Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Spoilers] - Επεισόδιο 5ο - The Door
#1
Συζήτηση για το 5ο επεισόδιο του έκτου κύκλου της σειράς για όσους επιθυμούν να κουβεντιάσουν γι' αυτό σε σχέση με τα βιβλία.

Η συζήτηση μπορεί να ξεκινήσει με την έναρξη του επεισοδίου στις 4 το πρωί.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#2
Ένα απο τα πίο λυπηρά επεισόδια. Επιτέλους μάθαμε τι σημαίνει Hodor αλλά με αυτά και με εκείνα δεν επιβεβαιώθηκε πλήρως η θεωρία για τον Τζόν. Στεναχωρήθηκα πάρα πολύ για τον ανταρόλυκο και τον Hodor. Δυστυχώς για μια ακόμα φορά (ίσως και δεύτερο σερί επεισόδιο) σκότωσαν χαρακτήρες που συμπαθούσα. Αλλά να μου πείς στο σημείο που είμαστε λογικό....


Δεν αντέχω τους Greyjoy. Βαρετές σκηνές. Ελπίζω να βγούν γρήγορα απο την μέση (sorry στους Greyjoy supporters).


By the way εκεί που ήμουν τρομερός supporter των red priest έχω αρχήσει και έχω τις αμφιβολίες μου. Παντού βλέπουν πρίγκηπες που τους είχαν υποσχεθεί. Κάτι σαν τσαρλατάνοι!χαχα Αν και καλά τα είπε ο Varys, σημειώνουμε διπλό στο Varys - Red priest (1-2 το σκόρ συγκεκριμένα).
“Your words will disappear. Your house will disappear. Your name will disappear. All memory of you will disappear.”  The revenge of Sansa Stark.

"The last thing you're ever going to see is a Stark smiling down at you as you die." "Winter came for House Frey". The revenge of Arya Stark.
Reply
#3
https://www.youtube.com/watch?v=X9Jsj9V_Aqg

Οι D&D επιβεβαιώνουν πως το Hold the door-Hodor πρόκειται για ιδέα του Μάρτιν!!!  :x


ΥΣ. Θα επανέλθω αργότερα με κανονικό ποστ
“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply
#4
Όταν ο αρχηγός τον WW άγγιξε τον Μπράν μου ήρθε αμέσως στο μυαλό ο Φρόντο. Όταν φορούσε το δαχτυλίδι ο Σάουρον μπορούσε να τον εντοπίσει. Πόσο επηρεασμένος είσαι ρε Τζόρτζ Μάρτιν;;;

Dracarys
Reply
#5
Ξεκινάω με μια απορία.




Θυμάται κανείς εαν η Λάισα παραδέχτηκε ενώπιον της Σάνσα ότι δολοφόνησε τον Τζον?
Στα βιβλία η σκηνή είναι η εξής: Η Λάισα σκοπεύει να πετάξει την ανιψιά της από την Φεγγαρόπορτα. Ο ΜΔ παρεμβαίνει και προσπαθεί να ηρεμήσει την γυναίκα του. Εκείνη, ταραγμένη εξομολογείται πόσο πολύ τον αγαπάει και ότι του ήταν πάντα πιστή και ότι μάλιστα για χατήρι του δολοφόνησε τον σύζυγο της και ενοχοποίησε τους Λάννιστερ στην αδερφή της, όπως την καθοδήγησε. Oυσιαστικά η Σάνσα μαθαίνει ότι ο ΜΔ συνωμότησε με την θεία της, ώστε να σύρουν τους γονείς της στο παιχνίδι και να τους στρέψουν ενάντια στους Λάννιστερ. Επειδή η Σάνσα έχει τραυματιστεί από τα πρόσφατα γεγονότα, δέχεται την εξήγηση του ΜΔ, ότι η Λάισα έλεγε ψέμματα.




Στην σειρά όμως η Σάνσα στρέφεται ενάντια στον ΜΔ, μόνο αφού την στέλνει, με την θέληση της, στους Μπόλτον... Θυμάται κανείς εαν στον 4ο κύκλο η Σάνσα έμαθε για την συνωμοσία? Είχα την εντύπωση ότι αργά ή γρήγορα θα έκανε κάτι για αυτό.




Τεσπα, ας προχωρήσω με το επεισόδιο.


Έφτασα και επίσημα στο σημείο όπου είναι δύσκολο να κρίνω τα επεισόδια επειδή δεν ξέρω που ξεκινάει ο Μάρτιν και που τελειώνουν οι ΝτοναλντΝτακ. Θα γράψω μόνο τα θετικά εδώ. Η ερμηνεία του Sam Coleman ήταν συγκλονιστική! Πραγματικά από τις σπάνιες φορές που ένας ηθοποιός που έχει ένα μικρό ρόλο αφήνει αντίκτυπο. Μου άρεσε ο συγχρονισμός του μαρτυρίου με τον Kristian Nairn, η απόλυτη ταύτιση, η σύγχυση και το τραύμα. Ήταν αρκετά συγκινητικό... Το ξέρω ότι οι περισσότεροι πιο πολύ θα συγκινηθούν από τον θάνατο του ανταρόλυκου, αλλά για μένα η σκηνή με τον Χόντορ να πεθαίνει και να "δημιουργείται" ταυτόχρονα, ήταν συγκλονιστική. Και θλιβερή.


Ελπίζω στο επόμενο επεισόδιο ο Μπραν να νιώσει τύψεις και ευγνωμοσύνη για την θυσία του Χόντορ, όπως και να αναλογιστεί το ότι ο Μπλαντρέηβεν τον χρησιμοποίησε για κάποιο ιδιαίτερο σκοπό. Θα θελήσει ο Μπραν να συνεχίσει τώρα που έμαθε το τίμημα?




Και που θα πάει με την Μήρα? Χωρίς Ληφ, χωρίς λύκο, χωρίς Μπλαντρέηβενν, χωρίς Χόντορ? Την θεωρία για το όνομα του Χόντορ δεν την είχα ακούσει, αλλά βρήκα μια διαφορετική εκδοχή, όπου ο Χόντορ προστάτευε την Λυάννα και εκείνη τον παρακαλούσε να hold the door... Ένα κρακποτ λιγότερο. Επίσης αγνοούσα την θεωρία που ήθελε τα Παιδιά να δημιουργούν τους Άλλους... Είναι το δεύτερο μεγάλο σπόιλερ από την σειρά σχετικά με τους Άλλους.


Αυτός ο άνδρας που τα Παιδιά μετάλλαξαν, ήταν ο Βασιλιάς της Νύχτας?




Μήπως ήταν κάποιος Σταρκ?


Χωρίς τον Μπλαντρέηβεν, μπορεί ο Μπραν να ελέγξει τις δυνάμεις του?


Άθελα του, έκανε γουάργκ στον Χόντορ στο παρελθόν, αλλά δεν πρέπει να εκπαιδευτεί κι άλλο?






Ο Μπραν φάνηκε σοκαρισμένος από αυτή την αποκάλυψη-όχι όσο εγώ -αλλά ποιός θα είναι ο αντίκτυπος? Επειδή το επεισόδιο είχε πολύ δράση, δεν είχαμε χρόνο να δούμε τον Μπραν να χωνεύει όσα είδε και όσα έμαθε. Οι εχθροί παλιά ήταν οι άνθρωποι, αλλά τώρα οι Άλλοι. Τα Παιδιά κάνουν λάθη και δεν είναι άμοιρα των ευθυνών τους.


Τελικά το Τραγούδι δεν είναι τόσο έντιμο όσο το Παιχνίδι.




Τώρα για τα Σιδερένια Νησία. Υπάρχει λόγος που ο Θήον (μαζί με την Σάνσα και τον Τζέιμυ) είναι από τους αγαπημένους μου χαρακτήρες και αυτό το επεισόδιο μου θύμισε γιατί! Ουσιαστικά τον βλέπουμε να επιστρέφει στον παλιό του εαυτό αλλα αφού έχει εξιλεωθεί. Και στηρίζει την αδερφούλα του. O Alfie Allen παραμένει από τους πιο ταλαντούχους ηθοποιούς της σειράς. Iδέα μου είναι ή σε αυτόν τον κύκλο έχουμε girl power?




H Άρυα επιτέλους συναντάει τον θίασο! Αν και δεν είναι από τους αγαπημένους μου χαρακτήρες και από το 3ο βιβλίο και έπειτα βρίσκω τα κεφάλαια της βαρετά,
Show Content
Μου άρεσε αρκετά η πρόχειρη, γκροτέσκα παράσταση, όπου ο Ρόμπερτ τριγυρνάει με τα αίματα στην κοιλιά του-ήταν λες και γέννησε τον Κθούλου. Μου άρεσε που η Άρυα γέλαγε με την γελοία εμφάνιση του Ρόμπερτ αλλά σοκαρίστηκε με την γελοιοποίηση του πατέρα της. Έχω την εντύπωση ότι η σκηνή όπου ο ηθοποιός Τύριον, γδύνει την ηθοποιό Σάνσα, είναι αναφορά στα βιβλία. Σε αντίθεση με την σειρά, όπου ο Τύριον στάθηκε κύριος και δεν εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι παντρεύτηκε την Σάνσα, παρά την θέληση της, στα βιβλία την διατάζει να γδυθεί και ασφαλώς την αγγίζει. Η γενικότερη ιδέα που θέλει τον Τζόφρυ να φαίνεται στο ευρύ κοινό, αθώος έχει νόημα. Αν αναλογιστεί κανείς ότι για τον απλό κόσμο ο Τζόφρυ ήταν ένας όμορφος πρίγκηπας που πέθανε πρόωρα επειδή ο θείος του, ο νάνος, ο δύσμορφος, τον μισούσε, είναι λογικό να φαίνεται ο Τύριον ως ο κακός. Ήταν αρκετά ειρωνική η σκηνή όπου η ηθοποιός Σέρσεϊ φλέρταρε με τον ηθοποιό Τύριον και έλεγε για τα παιδιά που θα κάνουν. Ακριβώς το αντίθετο από την πραγματική ζωή...




Κακόμοιρε Τόρμουντ, η Μπριέν δεν ανταποκρίνεται αλλά πως μπορείς να την κάνεις να ξεχάσει αυτό?
[Image: Screen_shot_2013-04-15_at_8.58.50_PM.png]




Τώρα, η Κινβάρα φαίνεται να είναι κάτι σαν η τοπική Μελ. Με την διαφορά ότι πιστεύει στην Νταινέρυς. Το ζούμί στην υπόθεση βέβαια είναι η συνομιλία της με τον Βάρυς. Οκ, ο Τύριον έχει δίκιο, για να εδραιώσουν την κυριαρχία τους, πρέπει να αναζητήσουν ένα ισχυρό σύμμαχο, με κύρος και όσο το δυνατόν λιγότερο εχθρούς. Όμως ο Βάρυς εξακολουθεί να μισεί τους Κόκκινους Ιερείς. Η Κινβάρα βέβαια γνωρίζει κάτι για αυτόν, κάτι που άκουσε και ο Βάρυς όταν ευνουχίστηκε, κάτι σχετικά με την ταυτότητα του... Έμμεση επιβεβαίωση του ότι ο Βάρυς είναι Μπλακφάϊαρ?




Περίεργο επεισόδιο, πολλές αποκαλύψεις και πολύ δράση.


[member=2941]dervil13[/member]


Σωστή παρατήρηση!


Όντως θυμίζει την σκηνή όπου ο Ναζγκουλ άγγιξε τον Φρόντο. Αλλά και πάλι, ο Φρόντο ήταν εντός του πεδίου όρασης του Σόρον επειδή φόραγε το δαχτυλίδι. Ο Χάρι Πότερ μοιραζόταν οράματα με τον Βόλντεμορτ επειδή τον είχε σημαδέψει. Ο Μπραν όμως πως και γιατί έγινε αντιληπτός από τον Βασιλιά?


Εκτός και εαν ο Βασιλιάς είναι ο Μπραν! Από το μέλλον! 8-| ]Smile
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#6
[member=157]Σιέρα[/member]
Πολύ εύστοχο αυτό με το Harry Potter και τον Βόλντεμορ.


Προσωπικά νομίζω ότι ίσως υπάρχει σχέση μεταξύ Σταρκ και του κυριούλη που κάναν White Walker τα παιδιά. Η διαφορά πάντως έχει να κάνει ότι ο Harry έβλεπε μέσα απο τον Βολτεμορ ενώ εδώ ο White Walker φαίνεται να έχει κάποιες δυνάμεις ισχυρότερες. Επίσης αν καταλάβατε ο Bran πήγε στο σημείο εκείνο στο παρελθόν ή στο παρόν?
“Your words will disappear. Your house will disappear. Your name will disappear. All memory of you will disappear.”  The revenge of Sansa Stark.

"The last thing you're ever going to see is a Stark smiling down at you as you die." "Winter came for House Frey". The revenge of Arya Stark.
Reply
#7
[member=3086]jermn[/member] Έχω την εντύπωση ότι ο Μπραν έβλεπε μια σκηνή από το παρελθόν.
Ο Βασιλιάς αισθάνθηκε την παρουσία του και τον άγγιξε.
Κατάλαβε ότι ο Μπραν βρίσκεται στην σπηλιά οπότε στο μέλλον πήγε να του επιτεθεί την στιγμή ακριβώς που ο Μπραν βρισκόταν στο όραμα άρα ήταν αδύναμος.
Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα εγώ.


Υπάρχουν σίγουρα διαφορές με τον Βολντεμορτ, απλά το σκέφτηκα όταν ο [member=2941]dervil13[/member] ανέφερε τον Φρόντο.




Για τον Χόντορ υπάρχει μια ανάρτηση στο μπλογκ ενός συγγραφέα που αναφέρει την παρακάτω στιχομυθία με τον Μάρτιν:


Quote:Eγώ: Επιτέλους κατάλαβα γιατί έχεις ένα χαρακτήρα, που ονομάζεται  “Hodor.”
Martin: Ο?
MeΕγώ: Σκεφτόμουν το σχόλιο σου, ότι ήθελες να γίνεις χειριστής ασανσέρ.Είναι ολοφάνερο ότι  “Hodor” είναι συντόμευση για το  “Hold the door.”
Martin: (γελώντας) Δεν ξέρεις πόσο κοντά στην αλήθεια είσαι!



He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#8
Πολυ κακο επεισοδιο κατα τη γνωμη μου. Ισως ειχε ωραια γυρισμενες σκηνες (καποιες) αλλα αυτο δεν σημαινει οτι απο αποψη πλοκης ηταν καλο. Με καθε καινουριο επεισοδιο που βλεπω λεω να παρατησω τη σειρα.
Καταρχάς, αυτη τη φορα δεν ειχα προβλημα με της σκηνες της Ντανυ. Ολα ενταξει εκει, ωραια.


Επισης, για πρωτη φορα δεν εχω προβλημα με το Μηρην. Αν και η ολη φαση οτι η Κινβαρα ηρθε για να συνεργαστει με Τυριον-Βαρυς ειναι κατι παραπανω απο ακυρη, οι διαλογοι δεν ηταν ασχημοι.
Βεβαια, παλι υπηρχε χαζη αναφορα στον ευνουχισμο του Βαρυς, αλλα μου αρεσε να δω τον Βαρυς οταν ανακαλυψε οτι μια γυναικα που πιθανον να ασχολειται με μαγεια του μιλησε για μια αναμνηση που απεχθανεται.... και φοβαται ισως. Αλλα... ειχα την εντυπωση οτι εκεινος ο τυπος ειχε θυσιασει τα γεννητικα οργανα του Βαρυς στον Ρ'λορ.Ισως επειδη ο Βαρυς εχει βασιλικο αιμα( Blackfyre ή Brightflame), αλλα τοτε γιατι η Κινβαρα του το ελεγε λες και ηταν λογος για τον οποιο εχουν κοινο εχθρο?


Τελως παντων, παλι ειδαμε τηλεμεταφορα, αυτη τη φορα του Μικροδαχτυλου στο Βορρα.Τωρα το πως ο Μπρυντεν Ταλλυ εχει καταλαβει το Ριβερραν και μαζευει στρατο, δεν ξερω κατα ποσο μπορει να στεκει.
Τι στρατο να μαζευει???θα ρισκαρουν ξανα οι Αρχοντες της Τριαινας ξανα να επαναστατησουν???
Οκ, η Σανσα με το εμβλημα Σταρκ και ο Τζον με ρουχα ομοια με του Νεντ. Αλλα, πολυ βαρος στη Σανσα δεν δινουν? Βεβαια η σειρα εχει διαφορετικη ιστορια σε αυτο το σημειο, οποτε ισως δεν θα εχει κεντρο τον Τζον η εκστρατεια κατα των Μπολτον.




Η Συγκληση, θλιβερη ιστορια. Οπως και στο Ντορν και στο Βορρα, η συγγενοκτονια ειναι ευρεως αποδεκτη  ;( ;( , ο Εουρον χωρις πολλα πολλα παιρνει το Θρονο... βαρετες σκηνες και παλια αστειακια για τον χαμενο ανδρισμο του Θηον.Συνεχιζεται ο ρατσισμος για τους ευνουχους




Και τωρα παμε στο ενδιαφερον κομματι: Μπραν, Μπλοντρειβεν και Αλλοι
Ωστε τα Παιδια δημιουργησαν τους Αλλους για να τα βοηθησουν στον πολεμο με τους Ανθρωπους.
Οτι καπως αυτα δεν εστεκαν το ειπαν και αλλοι, οποτε δεν χρειαζεται να αναφερθω.
Ομως εχω 3 αποριες, αν καποιος μπορει να ασχοληθει να το συζητησουμε θα το ηθελα πολυ.


1. Γιατι κατι μου λεει οτι αυτο δεν στεκει και πολυ χρονικα?
Νομιζω περιπου 10000 χρονια πριν εφτασαν οι First Men sto Westeros. Πολεμησαν με τα Παιδια, εγινε το Πακτ και τα παιδια αρχισαν να παρακμαζουν και να κατοικουν ολο και πιο Βορεια. 8000 χρονια πριν εγινε η Μεγαλη Νυχτα. Υποτιθεται οτι οι WW υπηρχαν 2000 χρονια πριν τη μεγαλη νυχτα? Που τοτε και τι εκαναν?Γιατι επιτεθηκαν?
Επισης, θρυλοι παρομοιοι με την Μεγαλη Νυχτα και τους Αλλους υπαρχουν και σε αλλα μερη.( αν θυμαμαι καλα Γι Τι, Ρουν).Απο αυτη εχουν βγει διαφορες θεωριες που θελουν η Γη του Παντοτινου Χειμωνα να συνδεεται με ενα σημειο του Εσσος, οπου υπαρχουν και κατι φρουρια που θυμιζουν το Τοιχος. Αρα, συμφωνα με τη σειρα τα παιδια του Δασους δημιουργησαν εναν ξεχωριστο λαο, ο οποιος επιτεθηκε σε πολλα μερη του Πλανετος , ο οποιος αντιπρωσοπευει τον Χειμωνα, τον Παγο, τον Θανατο και τον Μεγαλο Αλλο? κατι δεν στεκει και τοσο καλα εδω
Ισως στο βιβλιο τα πραγματα ειναι διαφορετικα.


2.
στον Χορο των Δράκων , η Μελ κοιταζει στη φωτια περιμενοντας να δει τον Μεγαλο Αλλο και βλεπει τον Μπραν και τον Μπλοντρειβεν. Υποθετει οτι ειναι οι προμαχοι του αντιπαλου Θεου. Και δεν νομιζω να το παρερμηνευσε, γιατι δεν ερμηνευεται αλλιως πολυ απλα.
Αυτο γιατι μας το διαψευδουν τωρα??? Νομιζα οτι ο Μαρτιν ειχε ξεκαθαρισει οτι το ΑΣΟΙΑΦ δεν προκειται για μια μαχη Καλου-κακου. Στη σειρα ομως για αυτο παει...
Αν ο Μπλοντρειβεν ειναι συμμαχος του Μεγαλου Αλλου, τοτε γιατι ο series Nights King τον σκοτωσε ??? καπια πραγματα ειναι ακαταλαβιστικα.


3. το οτι τα παιδια δημιουργησαν τους Αλλους, αποκλειει την πιθανοτητα οι Αλλοι να εχουν αιμα Σταρκ και με καποιο τροπο να ταχθουν με την πλευρα των Σταρκ εναντιον στην Ντανυ?
[color=rgb(29, 33, 41)][/color]
Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΟΥ ΒΟΡΡΑ!
Reply
#9
Σχετικά με τον Μπραν και τα γεγονότα βόρεια του Τείχους.

Εν συντομία, για την ιστορία του Γουέστερος, από το wiki μαθαίνουμε τα εξής:

Η φυλή των Πρώτων Ανθρώπων ήρθε στο Γουέστερος 12.000 χρόνια πριν από την απόβαση του Αίγκον περνώντας από το Έσσος στο Γουέστερος μέσω μιας περιοχής που σήμερα καλύπτεται κατά το μεγαλύτερό της μέρος από θάλασσα, τα Stepstones. Αφότου πέρασαν στο Γουέστερος, ήρθαν σε σύγκρουση με τα Παιδιά του Δάσους που κατοικούσαν ήδη στο Γουέστερος. Υπάρχουν ένα σωρό θρύλοι που αναφέρονται σε αυτή τη σύγκρουση με αρκετές λεπτομέρειες (για όποιον ενδιαφέρεται εδώ - http://wiki.westeros.gr/index.php?title=...E%BF%CE%B9), αλλά αυτό που είναι σίγουρα γνωστό σε μας είναι η συνθήκη ειρήνης ανάμεσα στα Παιδιά του Δάσους και τους Πρώτους Ανθρώπους. Όλες οι εκτάσεις του Γουέστερος πλην των δασών κατέληξαν στα χέρια των Πρώτων Ανθρώπων, οι οποίοι με την σειρά τους συμφώνησαν να σταματήσουν την υλοτομία των γουέιργουντ. Υπότιθεται πως 4.000 χρόνια φιλίας, ειρήνης, αλλά και συνεργασίας ακολούθησαν ανάμεσα στις δύο φυλές, ώσπου ήρθε η Μεγάλη Νύχτα. Τα Παιδιά του Δάσους και οι Πρώτοι Άνθρωποι ένωσαν τις δυνάμεις τους μπροστά στην απειλή των Άλλων, και τελικά κατάφεραν να τους νικήσουν παρά τις αρχικές επιτυχίες των δεύτερων. Καθοριστικό ρόλο σε αυτό έπαιξε η καταστροφική επίδραση του οψιδανού πάνω στους Άλλους, ενώ ο ηγέτης των αμυνόμενων πρόκειται για τον περίφημο Άζορ Αχάι, ή αλλιώς στην παράδοση του Γουέστερος, τον Τελευταίο Ήρωα. Στη συνέχεια μέτρα πάρθηκαν για την αντιμετώπιση μιας νέας επίθεσης των Άλλων. Στο πλαίσιο αυτών των μέτρων ανήκει τόσο η ανέγερση του Τείχους όσο και η ίδρυση της Νυχτερινής Φρουράς.


Αυτή είναι πάνω-κάτω μια περίληψη όσων γνωρίζουμε για τις σχέσεις των Παιδιών του Δάσους με τους Πρώτους Ανθρώπους και τους Άλλους στο παρελθόν. Αυτό που θα πρέπει να τονιστεί, ωστόσο, είναι πως οι χρονολογίες είναι προφανέστατα υπολογισμένες στο περίπου. Κύριες πηγές των γεγονότων αυτών είναι οι θρύλοι και παραδόσεις των ανθρώπων που έζησαν τότε. Προφορική γλώσσα δηλαδή. Γραπτά κείμενα της εποχής εκείνης δεν έχουν επιβιώσει ως τις μέρες του σημερινού Γουέστερος (αν υπήρξαν κάποτε) για να είμαστε σίγουροι για το τι πραγματικά συνέβη.

Δια στόματος Σαμ Τάρλυ:
Quote:Οι παλαιότερες ιστορίες που έχουμε γράφτηκαν αφότου οι Άνταλ ήρθαν στο Γουέστερος. Οι Πρώτοι Άνθρωποι μας άφησαν μονάχα ρούνους πάνω σε πέτρες, έτσι ό,τι νομίζουμε πως ξέρουμε για την Εποχή των Ηρώων, την Εποχή της Αυγής και τη Μακριά Νύχτα έρχεται από διηγήσεις που άφησαν οι σέπτον χιλιάδες χρόνια μετά. Υπάρχουν μέιστερ στην Ακρόπολη που τα αμφισβητούν όλα.

Επομένως, η πιθανότητα κάποιου λάθους στις “χρονολογίες” ή η παράλειψη ορισμένων σημαντικών γεγονότων είναι ένα ενδεχόμενο. Ίσως ένα από αυτά τα γεγονότα να ήταν και η δημιουργία των Άλλων από τα Παιδιά του Δάσους κατά τη διάρκεια της πρώτης σύγκρουσής τους με τους Πρώτους Ανθρώπους. Ξεκάθαρα, κάτι πήγε στραβά καθώς οι Άλλοι δεν θέλουν απλώς να αφανίσουν τους ανθρώπους, αλλά κάθε ζωντανό πλάσμα, ακόμα και τους ίδιους τους δημιουργούς τους, τα Παιδιά του Δάσους. Επίσης, το γεγονός ότι οι Άλλοι είναι δημιουργήματα των Παιδιών του Δάσους δεν σημαίνει ότι είναι λιγότερο “κακοί” κλπ.

[member=2805]robb stark of the north[/member]
Μπορεί να είμαι εντελώς λάθος, αλλά θα προσπαθήσω να δώσω μια εξήγηση σε αυτό που αναφέρεις σχετικά με τις μαρτυρίες περί των Άλλων στο Έσσος.

Το γεγονός ότι και άλλοι λαοί της Ανατολής έχουν δημιουργήσει θρύλους και ιστορίες που είναι δυνατόν να συσχετιστούν με την Μεγάλη Νύχτα και τους Άλλους υποδεικνύει έμμεσα ότι όσα συνέβησαν εκείνη την χρονική περίοδο αφορούσαν ένα μεγάλο κομμάτι του κόσμου. Το ίδιο ισχύει και για τον θρύλο του Άζορ Αχάι, ο οποίος παρότι έχει διαφορετικά ονόματα σε ορισμένες παράδοσεις, έχει ένα κοινό βασικό σημείο: είναι εκείνος που ζώσει την ανθρωπότητα. Άλλο κοινό σημείο μεταξύ των παραδόσεων είναι και το γεγονός πως η πλειοψηφία εξ αυτών αναφέρει ότι βαθύ σκοτάδι έπεσε στον κόσμο και ο ήλιος χάθηκε από το πρόσωπο της γης, κάτι που πράγματι συνέβη κατά τη διάρκεια της Μεγάλης Νύχτας.

Σχετικά με το όραμα της Μελισάντρα για τον Bloodraven και τον Μπραν, προσωπικά πιστεύω ότι η Μελισάντρα κάνει λάθος ερμηνεία στο όραμά της. Είναι ξεκάθαρα προσωπική άποψη, αλλά δεν είναι και η πρώτη φορά που η Μελισάντρα δίνει λάθος ερμηνεία.
“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply
#10
Εμένα η ιστορία χθές με τους White walkers με παραξένευσε. Πώς κατέφεραν και έγιναν ανεξέλεγκτοι? Πώς το dragonglass το οποίο φαίνεται να είναι μέρος της δημιουργίας των White Walkers είναι αυτό που τους σκωτώνει (σαν τον Σουπερμαν με τον κρυπτονίτη μου μοιάζει η υπόθεση). Ή μήπως είμαστε εντελώς λάθος. Χθές δεν μας έδειξαν την δημιουργία των White Walkers αλλά μόνο του αρχηγού τους? Μήπως προυπήρχαν και τα παιδιά του Δάσους απλά έφτιαξαν κάποιον με σκοπό να τους ελέγξει και να τους χρησιμοποιήσει? Απο την άλλη στο viewers guide της ΗΒΟ λέει ξεκάθαρα: "The Children of the Forest created the White Walkers."
“Your words will disappear. Your house will disappear. Your name will disappear. All memory of you will disappear.”  The revenge of Sansa Stark.

"The last thing you're ever going to see is a Stark smiling down at you as you die." "Winter came for House Frey". The revenge of Arya Stark.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)