Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Επεισόδιο 3ο - Second of his Name
#1
 
Συζήτηση για το 3ο επεισόδιο του πρώτου κύκλου της σειράς, Second of His Name.

Το θρεντ αυτό είναι ασφαλές απέναντι στα σπόιλερ, αυτό σημαίνει ότι δεν επιτρέπονται οι πληροφορίες για την εξέλιξη της υπόθεσης της σειράς. Όταν είναι ανάγκη να δοθεί κάποιο σπόιλερ, παρακαλούμε πολύ να γίνει μόνο σε πλαίσιο σπόιλερ κι αφού υπάρξει προειδοποίηση έξω απ' αυτό.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#2
Πολλά ???? στον Paddy Considine και τον Matt Smith για τις τρομερές ερμηνείες τους. Ο Νταίμον τρεις λέξεις είπε όλες κι όλες και ωστόσο ηταν 100% αυτό που έπρεπε.
Και η Ραινύρα πολύ ωραία, γενικά ένα δυνατό επεισόδιο για τους τρεις τους.
baby Aegon awwww...
Είδαμε τον Χάργουιν!
Η εικόνα της γκαστρωμένης Άλισεντ είναι λίγο οφφ; Μόνο κοιλιά έχει, η υπόλοιπη εντελώς κοκαλιάρα.
Reply
#3
Επεισόδιο που περισσότερο προωθεί την πλοκή, θα έλεγα, αλλά είχε και τη δράση του στο τέλος.

Μάθαμε ότι:

Γεννήθηκε ο Αίγκον, γιος του Βισέρυς από την Άλισεντ και ότι ο κόσμος τον αποκαλεί Δεύτερο του ονόματός του λες και είναι διάδοχος!
Η Άλισεντ ετοιμάζει άλλο ένα διαδοχάκι!
Η Ραινύρα νιώθει - και λογικό είναι! - ότι θα παραγκωνιστεί και τη θέση της θα πάρει ο μικρός της αδερφός.
Ο Βισέρυς αποτυγχάνει στην προσπάθειά του να τους έχει όλους ευχαριστημένους (έλεος, μεγαλειότατε!) και το ρίχνει στο ποτό.
Μετά από αμφιταλαντεύσεις, αποφασίζει να συνεχίζει να στηρίζει την κόρη του ως διάδοχο.
Επίσης, αποφασίζει ότι πρέπει να την παντρέψει αλλά της λέει ότι μπορεί να πάρει όποιον θέλει αυτή (χμ, καλά θα πάει αυτό!).
Η Άλισεντ από την άλλη με τη βοήθεια του αξιαγάπητου πατέρα της το βάζει σκοπό να κάνει τον γιο της βασιλιά αντί για την πρώην κολλητή της.
Ο Βαίμοντ, αδερφός του Κόρλυς Βελάρυον, δεν χωνεύει καθόλου τον Νταίμον κι όχι μόνο αυτό αλλά ενεργεί και πίσω από την πλάτη του αδερφού του και ζητάει βοήθεια από τον βασιλιά για τον πόλεμο στα Στέπστοουνς. Πρέπει να τον προσέχουμε αυτόν.
Ο Λαινόρ είναι καλό και άξιο παλικάρι και καβαλάει δράκο! Τον Σίσμοουκ! Μ' αυτόν πολεμάει στα Στέπστοουνς δίπλα στον πατέρα του και τον Νταίμον. Ο Άρχοντας Στρονγκ τον πρότεινε στον βασιλιά ως καλό ταίρι για τη Ραινύρα.
Οι Γουεστεριανοί "αντάρτες", όπως τους αποκαλεί ο Βισέρυς, κερδίζουν με δόλο τον πόλεμο και ο Νταίμον κάνει κομμάτια τον Καβουροταϊστή. Στην κυριολεξία! Μόνος του!

Οι ηθοποιοί ζωγραφίζουν πραγματικά. Μ' αρέσουν όλοι απίστευτα και για μένα έχουν γίνει ήδη οι χαρακτήρες του Μάρτιν!
Πιο αγαπημένοι μου αυτοί τη στιγμή Milly Alcock (νεαρή Ραινύρα), Paddy Concidine (βασιλιάς Βισέρυς), Matt Smith (πρίγκιπας Νταίμον)! Ο δε Steven Tousaint (Κόρλυς Βελάρυον) μορφή!
Σαν χαρακτήρες συμπαθώ Ραινύρα και Νταίμον. Ξέρω ότι ο Νταίμον είναι καθικάκι, αλλά δεν μπορώ να αντισταθώ, σόρι!

Απορία: ο Νταίμον γιατί έσπασε στο ξύλο τον απεσταλμένο του βασιλιά; Τι τον νευρίασε τόσο πολύ; Γιατί δεν το εξήγησαν; Ελπίζω να μην αρχίσουν κι αυτοί τα ίδια με τους προηγούμενους και να πρέπει να καταλαβαίνουμε από τις φάτσες των ηθοποιών όλη την πλοκή!


[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#4
Πολύ δυνατό το σημερινό επεισόδιο, ενδεχομένως το καλύτερο από τα τρία μέχρι στιγμής.

Μερικές σκέψεις-παρατηρήσεις τώρα:

1. Σιγά-σιγά πλέον διευρύνεται το πλήθος των οίκων που κάνουν την εμφάνισή τους στη σειρά. Νομίζω ότι θα μπορούσε εδώ να γίνει ιδιαίτερη μνεία για τους Strong, καθώς είναι ένας οίκος που έχει εξαφανιστεί την εποχή του GoT και άρα παρουσιάζεται για πρώτη φορά. Έδρα του οίκου είναι το γνωστό μας Harrenhal, ενώ την περίοδο κατά την οποία διαδραματίζεται η σειρά κεφαλή του οίκου είναι ο Lyonel Strong, Master of Laws στο Μικρό Συμβούλιο του Viserys, τον οποίο έχουμε ήδη δει από το πρώτο επεισόδιο. Οι δύο γιοι του, Harwin & Larys, γνωστοί με τα προσωνύμια Breakbones & Clubfoot αντίστοιχα, νομίζω εμφανίστηκαν για πρώτη φορά (ο δεύτερος σίγουρα, ο πρώτος υποθέτω ότι είναι ο μακρυμάλλης δίπλα στον Larys που χαμογελάει στη Rhaenyra όταν επιστρέφει ματωμένη στον πρόχειρο καταυλισμό του βασιλιά – ο θυρεός που έχει πάνω στο ρούχο του ταιριάζει με αυτόν των Strong) σε αυτό το επεισόδιο. Σημαντικοί χαρακτήρες όλοι τους για το μέλλον της σειράς.

2. Και πιάνοντας αυτή την τελευταία (πραγματικά φοβερή) σκηνή, όπου η Rhaenyra εισέρχεται ματωμένη στον καταυλισμό με τους πάντες (ή μάλλον σχεδόν όλους) να την κοιτούν αποσβολωμένοι με δέος, νομίζω δύσκολα μπορεί κανείς να μην την συγκρίνει με την προηγούμενη εικόνα του Viserys, που χρειάστηκε δεύτερο χτύπημα και καθοδήγηση για να σκοτώσει ένα ακινητοποιημένο ελάφι.

3. Απ’ ότι φαίνεται, η συγγένεια του Vaemond Velaryon με τον Corlys είναι επινόηση της σειράς. Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε τον λόγο για τον οποίο προχώρησαν στην αλλαγή αυτή σε μελλοντικά επεισόδια.

4.
(05-09-2022, 12:54 PM)nirne link Wrote: Απορία: ο Νταίμον γιατί έσπασε στο ξύλο τον απεσταλμένο του βασιλιά; Τι τον νευρίασε τόσο πολύ; Γιατί δεν το εξήγησαν; Ελπίζω να μην αρχίσουν κι αυτοί τα ίδια με τους προηγούμενους και να πρέπει να καταλαβαίνουμε από τις φάτσες των ηθοποιών όλη την πλοκή!

Η δική μου ερμηνεία είναι η εξής: δεδομένου ότι ο Daemon έχει περάσει όλη του ζωή χτίζοντας το image του αυτοδημιούργητου και αυτόνομου αδελφού του βασιλιά, που ξεκίνησε τον πόλεμο στα Stepstones για να αποδείξει την αξία του αφότου ο βασιλιάς τον έβγαλε εκτός διαδοχής, το να λάβει τώρα την βοήθειά του θα κατέστρεφε αυτό το image καθώς θα τον έκανε φανεί αδύναμο. Γι’ αυτό ριψοκινδύνεψε τα πάντα στην αμέσως επόμενη σκηνή, παίζοντας ακόμη και τον θάνατό του αν το σχέδιο δεν λειτουργούσε καλά (όπως είπε ο ίδιος ο Viserys, θα προτιμούσε να πεθάνει παρά να ζητήσει βοήθεια). Νομίζω πως είναι μοτίβο που θα δούμε και άλλες φορές στη σειρά κρίνοντας από τον χαρακτήρα του Daemon.
“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply
#5
Βασικά αυτό. Ο Νταίμον βλέπει τα Στέπστοουνς ως το δικό του πόλεμο, την ευκαιρία του να αναδειχτεί. Η βοήθεια του Βισέρυς γι' αυτόν είναι κάτι σαν χαστούκι - "δεν μπορώ να ρεζιλευτώ σε όλο το βασίλειο με τον μεγάλο αδελφό μου να μου κάνει bail out λες και είμαι γατί που δεν μπορεί να κατεβεί από το δέντρο. ΕΙΜΑΙ Ή ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Η ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΡΙΑ ΜΗ Χ**Ω;"

Εκείνος ο κακομοίρης που φώναζε "ηρθε ο πρίγκιπας μου να με σώσει, αχ Νταίμον εδώ είμαι!" και μετά τον πάτησε ο Καράξες νομίζω αντικατοπτρίζει το φάντομ του Νταίμον.

Πολύ δυνατά επεισόδια όλα τους. Ανυπομονώ να δούμε τα παιδιά!
Reply
#6
O Λαινορ απο 8 που ηταν στο πρωτο επεισοδιο, εγινε 18 μεσα σε 3 χρονια ?
Reply
#7
[member=2123][/member] Otto
όντως είναι περίεργο, αλλά μήπως δεν ήταν οκτώ στο πρώτο επεισόδιο; Μήπως ήταν μεγαλύτερος; Επίσης, έχω την εντύπωση ότι δεν είναι 18 τώρα, αλλά μικρότερος. Νομίζω μάλιστα ότι είναι μικρότερος από τη Ραινύρα κι αυτή είναι 17 σ' αυτό το επεισόδιο.

[member=2123][/member] odykal
ναι, μπορεί να είναι αυτή η εξήγηση. Σε κάποιο άλλο σχόλιο διάβασα ότι ο Νταίμον εξαγριώθηκε γιατί δυο τρία χρόνια πεθαίνουν εκεί πέρα και βοήθεια δεν έστειλε ο βασιλιάς και τώρα στέλνει μαζί με ευχές για τη... μακροημέρευση του αδερφού του, και καλά. Μου άρεσε κι αυτή η εξήγηση και τείνω προς αυτήν περισσότερο. Παραμένω πάντως με την απορία γιατί δεν τον έβαλαν να πει δυο λόγια ίσα ίσα για να είναι ξεκάθαρο. Όποιος καεί από τον χυλό, φυσάει και το γιαούρτι, ξέρετε. Τεσπα, θα δείξει!

[member=2123][/member] Αλυσάννη Ταργκ
από μία άποψη, το πόδι του δράκου τον έσωσε τον κακομοίρη! Ήταν σαφώς προτιμότερο να πεθάνει με τη μία και να γλυτώσει το αργό μαρτύριο του θανάτου από σταύρωμα και φάγωμα από τα καβούρια. Όσο για το φάντομ του Νταίμον, ανήκω κι εγώ σ' αυτό με το ένα μόνο πόδι μέσα, διστακτικά χαχα. Φοβάμαι ότι πραγματικά με περιμένει μια τέτοια μοίρα κι ότι δε θα αργήσει κιόλας!

[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#8
Α, ξέχασα να προσθέσω τον παραλληλισμό ανάμεσα σε Νταίμον και Ραινύρα σ' αυτό το επεισόδιο.
Εμφανίζονται και οι δύο κυριολεκτικά λουσμένοι στο αίμα. Ενδιαφέρον!
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#9
(05-09-2022, 03:51 PM)Otto link Wrote: O Λαινορ απο 8 που ηταν στο πρωτο επεισοδιο, εγινε 18 μεσα σε 3 χρονια ?

Δεν πρέπει να είναι 8 ο Laenor στο πρώτο επεισόδιο (η ηλικία του δεν δίνεται κάπου συγκεκριμένα). Αν τον δει κανείς δίπλα στη (12χρονη) αδελφή του στο τουρνουά, θα παρατηρήσει ότι της ρίχνει περίπου ένα κεφάλι και μοιάζει περισσότερο συνομήλικος των Alicent & Rhaenyra, επομένως λογικά του έχουν δώσει παρόμοια ηλικία.

(05-09-2022, 04:11 PM)nirne link Wrote: [member=2123][/member] odykal
ναι, μπορεί να είναι αυτή η εξήγηση. Σε κάποιο άλλο σχόλιο διάβασα ότι ο Νταίμον εξαγριώθηκε γιατί δυο τρία χρόνια πεθαίνουν εκεί πέρα και βοήθεια δεν έστειλε ο βασιλιάς και τώρα στέλνει μαζί με ευχές για τη... μακροημέρευση του αδερφού του, και καλά. Μου άρεσε κι αυτή η εξήγηση και τείνω προς αυτήν περισσότερο. Παραμένω πάντως με την απορία γιατί δεν τον έβαλαν να πει δυο λόγια ίσα ίσα για να είναι ξεκάθαρο. Όποιος καεί από τον χυλό, φυσάει και το γιαούρτι, ξέρετε. Τεσπα, θα δείξει!

Είναι και αυτή μία ερμηνεία που δεν την είχα σκεφτεί, απλά δεν την βλέπω να ταιριάζει με τον χαρακτήρα του Daemon όπως τον ξέρουμε. Και πέρα από αυτό, αν όντως ήταν οκ με την βοήθεια που του έστειλε τελικά ο αδελφός του, δεν ξέρω κατά πόσο θα ρίσκαρε τη ζωή του στην αμέσως επόμενη σκηνή χωρίς να την περιμένει.
“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply
#10
Η Λαίνα στο προηγούμενο επεισόδιο είπε ότι ήταν δώδεκα. Ο Λαίνορ πάνω κάτω στην ίδια ηλικία, άρα τώρα 15, ίσως μεγαλύτερος αν στη σειρά τον έκαναν το μεγαλύτερο παιδί. Του ήρθε η φηβεία σαν wrecking ball μαλλον.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)