Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Αντιδράσεις στο Δέκατο Επεισόδιο του 5ου Κύκλου
#1
[Το θέμα περιέχει πληροφορίες από το δέκατο επεισόδιο του πέμπτου κύκλου. Όσοι δεν το έχετε δει ακόμη, είναι καλύτερα να μην το διαβάσετε, τουλάχιστον μέχρι να παρακολουθήσετε το επεισόδιο]

Όπως όσοι παρακολουθήσατε το επεισόδιο θα φαντάζεστε, από το πρωί γίνεται ένας μεγάλος σαματάς γι' αυτό το επεισόδιο, ή μάλλον για να είμαστε ειλικρινείς μεταξύ μας, για τον θάνατο του Τζον Σνόου. Οι σελίδες στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης που έχουν σχέση με τη σειρά βομβαρδίζονται μετά τις 4 τα ξημερώματα από μηνύματα σοκαρισμένων τηλεθεατών που εκφράζουν με διάφορους τρόπους την αποδοκιμασία τους γι' αυτό που συνέβη. Από την ώρα της προβολής του επεισοδίου μέχρι τις δωδεκάμιση κάτω από την τελευταία ανάρτηση της επίσημης σελίδας του Game of Thrones στο Facebook είχαν γίνει 7000 σχόλια τα οποία ποίκιλαν ελάχιστα ως προς το περιεχόμενο. Όλα όμως εξέφραζαν οργή και θλίψη.

Μια μερίδα τηλεθεατών ένιωσε απλά την ανάγκη να βρίσει το κανάλι, τη σειρά, τους παραγωγούς, ακόμη και τον συγγραφέα των βιβλίων. Παρακάτω παραθέτω εντελώς τυχαία μερικά από τα σχόλια αυτού του είδους.
(Τα βάζω σε σπόιλερ όχι επειδή περιέχουν σπόιλερ αλλά επειδή περιέχουν ελευθεροστομίες.)

Show Content

Υπήρχε και η μερίδα που ένιωσε την ανάγκη να εκφράσει ότι δεν αντέχει άλλο και πρόκειται να σταματήσει να παρακολουθεί:

Show Content

Κάποιοι άλλοι απλώς περιγράφουν τις σκέψεις και τα συναισθήματά τους:

Show Content

Επίσης, όπως ήταν αναμενόμενο, μετά από αυτήν την τραγική τροπή, κάποιοι άλλαξαν στρατόπεδο  Tongue :

Show Content

Αυτή τη στιγμή που γράφω, τα σχόλια έχουν φτάσει τα 8000 ΜΟΝΟ στη συγκεκριμένη ανάρτηση!

Δεν θα μιλήσω για τη δική μου αντίδραση στο γεγονός, γιατί ήξερα ότι θα συμβεί εδώ και πάρα πολύ καιρό, τόσο από το γουίκι στο οποίο μεταφράζω, όσο και από τα βιβλία (αυτό βέβαια δεν μ’ εμπόδισε να δακρύσω παρακολουθώντας το). Αλλά θα ήθελα να μάθω πώς αντιδράσατε εσείς – οι τηλεθεατές - όταν το είδατε σήμερα. Ήταν σοκ για σας; Κι αν θέλουν και οι αναγνώστες μπορούν να μας πουν ποια ήταν η αντίδρασή τους όταν το πρωτοδιάβασαν.


[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#2
εντάξει χωρίς να θέλω να φανώ αναίσθητη κλαίω με τα σχόλια  Big Grin  :'( Big Grin
το σημειο στο βιβλίο οπου μαχαιρώνεται ο Τζον ηταν το χειροτερο μου καπως ετσι αντέδρασα οταν το διαβασα.. Ειναι ο αγαπημένος μου χαρακτήρας και ειχα πολυ μεγάλο αγχος για το πως θα μεταφερθεί στην οθόνη. Αλλα για κάποιο λόγο με ξενέρωσε σήμερα δε ξερω..περίμενα μεχρι τελευταία στιγμή οτι θα κανει warg και δεν εκανε (βεβαια τα ματια του εγιναν καπως πιο ανοιχτοχρωμα στο τελος αν σημαινει κατι αυτο :-\)
Reply
#3
παρεπιπτόντως κανενα βιντεάκι τυπου ματωμένος γάμος εχουμε?
(θρασυτάτη η νεαρά σημερα Tongue :-[)
Reply
#4
[member=1773]iris[/member]
Quote:αρεπιπτόντως κανενα βιντεάκι τυπου ματωμένος γάμος εχουμε?
(θρασυτάτη η νεαρά σημερα Tongue :-[)
  η πρώτη μου ερώτηση αυτή θα ήταν.
Η δική μου αντίδραση ήταν ,  μετά από τόσο ντόρο, σενάρια σεναρίων  συν που το ήξερα ως αναγνώστης,  όπως  ο Γκάνταλφ είπε στον Πίπιν , όταν ξεκίνησαν οι κεραυνοι απ' τη Μινας Μοργκουλ,  " so it begins ", δηλ.  έρχεται το αναπόφευκτο, σχετικά ψύχραιμα  με απογοήτευση παράλληλα.  Επίσης όπως έγραψα και σε παραπλήσιο τόπικ,  περίμενα τη στιγμή του warg, αλλά δεν ήρθε ποτέ,  όχι ότι θα με ευχαριστούσε το warg, αλλά έδινε κάποιες ελπίδες...
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#5
Να πω την αλήθεια όσο περνούν οι ώρες τόσο πιο πολύ μ' επηρεάζει η σκηνή στο επεισόδιο. Όταν διάβασα τα βιβλία, ούτε για μια στιγμή δεν μου πέρασε από το μυαλό ότι ο Τζον θα πεθάνει για τα καλά, ότι δεν θα ξαναγυρίσει. Κι αν μου πέρασε, δεν μπορούσα να το επεξεργαστώ, γιατί δεν το πίστευα. Ξαφνικά όμως με την σκηνή αυτή και με τις δηλώσεις των παραγόντων της σειράς, αρχίζω να μην αισθάνομαι και τόσο σίγουρη για την τύχη του και νιώθω πολύ δυσάρεστα. Δεν ξέρω αν στη σειρά θα συνεχίσουν διαφορετικά την ιστορία απ' ό, τι στα βιβλία αλλά περιμένουμε τόσα πράγματα από το Τζον (για παράδειγμα ότι θα μάθει για την καταγωγή του, όπως είπε ο Μάρτιν) που μου φαίνεται... παρανοϊκό να πεθάνει τώρα..........

Παιδιά, βιντεάκια θα ψάξω και θα αναρτήσω αργότερα γιατί δεν πρόλαβα μέχρι τώρα να ασχοληθώ και με αυτό. Αν βρει και κάποιος άλλος βέβαια, είναι ελεύθερος να ανεβάσει.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#6
Δεν έχω δει καν το επεισόδιο (περιμένω το βράδυ), αλλά δεν μπόρεσα να αντισταθώ...

πείτε μου ότι μου κάνετε πλάκα....πείτε μου!

This is not making sense...τώρα πριν από δύο μέρες έβλεπα μία συνέντευξη που είχαν δώσει οι παραγωγοί και λέγαν πως ρώτησαν τον Μάρτιν ποια ήταν η μητέρα του Τζον...και όταν αυτός τους το αποκάλυψε, αυτοί είπαν "Ok,  that's the right answer, let's do it".

Μπορεί κάποιος να δώσει μία λογική εξήγηση τι έγινε εδώ;



Reply
#7
[member=194]nirne[/member]

τα σχόλια με πέθαναν! Αν ήμουν ο Μάρτιν δεν θα έβγαινα από το σπίτι μου.

[member=1773]iris[/member]

βρήκα αυτά τα δύο

https://www.youtube.com/watch?v=aADUbhaYmIw

https://www.youtube.com/watch?v=cl2QIIiDIbw

Πρέπει να φτιάξουμε meme, όπου ο Όλλυ είναι οι D&D και ο Τζον η πλοκή των βιβλίων.  Tongue
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#8
Quote:Αν ήμουν ο Μάρτιν δεν θα έβγαινα από το σπίτι μου.

Ποιος δουλεύει ποιον εδώ; οι παραγωγοί εμάς...ο Μάρτιν εμάς...όλοι τους εμάς....

Στο τέλος από όλο αυτό το γιουσουρούμ που παρακολουθούμε χωρίς άκρη και τέλος...θα καταντήσω από τα νεύρα μου να φωνάζω σαν τον mad king "Burn them all", "Burn them all".


έχω πάθει ranting crisis...με τις δηλώσεις που διάβασα...
Reply
#9
Show Content
Reply
#10
πω πω την κοπελα στο πρωτο βιντεο την λυπηθηκε η ψυχη μου..
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)