντίον τριών. Στο όνειρο, όπως και στη ζωή. Δεν ήταν όμως άντρες συνηθισμένοι αυτοί οι τρεις. Περίμεναν μπροστά στο στρογγυλό πύργο έχοντας πίσω τους τα κόκκινα βουνά του Ντορν και οι λευκοί μανδύες τους ανέμιζαν. Δεν ήταν σκιές. Τα πρόσωπά τους έκαιγαν σαν τη φωτιά και διακρίνονταν ολοκάθαρα ακόμη και τώρα. Ο Σερ Άρθουρ Ντέυν, το Σπαθί του Πρωινού, είχε χαραγμένο στα χείλη ένα θλιμμένο χαμόγελο. Η λαβή της Αυγής ξεπρόβαλλε πάνω από το δεξί του ώμο. Ο Σερ Όσγουελ Γουέντ ήταν γονατισμένος και τρόχιζε τη λεπίδα του με μια ακονόπετρα. Πάνω στη λευκή περικεφαλαία του άπλωνε τις φτερούγες της η μαύρη νυχτερίδα του οίκου του. Ανάμεσά τους στεκόταν ο τρομερός Σερ Γκέρολντ Χάιταουερ, ο Λευκός Ταύρος, ο Άρχοντας Επικεφαλής της Βασιλικής Φρουράς.

«Σας έψαχνα στην Τρίαινα» τους είπε ο Νεντ.
«Δεν ήμασταν εκεί» αποκρίθηκε ο Σερ Γκέρολντ.
«Αλίμονο στο Σφετεριστή, αν ήμασταν» συμπλήρωσε ο Σερ Όσγουελ.
«Όταν έπεσε το Κινγκς Λάντινγκ, ο Σερ Τζέιμι έσφαξε το βασιλιά σας με ένα χρυσό σπαθί, κι εγώ αναρωτήθηκα πού βρισκόσασταν.»
«Μακριά, πολύ μακριά» είπε ο Σερ Γκέρολντ. «Ειδάλλως ο Αίρυς θα καθόταν ακόμη στο Σιδερένιο Θρόνο κι ο προδότης αδελφός μας θα καιγόταν στις επτά κολάσεις.»
«Ήρθα στο Στορμς Εντ να λύσω την πολιορκία» είπε ο Νεντ «Και οι Άρχοντες Ταϊρέλ και Ρέντγουαϊν χαμήλωσαν τα λάβαρά τους κι όλοι οι ιππότες τους γονάτισαν και μας ορκίστηκαν πίστη και αφοσίωση. Ήμουν σίγουρος πως ήσαστε κι εσείς ανάμεσά τους.»
«Τα δικά μας τα γόνατα δε λυγίζουν εύκολα» αποκρίθηκε ο Σερ Άρθουρ Ντέυν.
«Ο Σερ Γουίλλεμ Ντάρρυ κατέφυγε στο Ντράγκονστοουν με τη βασίλισσά σας και τον Πρίγκιπα Βισέρυς. Νόμισα πως φύγατε κι εσείς μαζί τους.»
«Ο Σερ Γουίλλεμ είναι άξιος και έντιμος άντρας» είπε ο Σερ Όσγουελ.
«Δεν ανήκει όμως στη Βασιλική Φρουρά» αποκρίθηκε ο Σερ Γκέρολντ. «Η Βασιλική Φρουρά δεν το βάζει στα πόδια.»
«Ούτε τότε ούτε και τώρα» πρόσθεσε ο Σερ Άρθουρ και φόρεσε την περικεφαλαία του.
«Δώσαμε έναν όρκο» συμπλήρωσε ο γέροντας Σερ Γκέρολντ.

Τα φαντάσματα του Νεντ στάθηκαν στο πλευρό του κρατώντας σπαθιά καμωμένα από σκιές. Επτά εναντίον τριών.

«Ας αρχίσουμε λοιπόν» είπε ο Σερ Άρθουρ Ντέυν. Ξεθηκάρωσε την Αυγή και την κράτησε και με τα δυο χέρια. Η λεπίδα ήταν χλωμή σαν λευκό γυαλί και το φως έμοιαζε να χορεύει πάνω της.
«Όχι» τον διόρθωσε θλιμμένα ο Νεντ. «Ας τελειώνουμε.» Οι άντρες κι από τις δυο πλευρές όρμησαν, ένας χορός από ατσάλι και σκιές, κι εκείνος άκουσε τη Λυάννα να ουρλιάζει. «Ένταρντ!» φώναξε. Ο ματωμένος ουρανός πλημμύρισε ροδοπέταλα, γαλάζια σαν τα μάτια του θανάτου.
«Άρχοντα Ένταρντ» φώναξε ξανά η Λυάννα.
«Το υπόσχομαι» ψιθύρισε εκείνος. «Λύα, σ' το υπόσχομαι ... »

Το όνειρο αυτό, πιστεύω, είναι το πιο πολυαναλυμένο, το πιο πολυερμηνευμένο χωρίο μέσα από τα βιβλία (ίσως μαζί με τα οράματα της Ντάνυ στον Οίκο των Αθανάτων). Η σκηνή/όνειρο υποβάλει στον αναγνώστη ερωτήματα όπως: Γιατί ήταν η βασιλική φρουρά εκεί; Γιατί δεν βρισκόταν κανείς βασιλικός φρουρός μαζί με τον Βισέρυς που ήταν ο βασιλιάς της εκείνη τη στιγμή; Τι εννοεί ο Σερ Γκέρολντ ότι η Βασιλική Φρουρά δεν το βάζει στα πόδια; Ποια είναι η σχέση του "τότε" που αναφέρει ο Σερ Άρθουρ με το "τώρα"; Ποιος είναι ο όρκος που τους κρατάει εκεί, ο όρκος της Βασιλικής Φρουράς ή η υπακοή στον πρίγκιπα; Φώναξε πραγματικά τον Νεντ η Λυάννα από τον Πύργο ή όχι; Και πολλά πολλά άλλα.

Μια επική, βαρυσήμαντη σκηνή που δεν την είδαμε ποτέ. Ευτυχώς που υπάρχουν και τα βιντεάκια στο YouTube, βέβαια.  Wink

https://www.youtube.com/watch?v=v9Mp8MzAjAY

Υ.Γ. Μπορεί να επανέλθω με νέες σκηνές σύντομα.  Smile
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#3
Εγώ θα ήθελα να δω την  αποτριχωμένη Σερσει να περιφέρεται ολόγυμνη στο Κινγκς Λαντινγκ
Dracarys
Reply
#4
[member=2941]dervil13[/member]

Νομίζω ότι η αρχική ανάρτηση ζητάει κάποιες σκηνές από τα βιβλία που οι παραγωγοί επέλεξαν να μην παιχτούν στη σειρά. Η σκηνή που περιγράφεις είναι μελλοντική και πιθανότατα θα παιχτεί.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#5
Η σκηνη που πραγματικα θα μου λειψει,εαν δεν υπαρξει στην σειρα,(που λογικα δεν θα υπαρξει),ειναι το γραμμα της Cersei στον Jaime που του ζηταει να γυρισει στο K.L για να μονομαχησει γι αυτην κι εκεινος το πεταει στην φωτια.Δεν ειμαι φαν του συγκεκριμενου ηρωα αλλα μετα απο αυτη του την πραξη ειναι τελειως αλλος χαρακτηρας απο αυτον που ξεκινησε!
What do we say to the God of death boy?
Reply
#6
[member=194]nirne[/member]

Ήμουν σίγουρη ότι θα επέλεγες αυτή την σκηνή! Τέλειο το βίντεο!

[member=2941]dervil13[/member]
Αυτή την σκηνή θα την δούμε και εαν κρίνουμε από τα γυρίσματα θα είναι πιο φρικιαστική από τα βιβλία. Εδώ μπορείς να δεις εικόνες από τα γυρίσματα.


[member=3155]mpatoudis89[/member]

Δίχως αμφιβολία το γράμμα και το κάψιμο είναι σημείο καμπής. Αν δεν κάνω λάθος στο ίδιο κεφάλαιο ο χειμώνας ήρθε. Σίγουρα μια από τις πιο ανατριχιαστικές στιγμές στα βιβλία. Ποιός ξέρει, μπορεί να το βάλουν στο 10ο...
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#7
Πάρα πολλές  αλλά αυτή τη στιγμή και πριν τα ξαναδιαβάσω  αυτό που μου 'ρχεται στο μυαλό, (βέβαια το ένα φέρνει το άλλο)  είναι  1) Ο Τζέιμι  στα ρίβερλαντς  2) Σαμ, Γκίλι, Αίμον  στο πλοίο  -  κι ειδικά  για την "πρώτη φορά" του  Σαμ  με το κρυφτοκυνηγητό του  3) η μάχη  στη Γροθιά των πρώτων ανθρώπων.  (αργότερα, αλλά μάλλον πάρα πολύ αργότερα, θα έχω αρκετές)

Κάποιες που μου ξέφυγαν:  Άρυς Όουκχαρτ στο Ντορν (αγαπημένη κι εδώ περιπέτεια)  κι οπωσδήποτε Βικτάριον-Έουρον  που πιθανολογώ ότι θα τους δούμε στον άλλον κύκλο.
(επίσης Πάπιας  και ... και ...)
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#8
Απολογούμαι που δεν έχω κάνει μετάφραση, αλλά είναι κόπι πέιστ...

Quote:“I bet this is a brothel,” she whispered to Gendry.
“You don’t even know what a brothel is.”
“I do so,” she insisted. “It’s like an inn, with girls.”
He was turning red again. “What are you doing here, then?” he demanded. “A brothel’s no fit place for no bloody highborn lady, everybody knows that.”
One of the girls sat down on the bench beside him. “I’m named Bella,” the girl told Gendry. “For the battle. I bet I could ring your bell, too. You want to?”
“No,” he said gruffly.
“I bet you do.” She ran a hand along his arm. “I don’t cost nothing to friends of Thoros and the lightning lord.”
“No, I said.” Gendry rose abruptly and stalked away from the table out into the night.
Bella turned to Arya. “Don’t he like girls?”
Arya shrugged. “He’s just stupid. He likes to polish helmets and beat on swords with hammers.”

Quote:An old man sat down beside her.
“Well, aren’t you a pretty little peach?” His breath smelled near as foul as the dead men in the cages, and his little pig eyes were crawling up and down her. “Does my sweet peach have a name?”

For half a heartbeat she forgot who she was supposed to be. She wasn’t any peach, but she couldn’t be Arya Stark either, not here with some smelly drunk she did not know.
“I’m...”
“She’s my sister.” Gendry put a heavy hand on the old man’s shoulder, and squeezed. “Leave her be.”
The man turned, spoiling for a quarrel, but when he saw Gendry’s size he thought better of it. “Your sister, is she? What kind of brother are you? I’d never bring no sister of mine to the Peach, that I wouldn’t.” He got up from the bench and moved off muttering, in search of a new friend.

“Why did you say that?” Arya hopped to her feet. “You’re not my brother.”
“That’s right,” he said angrily. “I’m too bloody lowborn to be kin to m’lady high.”
Arya was taken aback by the fury in his voice.
“That’s not the way I meant it.”
“Yes it is.” He sat down on the bench, cradling a cup of wine between his hands. “Go away. I want to drink this wine in peace. Then maybe I’ll go find that black-haired girl and ring her bell for her.”
“But...”
“I said, go away. M’lady.”
Arya whirled and left him there. A stupid bullheaded bastard boy, that’s all he is. He could ring all the bells he wanted, it was nothing to her.

Quote:Robb and Sansa and Bran and even little Rickon all took after the Tullys, with easy smiles and fire in their hair. When Arya had been little, she had been afraid that meant that she was a bastard too. It been Jon she had gone to in her fear, and Jon who had reassured her.

Quote:Suddenly Arya remembered the crypts at Winterfell. They were a lot scarier than this place, she told herself. She’d been just a little girl the first time she saw them. Her brother Robb had taken them down, her and Sansa and baby Bran, who’d been no bigger than Rickon was now. They’d only had one candle between them, and Bran’s eyes had gotten as big as saucers as he stared at the stone faces of the Kings of Winter, with their wolves at their feet and their iron swords across their laps.

Robb took them all the way down to the end, past Grandfather and Brandon and Lyanna, to show them their own tombs. Sansa kept looking at the stubby little candle, anxious that it might go out. Old Nan had told her there were spiders down here, and rats as big as dogs. Robb smiled when she said that.
“There are worse things than spiders and rats,” he whispered. “This is where the dead walk.”

That was when they heard the sound, low and deep and shivery. Baby Bran had clutched at Arya’s hand.

When the spirit stepped out of the open tomb, pale white and moaning for blood, Sansa ran shrieking for the stairs, and Bran wrapped himself around Robb’s leg, sobbing. Arya stood her ground and gave the spirit a punch.

It was only Jon, covered with flour.

“You stupid,” she told him, “you scared the baby,” but Jon and Robb just laughed and laughed, and pretty soon Bran and Arya were laughing too.
"Who are you, child?"
"No one."
Reply
#9
Επίσης θυμήθηκα πριν από λίγο  μια άλλη σκηνή που δεν θα δείξει ποτέ:
τον  χοντρό γίγαντα Ντοθράκι  που μονομαχεί μ' έναν ιππότη του Γιουνκάι (νομίζω) κι αφού τον σκοτώσει  συνεχίζει ατάραχος το φαγητό του!
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#10
@Sandor

Κάτσε, δε μου ρχεται αυτή η σκηνή... Υπάρχει περίπτωση να εννοείς τον Δυνατό Μπέλουα; Αυτός παλεύει στην Μηρήν θαρρώ και μετά κάνει το χαρακτηριστικό:

[Image: 300px-Strong_belwas_featuring_spoilers_b...tsalot.jpg]


Θα ήθελα επίσης να δω στη σειρά το Τουρνουά του Χάρρενχαλ.

Τέλος, αν και αυτό που θα πω δεν είναι στα βιβλία, ελπίζω να δούμε κανένα φλασμπακ Λυάννα-Ραίγκαρ.  :Smile  :Smile  :Smile

"Who are you, child?"
"No one."
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)