Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Spoilers] - Επεισόδιο 4ο - Book of the Stranger
#1
Συζήτηση για το 4ο επεισόδιο του έκτου κύκλου της σειράς για όσους επιθυμούν να κουβεντιάσουν γι' αυτό σε σχέση με τα βιβλία.

Η συζήτηση μπορεί να ξεκινήσει με την έναρξη του επεισοδίου στις 4 το πρωί.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#2
Το επεισόδιο ήταν σχετικά καλό 7/10


Ήταν ωραίο που συναντήθηκαν ο Jon και η Sansa αν και θα προτιμούσα να ήταν και ο Ghost....Ο Jon με Stark armor ήταν ωραίο...Αν ήταν ο Stannis ζωντανός θα ήταν ακόμα καλύτερα....Η Brienne για κάποιο λόγο θέλω να πεθάνει...Είναι πολύ σπαστικά.....Η συζήτηση του Jon και της Sansa ήταν πολύ μικρή...Ειδικά όταν έχουν αφιερώσει τόσο χρόνο στο Meereen και στο Kings Landing.....Ο Μικροδάχτυλος το χειρίστηκε ωραία με τον τρόπο που δικαιολόγησε την Sansa...Αν και δεν ήταν λίγο ηλίθιο να πει ότι την πάει στα Δάχτυλα....Εννοώ ότι στο Eyrie θα ήταν ποιο ασφαλείς...Ο Royce γιατί δεν έφερε καμία αντίρρηση.....Το Meereen βαρετό και αδιάφορο....Το Kings Landing το ίδιο.....Για κάποιο λόγο μάθαμε το Origin Story του High Sparrow....Ο Tommen απλά σε κάνει να παρακαλάς να πεθάνει.....Ο Darioo και ο Jorah θυμίζουν Jaimie και Bronn....Η σκηνή τους δεν θύμιζε GoT αλλά misision σε game.....Η σκηνή με τον Ramsay έδιωξε κάθε αμφιβολία ότι δεν είναι παγίδα....O Theon πως βρέθηκε στα Iron Islands και η αντίδραση της Asha ήταν χαζή....Στο τείχος ευτυχώς είδαμε Μπάσταρδο γράμμα.....Το γράμμα περίμενα να έλεγε περισσότερα...Η σκηνή της Daenerys ήταν ωραία αλλά όλο το πράμα κάπως χαζό....Απλά τα ρίχνει(δεν ξέρω πως λέγονται)και παίρνει φωτιά το μέρος....Πολύ εύκολο μου φάνηκε 




Θετικά


-Jon με Stark Armor ήταν τέλειο


-Jon συναντάει την Sansa  και η μουσική ήταν καλή


-O Davos θυμήθηκε ότι υπάρχει και ο Stannis


-O Μικροδάχτυλος φέρθηκε έξυπνα


-Μπάσταρδο γράμμα


-Η τελευταία σκηνή ήταν σχετικά καλή αλλά μεγάλο ψέμα




Αρνητικά


-O Davos δεν αντέδρασε για τον Stannis...Του λέει η άλλη ότι τον σκότωσε και αυτός μόνο ευχαριστώ δεν είπε


-Σκηνή του Meereen βαρετή


-Το σχέδιο του Darioo και του Jorah....Αυτοί και οι 20 Good Men


-όλος τυχαίος βρήκανε την Daenerys


-Σκηνή Kings Landning βαρετή


-Ο Theon πως έφτασε στα Iron Islands? Ήταν στο βασιλικό δάσος....Το βασιλικό δάσος ήταν τεράστιο....Ήταν τραυματισμένος και ψυχικά και σωματικά πως κατάφερε να βρει λιμάνι....Αμφιβάλω αν είχε χρήματα


-Η αντίδραση της Asha....Έρχεται ο αδερφός της και του φέρεται έτσι....Ήταν ηλίθια αντίδραση.....Ήξερε τι του έκανε ο Ramsay αλλά τον κατηγορούσε


-Θάνατος της Osha...


-Η Brienne






-
"Προσπαθούσα να κερδίσω το θρόνο για να σώσω το βασίλειο, όταν θα έπρεπε να σώσω το βασίλειο για να κερδίσω το θρόνο."
Reply
#3
Συνοπτικά! Ωραίο επεισόδιο!


Πολύ βαρετό το Kings Land. Ο Μικροδάχτυλος μου άρεσε αρκετά. Το σχέδιο του αρχίζει να αποδίσει (?)
Ελπίζω αυτό που έριξε κάτω η Ντανέυρυς να έίχε κάποιου είδος υγρό (λίπος ή πετρέλαιο) αλλιώς είναι ο πιο κουλός τρόπος να σκοτώσει ένα κοριτσάκι καμια 10ρια μανταγκλαράδες πολέμαρχους!!


Ελπίζω ο Βορράς να ξυπνήσει!
“Your words will disappear. Your house will disappear. Your name will disappear. All memory of you will disappear.”  The revenge of Sansa Stark.

"The last thing you're ever going to see is a Stark smiling down at you as you die." "Winter came for House Frey". The revenge of Arya Stark.
Reply
#4
Τι μου εμεινε:


- Μηπως οταν τον μαχαιρωνανε τον Τζον, του κόψανε και τα α[member=2123][/member][member=2123][/member][member=2123][/member][member=2123][/member][member=2123][/member]α; Θελει να φυγει λεει να παει διακοπες στα Φιτζι, βαρεθηκε να πολεμαει. Ελεος...


- Πόσο άχαρα ψηλή ειναι η Σανσα. Σε συνδυασμό με τον κοντό Τζον, η αγκαλιά με εκανε να γελάσω.


- Βαρεμάαααρα, βαρεμααααρα, βαρεμαααρα και ξαφνου πάρτην κάτω την Οσα. Τι εγινε παιδια, ειναι η σαιζον που σκοτωνουμε δευτερους/τριτους χαρακτηρες αβερτα;


- Πόσο μακρόσυρτο ητανε το επεισοδιο. Λεγανε λεγανε λεγανε...


- Δεν καταλαβα... η Ντανυ απλά εριξε κατω τους πολυελαιους, τους εκανε ολους μπαρμπεκιου και μετά ξαναβγηκε απο τις φλογες αλα 1χ10; Ειναι πυριμαχη γενικως και παντα η κοπελιά; Πειραζει που βρηκα ολη τη σκηνη κακογραμμενη και κακοσκηνοθετημενη; Και μιλαμε παλι για ντουμπλαζ στο γυμνο, ε, η Εμιλια εχει ορο να μην ξαναδειξει τα κάλη της.


Μαλιστα... Μαλλον πρεπει αυτο το ποστ να το μεταφερω στις γκρινιες.


:| Tongue
Promise me, Ned...
Reply
#5
Δεν ηταν κακό
Η συνάντηση Σανσα Τζον αναμενόμενη, μου άρεσε που δεν μας έδειξαν να λέει ο ενας την ιστορία του στον άλλον και προχώρησαν στο ψητό.
Αλλαγμένο το πολυ-αναμενόμενο ροζ γράμμα αλλά δεν θα μπορούσε να είναι αλλιώς μιας και Μανς Στανις κλπ μας εχουν αφήσει χρόνους.
Γελασα με τα γλυκά ματάκια του Τορμουντ στην Μπριάν.
Ακομα αναρωτιέμαι γιατι επρεπε να μάθουμε την ιστορια του υψιλοσπούργου με τα παπούτσια. Αν δεν υπάρχει κατι στο μέλλον με αναφορά σε υποδήματα ή παπουτσωμένο γάτο ήταν άχρηστο.
Συνεχίζει να κουραζει ο Τυριον στο Μηρήν.
Μου αρεσε η έκφραση της θείας Ολένα που δεν μπορούσε να πιστεψει οτι η Σερσει μιλάει λογικά
Παντα καλός πελάτης ο Μικροδάκτηλος στις δολοπλοκίες γυρισε την κατάσταση όπως ήθελε. Καλή στιγμή. 
Ενοιωσα οτι η Οσα σφάχτηκε γιατι επρεπε να σκοτώσουν κάποιον. Ας μην την εμφάνιζαν κι ας ελεγαν οτι την σκότωσαν οι Αμπερ μαζι με το λύκο.
Καλη η σκηνή της Ντανυ με τη φωτια και τα μανουάλια, αν και επανάληψη. (Σ01Ε10)
Παντως προτιμώ οπως εγινε η σκηνή παρα να εμφανιζόταν παλι απο μηχανής δράκος, οπως έλεγαν οι θεωρίες
. Τωρα κατα πόσο λαμπάδιασε τοσο ευκολα ο Ναός, θα μπορούσε ευκολα  να γίνει αν την προηγούμενη είχε αλείψει όλα τα κατακόρυφα στοιχεία της κατασκευής (ετσι κι αλλιώς εύφλεκτα) με λάδι η κατι παρόμοιο, κάποια απο τις Καλίσες. Και είχε μια μερα καιρό να το κάνει.
Οποτε στα θετικά και το μπαρμπεκιου.
Οσο για το body-double η ίδια λεει οτι δεν χρησιμοποιεί.
http://www.cinemablend.com/television/Ho...38257.html
Arthur: And now it begins.
Eddard: Nowy tends Big Grin
Reply
#6
Κάτι τελείως άκυρο! Βρήκε γκόμενο η Brienne ή είναι ιδέα μου?  :* :*
Και γ[member=2123][/member]μώ το γούστο έχουν οι Άγριοι!χαχαχα
“Your words will disappear. Your house will disappear. Your name will disappear. All memory of you will disappear.”  The revenge of Sansa Stark.

"The last thing you're ever going to see is a Stark smiling down at you as you die." "Winter came for House Frey". The revenge of Arya Stark.
Reply
#7
Οπου έχει χρειαστεί να γράψουν διαλόγους οι άνθρωποι είναι πιο βαρετοι και απο τον θανατο.
Σε λίγο θα επαναλαμβανουν και προτασεις οπως στην Λαμψη του Φωσκολου.
Ξαφνηκά εμφανίζουν σχεδια χωρις λογική και ειρμό.
Ο Τυριον προτείνει να παραταθει η σκλαβια για άλλα 7 χρόνια και μετά να σταματήσει
και οι άλλοι θα το δεχτουν; Γιατί; Γιατί να κάνουν οποιαδήποτε υποχώρηση στο στριμωγμένο Μηρήν;
Γιατι απλά ειναι γαματος ο Τυριον;
Ποια η λογική να θέλει η Σερσει όλο τον στρατό των Ταιρέλ μέσα στο Κινγκς Λαντινγκ; Για την Μαρτζορι;
και γιατί οι Ταιρέλ να ρισκάρουν τις ζωές των παιδιών τους που είναι όμηροι; Δεν υπάρχει λογική.
Ο Ραμσει απο την άλλη αν ηθελε να σκοτωσει της Οσα, αφου γνωριζε ποια ηταν, μπορουσε να το κάνει απλά
και βασανιστικά.
Καλά να μη σχολιάσω τον διακτινισμό του Θήον.
Απο την άλλη η Καλίσι πάει να κατουρησει και αμέσως πεφτει απανω στους σωτήρες της...
έλεος πια με αυτες τις τυχαίες συναντήσεις και τις συμπτωσεις.


καλή η σκηνή στο τέλος αλλά κακογυρισμένη.



Reply
#8
Μου άρεσε πολύ οτι επιτέλους 2 σταρκ(έστω ο ένας μισός) βρέθηκαν μαζί.Η σκηνή ήταν συγκινητική..Η Σανσα έχει αρχίσει να εξελίσσεται σε έναν ισχυρό χαρακτήρα( παλιά δεν ήθελα ούτε να τη βλέπω και τώρα έχει γίνει απ τους αγαπημένους μου).Επίσης μου άρεσε που παραδέχτηκε οτι τόσα χρόνια φερόταν άσχημα στον Τζον και οτι ζητά τη βοηθειά του για να εκδικηθούν και να πάρουν πίσω όσα τους ανήκουν.
Ο Τζον δεν κατάλαβα γιατί μας το παίζει δύσκολος,το μόνο που ήθελε ήταν να πάρει εκδίκηση για την οικογένεια του και το μόνο που τον εμπόδιζε ήταν οι όρκοι του.Αφού έχει απαλλαχτεί απο την φρουρά για ποιο λόγο στην αρχή δεν συμφωνούσε με τη Σανσα!?Τι περίμενε τώρα που επέστρεψε απο τους νεκρούς να παει στα Summer islands να πίνει κρασί απο το Ντορν μέχρι τα βαθιά γεράματα !?  Tongue Tongue
Kings Landing βαρετό..Αντε να έρθουν τα τριαντάφυλλα να ξεμπερδεύουμε με τον σπουργίτη πραγματικά έχει κουράσει το θέμα.
Μηρήν μια απ τα ίδια...ναι το ξέρουμε οτι οι αφέντες είναι κακοί κλπ κλπ κλπ 3 σεζόν τώρα το έχουμε εμπεδώσει..το μόνο ουσιαστικό ήταν οι τολμηρές κινήσεις του Τυριον,αργά η γρήγορα η Dany θα επιστρέψει..θα έιναι σύμφωνη,πως θα το διαχειριστεί??
Κατά τα άλλα νομίζω πως χαρακτηρες σαν τον Τυριον και τον Varys τσάμπα χαραμίζονται σε ανούσιες σκηνές-διαλόγους.
Ο Μικροδάκτυλος επέστρεψε!! Περιμένω πολλά απο αυτόν.
Με το που είδα το pyke χάρηκα και νόμιζα πως θα δούμε και λίγο Euron(που κατάφερε να με κερδίσει ήδη με μια μόνο σκήνη),αντίθετα είχαμε μόνο τη Γιαρα να τα χώνει στον αδερφούλη της.
Και τέλος η Dany..Δε λέω ωραίο φινάλε,αλλά απο την άλλη με ξενέρωσε λίγο..έχω τη αίσθηση οτι το παρατραβάνε μαζί της,την έχουν θεοποιήσει..ναι είναι η daenerys targaryen η μητέρα των κλπ κλπ ...αλλά πραγματικά χρειάζεται κάθε τόσο να βάζουν και απο μια μεγαλοπρεπείς σκηνή με τα πλήθη να την προσκυνούν!!??
Και να φανταστείτε σε προήγουμενες παρόμοιες σκηνές της μόνο που δεν έκλαιγα απο χαρά..αλλά πλέον όλο αυτό αρχίζει να μου φαίνεται too much  Tongue
Και όπως ειπώθηκε ήδη και εγώ ελπίζω να είχαν ραντίσει κάτι πριν παγιδεύσουν τους Καλ...γιατι αλλιώς δεν εξηγείται ο τρόπος που αναπτύχθηκε η φωτιά(εκτός αν οι ταργκ μπορούν τελικά να ελέγχουν και τη φωτιά  Tongue Tongue Tongue ).


Reply
#9
Τζον Σανσα
Ηρθε η γατουλα η Σανσα να δωσει θαρρος στο πολεμιστη που εχει αντιμετωπισει τους Αλλους; Τι μεταλλαξη ειναι αυτη ρε Γιαννακο; Ακομα και οταν λεει ναι, το λεει με τα αφτια πεσμενα...

Κινγκς Λαντινγκ.
Η ιστορια με τον σπουργιτι εχει γινει σειρα του Φωσκολου.Ας τελειωσει καπου.

Μικροδαχτυλος
Ειναι τυχαιο οτι παει τωρα για το βορρα η ξερει οτι θα κανει ντου και ο Τζον με τους Αγριους;

Ντανυ
Τελικα εχει το κοκκαλακι της νυχτεριδας αλλα μαλλον ειναι σε μεγαλο μεγεθος...ισως σε μεγεθος δρακου...ξαφνικα βρεθηκε με 100.000 στρατο...

Τυριον
πως θα την παρει την αποφαση η δρακομανα για τα 7 χρονια φαγουρας που την φορτωσε; κοντε βρες καλη δικαιολογια.
Reply
#10
παιδιά δεν πήρε φωτιά μόνο από τα μανουάλια που έριξε η Καλίσι 
προφανώς είχαν βάλει εύφλεκτο υλικό
αφού όταν βρήκαν τη Ντάνυ οι άλλοι δύο, τους είπε πως δε θα φύγουν ζωντανοί
της λέει ο Τζόρα: "μπορούμε να προσπαθήσουμε"
και του απαντάει: "θα κάνουμε κάτι παραπάνω. Και εσείς θα με βοηθήσετε"


οπότε τους έδειξε τον τρόπο να ξεφύγουν
έκαψαν τους άλλους και αυτή εμφανίστηκε μέσα από τις φλόγες
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)