Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Σχολιασμός εξώφυλλων
#1
Σε αυτό το θέμα θα σχολιάσουμε τα διάφορα εξώφυλλα των βιβλίων από τη σειρά ASOIF.
[Image: TDkHDHl.gif]
Reply
#2
[member=3233]Alysanne Targaryen[/member] [member=2032]SANDOR CLEGANE[/member]
(12-09-2015, 03:16 PM)Alysanne Targaryen link Wrote: Για τα εξώφυλλα της Θύελλας από Ατσάλι:


Ο πρώτος τόμος (νομίζω) δείχνει τον Έντμιουρ με το τόξο στο χέρι, στην κηδεία του Χόστερ. Το πτώμα στη βάρκα φυσικά είναι ο Χόστερ και αυτός που τη σπρώχνει στα νερά είναι ο Μπρύντεν.


Στο δεύτερο τόμο, βλέπουμε τον Ρομπ και την Τζέυν ή την Κάτλυν να παρακολουθούν από απόσταση.http://3.bp.blogspot.com/-fo0RqjdM71c/VZ...Swords.jpg


Για Βορά Ορνίων:

Εγώ πάντα νόμιζα ότι ήταν ο Τζέιμι, και νομίζω ο ΤζΡΡΜ το επιβεβαίωσε κάπου.

[Image: b9ded769-76dc-4861-be67-c5b649d4421c]


Σίγουρα ο Τζειμι πρέπει να είναι, γιατί οι μανδύες του αλόγου έχουν σχεδιασμένα λιοντάρια.
[Image: TDkHDHl.gif]
Reply
#3
Άλλα εξώφυλλα:


Παιχνίδι του Στέμματος


[Image: stephen_youll_a_game_of_thrones2-794175.jpg]






Σύγκρουση Βασιλέων




[Image: stephen-youll-a-clash-of-kings.jpg]







[Image: TDkHDHl.gif]
Reply
#4
Ωραιο ποστ  (nod)
Εντυπωσιακες οι εικονες που παραθεσες, αλλα σε εμενα τα δυο πρωτα βιβλια εχουν διαφορετικα εξωφυλλα.
Το 1ο δειχνει τον Νεντ καθισμενο στο Σιδερενιο Θρονομε ενα σπαθι στα χερια.
Το 2ο απο την αλλη δειχνει ενα χερι που κραταει ενα στεμμα.Αν δεν κανω λαθος το στεμμα αυτο στη σειρα ανηκει στον τζοφρυ αν και ταιριαζει στην περιγραφη του στεμματος του Σταννις.


Τελως παντων, νομιζω οτι τα εικονογραφημενα εξωφυλλα με τις σκηνες απο το βιβλιο ειναι σαφως πιο ωραια, αλλα αναρωτιεμαι γιατι στο 3ο βιβλιο και οι δυο τομοι να εχουν εξωφυλλα που το ενα ειναι συνεχεια του αλλου.
Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΟΥ ΒΟΡΡΑ!
Reply
#5
Quote:  αναρωτιεμαι γιατι στο 3ο βιβλιο και οι δυο τομοι να εχουν εξωφυλλα που το ενα ειναι συνεχεια του αλλου. 

Μετά τη φωτο που έδειξε η  Alysanne Targaryen , η οποία με "φώτισε",  πλέον έχει νόημα,  αφού τα δυο βιβλία είναι  ένα, αλλά χωρισμένα σε δυο.
Οκ, θα μπορούσε να βάλει δυο διαφορετικές εικόνες,  αλλά και οι δυο εικόνες για μένα είναι εξαιρετικές .
Όπως και η εικόνα στο "Βορα Ορνίων", που δεν ξέρω το λόγο αλλά (για μένα) "τραβάει" .  Μετά την ολόκληρη εικονα που προβλήθηκε εδώ  και δείχνει στα καπούλια του αλόγου το θυρεό με τα λιοντάρια * , νομίζω  ότι λύθηκε κι αυτό, δηλ. είναι ο Τζέιμι (απλώς στη χρόνο αυτού του βιβλίου είναι με κομμένο χέρι,  αλλά ίσως  άρεσε η εικόνα -εμένα πάρα πολύ -  και έβαλαν αυτήν  είτε από παραδρομη ειτε  επειδή  αυτήν βρήκαν πρόχειρα  ως η καλύτερη του Τζέιμι - αλήθεια, με συγχωρείτε που βαριέμαι να ψάχνω  και απευθύνω ερωτήσεις - το βιβλίο αυτό μάλλον πρέπει να γράφηκε πριν βγει στην Tv και γίνει ευρέως γνωστο το ASOIAF,  είναι έτσι ;  )
Επίσης για το πρώτο βιβλίο και εξώφυλλο:  είναι  "η φωτογραφία" αυτη με το Νεντ,  αλλά τελικά θα προτιμούσα  μια ζωγραφιά  τύπου "Θύελα από Ατσάλι" και "Βορά Ορνίων".
Η γνώμη μου  για τα δυο του "Χορού των Δράκων"  είναι απ' τις χειρότερες.

από Τροποποίηση:
Ξέχασα να ρωτήσω  για τις δυο παραπάνω  άγνωστες για μένα,  είναι εξώφυλλα στο 1ο και 2ο ;

(Ξέχασα και τον αστερίσκο που έβαλα στο κανονικό) * μόλις είδα το θυρεό με τα λιοντάρια, έτρξα αμέσως στο βιβλίο (μου)  κι είδα ότι όντως φαίνεται, αλλά όχι τόσο καθαρά ,  γιατί κάπου από κει ξεκινάνε τα γράμματα του συγγραφέα    και πάντα επικεντρωνόμουν γύρω απ' τον άνθρωπο (έτσι δεν το είχα προσέξει).
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#6
2η  εικόνα:
Σέρσυ  με άσπρο κοράκι,  που σημαίνει αλλαγή εποχής (ή τέλος καλοκαιριού),  (άρα συμβολικά τέλος ειρήνης κι αρχή πολέμων) δεξιά, αριστερά  πέτρινα λινοντάρια με φτερά  και κέρατα  κριαριού (οχι ελαφιού)  κι ένας τύπος  μάλλον ο βασιλιάς ( ο Ρόμπερτ αποκλείεται,  γιατί έχει ήδη "φύγει" , εκτός  αν ισχύει  ότι και με του Τζέιμι,  όπως έγραψα στο προηγούμενο,  για Τζόφρυ,  πολύ μεγάλο τον βλέπω  - βέβαια  είναι και η οπτική μεριά του καλλιτέχνη  ή δεν ξέρει ακριβώς την ιστορία  κι εκτελεί  την παραγγελία )  κι ένας ακ'ομη που προσκυνάει -  δε θα μπω στον κόπο να "ψάξω"  ποιος μπορεί να είναι,  αλλά αυτό που με εντυπωσιάζει  είναι η όψη της Σέρσεϊ .

ξανά Τροποποίηση (μάλλον δε δουλεύω-λειτουργώ καλά) :  Οκ, είχα ήδη απ' την αρχή προσέξει  το "Φλεγόμενο ελάφι"  ,  όπως κι ότι δεν είναι ο σιδερένιος θρόνος,  άρα ποιος είναι ο τύπος  (που όντως είναι  ξινομούρης) ;  Και η γεμάτη άλλες χάρες απ' τη Σέρσεϊ  ,  ποια να είναι;

ΥΓ: είμαι αυθόρμητος και παρορμητικός αν και τις υπόλοιπες μισές συγκρατημένος κι υπομονετικός,  αλλά νευριάζω  ιδιαίτερα με τον εαυτό μου  όταν βιάζομαι  και βλεπω σε πολύ γρήγορο χρόνο ότι έκανα λάθος !!  (punch)
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#7
Αυτά τα εξώφυλλα θα πρέπει να ήταν σε παλιότερες εκδόσεις. Και εγώ  τις καινούργιες έχω.

Όσο για τη δεύτερη εικόνα, νομιζω ότι είναι ο Σταννις, γιατί έχει ένα λάβαρο ένα ελάφι μέσα σε μια φλεγομενη καρδιά. Η άλλη με το λευκό κοράκι πρέπει να είναι η Μελ και αυτος που υποκλίνεται είναι ο Ντειβος;

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[Image: TDkHDHl.gif]
Reply
#8
Συμφωνώ, στο δεύτερο βιβλίο είναι η Μελισάντρα και ο Στάννις (ο οποίος είναι γλόμπος και με λίγα γένια, άρα δεν μπορεί να είναι ο μαλλιαρός και γενάτος Ρόμπερτ, και φυσικά όχι ο Ρένλυ).
She was his most trusted counsellor and his right hand
Reply
#9
Quote: νομιζω ότι είναι ο Σταννις, γιατί έχει ένα λάβαρο ένα ελάφι μέσα σε μια φλεγομενη καρδιά. Η άλλη με το λευκό κοράκι πρέπει να είναι η Μελ και αυτος που υποκλίνεται είναι ο Ντειβος;
Quote: στο δεύτερο βιβλίο είναι η Μελισάντρα και ο Στάννις (ο οποίος είναι γλόμπος και με λίγα γένια, άρα δεν μπορεί να είναι ο μαλλιαρός και γενάτος Ρόμπερτ, και φυσικά όχι ο Ρένλυ)

έχετε δίκιο,
αλλά για:
Quote:  είχα ήδη απ' την αρχή προσέξει  το "Φλεγόμενο ελάφι"  ,  όπως κι ότι δεν είναι ο σιδερένιος θρόνος,  άρα ποιος είναι ο τύπος  (που όντως είναι  ξινομούρης) ;  Και η γεμάτη άλλες χάρες απ' τη Σέρσεϊ  ,  ποια να είναι; 
οι ερωτήσεις μου ήταν ρητορικές (κι είχα νευριάσει με τον εαυτό μου)

ΥΓ:  [member=3233]Alysanne Targaryen[/member] ,  ξανακατέβασε pls  και τις φωτο  από "Θύελλα από Ατσάλι "
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#10
Ποια να είναι άραγε η γυναίκα στη Θύελλα από Ατσάλι; Έχει κόκκινα μαλλιά, φοράει μαύρα και κρατάει μαντήλι (η Τζέυν δεν θα πενθούσε τόσο το θάνατο κάποιου που δεν ήξερε) άρα θα έλεγα ότι είναι η Κάτλυν, αλλά γιατί φοράει κορόνα;
She was his most trusted counsellor and his right hand
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)