Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Συζήτηση για το 5ο επεισόδιο
#1
Για να μη λέτε ότι είμαι... ξινή και καταφέρομαι εναντίον της σειράς εξ ορισμού, θα σας πω ότι αυτό το επεισόδιο μου άρεσε πολύ!  ;D

Κατ' αρχάς, ανακουφίστηκα αφάνταστα με τον τρόπο που χειρίστηκαν οι παραγωγοί την ιστορία με τον Μπραν και τον Τζον, ώστε να μην πάρει άλλη τροπή απ' αυτήν που θα έπρεπε και να επανέλθει στο ορίτζιναλ σενάριο μετά από αυτό το ομολογουμένως εντυπωσιακό και ίσως συγκινητικό "ιντερμέτζο". Το ότι τα αδέρφια δε συναντήθηκαν και πάλι έσωσε κατ' εμέ την παρεμβαλόμενη ιστορία και της έδωσε ιδιαίτερη αξία. Θεωρώ άλλωστε ότι μ' αυτόν τον τρόπο έμεινε στο πνεύμα του Μάρτιν και έτσι μου άρεσε πολύ.

Επίσης, μου άρεσαν όλα στο Έυρι. Η μισότρελη θεία, ο ψυχάκιας γιος της, η ατμόσφαιρα, η Σάνσα, ο Μπαίλις, και κυρίως η αποκάλυψη ότι τον Τζον Άρυν τον σκότωσαν οι Λάισα-Μικροδάκτυλος και ενοχοποίησαν στη συνέχεια τους Λάννιστερ. Λύνεται λοιπόν για τους τηλεθεατές σ' αυτό το σημείο ένα από τα μυστήρια που έδωσαν ώθηση στην όλη ιστορία του Τραγουδιού της Φωτιάς και του Πάγου/ Game of Thrones.

Δε θέλω να παραλείψω την αναφορά της Άρυα στον Σύριο Φορέλ. Δεν έχω ιδέα αν αυτό σημαίνει κάτι για την περαιτέρω εξέλιξη της ιστορίας, αλλά και μόνο που τον ανέφερε και την ξαναείδαμε να "χορεύει" το Χορό του Νερού εμένα μου είναι αρκετό.

Το μόνο που με δυσαρέστησε ήταν ότι ήταν μικρό σε διάρκεια. 53 λεπτά αν θυμάμαι καλά. Όσο πάνε τα μικραίνουν, or what;

Εσάς πώς σας φάνηκε το νέο επεισόδιο;

[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#2
Δεν έχω δει ακόμα το επεισόδιο περιμένω να βγει στo Novacinema αλλά είδα βιντεάκια στο YouTube. NAI NAI ΝΑΙ!! Τέλεια η σκηνή που οι άντρες τις Night’s Watch επιτίθενται στους αποστάτες. Ποσό τέλειος ο Jon όμως ποσό? Πηρέ την εκδίκηση του και ο Ghost (F@ck yes!) Επίσης ωραία λεπτομέρεια αυτό που λέει ο Jojen στον Karl ότι την νύχτα θα είναι νεκρός και χιόνι θα τον καλύψει. 8) (ναι μόνο τις σκηνές του Jon είδα)  ;D
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#3
(05-05-2014, 12:20 PM)Jons Spearwife link Wrote: NAI NAI ΝΑΙ!! Τέλεια η σκηνή που οι άντρες τις Night’s Watch επιτίθενται στους αποστάτες. Ποσό τέλειος ο Jon όμως ποσό?

Πιο τέλειος πεθαίνεις!!!!  ;D
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#4
Σε αυτή την σεζόν όλο πάει και μου αρέσει περισσότερο, γενικά δεν μου άρεσε στην σειρά. Αλλά αυτή την σεζόν όλο πάει και καλυτερεύει, ακόμα και η απόδοση, από την «δίκη» του, την εκπαίδευση, την στρατολόγηση των εθελοντών έως το χθεσινό. Φαντάζομαι μονό πως θα είναι στο υπόλοιπο της σεζόν.
Πρέπει ναι ξανααναφέρω F@CK YES GHOST!  ;D
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#5
Εμένα μου άρεσε πολύ ο Κιτ Χάρινγκτον γενικά στη σειρά. Στην αρχή έπαιζε λίγο τον "χαμένο στο διάστημα" όπως όντως ήταν ο Τζον Σνόου στο βιβλίο όταν πρωτοπήγε στο Τείχος, και σιγά σιγά εξελίχθηκε ως χαρακτήρας και απέκτησε εμπειρία ως άνθρωπος και ως ανιχνευτής μετά από τη Μεγάλη Αποστολή και τη "θητεία" του ως κατάσκοπος στους Άγριους. Έτσι βλέπουμε πλέον έναν άλλον Τζον Σνόου που είναι πιο σίγουρος για τον εαυτό του. Πιστεύω ότι ο ηθοποιός τον έχει αποδώσει πολύ σωστά το ρόλο, αλλά φυσικά αυτή είναι η δική μου προσωπική άποψη.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#6
Στα βιβλία μαθαίνουμε σε αντίστοιχη σκηνή ότι τον Άρρυν τον δηλητηρίασε η γυναίκα του;
Reply
#7
(05-05-2014, 04:08 PM)Godric link Wrote: Στα βιβλία μαθαίνουμε σε αντίστοιχη σκηνή ότι τον Άρρυν τον δηλητηρίασε η γυναίκα του;

Δε θυμάμαι ακριβώς τη σκηνή όπου το αποκαλύπτουν αυτό τα βιβλία, αλλά ναι, υπάρχει αντίστοιχη αποκάλυψη.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#8
(05-05-2014, 04:08 PM)Godric link Wrote: Στα βιβλία μαθαίνουμε σε αντίστοιχη σκηνή ότι τον Άρρυν τον δηλητηρίασε η γυναίκα του;

Ναι. Υπάρχει μια σκηνή που το αποκαλύπτει στο τέλος του 3ου βιβλίου, στο προτελευταίο κεφάλαιο. Στη σειρά αποκάλυψαν την πληροφορία νωρίτερα, αλλά έχει μια λογική, καθώς προσπαθούν να κρατήσουν την κάθε σκηνή μικρή.

Οι σκηνής με την Λάιζα ήταν πολύ καλές. Είχα την εντύπωση ότι θα άλλαζαν την ηθοποιό που την έπαιζε, αλλά απ' όσο φαίνεται κράτησαν την παλιά...
Ιδιαίτερα καλές ήταν και οι σκηνές με Μπραν και Τζον.

Το υπόλοιπο επεισόδιο νταααξ. Λίγο μέτριο.
Γιατί δε βάλανε τον Ποντ να αποκαλεί την Μπριέν "Ser, my Lady?". Πφφ... Τέλος πάντων.

Αξιοπρεπές επεισόδιο εν πάση περιπτώσει, με καλό φινάλε.
"Who are you, child?"
"No one."
Reply
#9
Εγω παλι οφειλω να παραδεχτω πως οι σεναριογραφοι της σειρας εχουν να διαχειριστουν εναν τεραστιο ογκο πληροφοριων (οι αναγνωστες θα καταλαβουν), οποτε δε θα μου φανει παραξενο αν φτασουμε στους 8 η και περισσοτερους κυκλους. Το πνευμα της τηλεοπτικης σειρας νομιζω οτι ειναι διαφορετικο απο εκεινο του συγγραφεα, οπου μεσα σε 150-200 σελιδες υπαρχουν συγκλονιστικα πραγματα....Ολα καλα ομως, περιμενοντας το 6ο βιβλιο!
Reply
#10
φιλοι μου επομενο συμπερασμα υστερα απο τοσο διαβασμα και τοσα επεισοδια. τιποτα δεν ειναι αυτο που ολοι αρχικα νομιζουμε. κακοι που γινονται καλοι και το αντιθετο, ανθρωποι που αρνουνται πεισματικα να πεθανουν, και φυσικα αμετρητα προσωπα που ουτε τα υπομνηματα των βιβλιων μπορουν να μας βοηθησουν σε καποιες περιπτωσεις. ειναι παρολ'αυτα εθιστικο ολο αυτο!
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)